Nová stanice pražského metra Petřiny těsně před svým dokončením (20.2.2015)

Nová stanice pražského metra Petřiny těsně před svým dokončením (20.2.2015) | foto:  František Vlček, MAFRA

Metro stálo miliardy, zkontrolovat jsme ho však nemohli, stěžuje si NKÚ

  • 78
Nejvyšší kontrolní úřad si stěžuje, že nemohl zkontrolovat hospodaření s dvěma desítkami miliard korun, které byly určeny na prodloužení trasy A metra v letech 2009 až 2015. Pražský dopravní podnik totiž nespadá do jejich kompetence. Obří zakázka přitom patřila mezi největší v Česku.

„Je neuvěřitelné, že takto ohromný balík veřejných prostředků nepodléhá žádné externí kontrole. Chtěli jsme zkontrolovat alespoň tu část peněz, na které při současné působnosti NKÚ můžeme dosáhnout, nicméně změny ve způsobu financování nám to nedovolily,“ sdělil prezident úřadu Miloslav Kala.

Dodal, že vývoj situace kolem kontroly prodloužení metra A je dobrým argumentem pro rozšíření působnosti NKÚ na kontrolu skutečně všech veřejných prostředků.

Výstavba čtyř stanic metra na trase A, které byly uvedeny do provozu v dubnu, měla stát 22,6 miliardy korun. V době schválení projektu byly tyto předpokládané náklady o pětinu navýšeny na 27,1 miliardy korun. Z toho 7,4 miliardy korun měla proplatit Evropská unie prostřednictvím operačního programu Doprava.

NKÚ se rozhodl prodloužení metra A zkontrolovat již v roce 2013 a kontrolu naplánoval na přelom let 2014 a 2015.

Kontroloři při plánování akce vycházeli mimo jiné z projektové dokumentace, podle které mělo být v době kontroly zmíněných 7,4 miliardy již proplaceno z evropských fondů, případně alespoň předfinancováno ze státního rozpočtu. V tom případě by NKÚ hospodaření s těmito prostředky prověřit mohl.

Ve skutečnosti ale do doby ukončení kontroly veškeré výdaje na přípravu projektu i na samotnou výstavbu nových stanic hradil dopravní podnik z vlastních peněz nebo z prostředků poskytnutých Prahou.

Šéf dopravního podniku s NKÚ nesouhlasí

Generální ředitel dopravního podniku Jaroslav Ďuriš s vyjádřením NKÚ nesouhlasí. Úřadu prý nabídl, ať kontroluje i oblasti, kam podle zákona nesmí.

„Osobně jsem jim v době před zahájením kontroly sdělil, že stavba nebude v době jejich kontroly dokončena a k čerpání evropských peněz tudíž nedojde,“ řekl ČTK Ďuriš.

Následně prý úřadu oznámil, že nechá představenstvem přijmout usnesení, že úředníci NKÚ mohou kontrolovat i ty oblasti, do kterých podle zákona úřad nesmí. „Nereagovali a kontrolu přesto dělali. Ta zpráva je pro mne nezodpovědná informace,“ dodal.

Podle Ďuriše navíc není pravda, že by Praha stavbu nekontrolovala, jak tvrdí úřad. „Těch kontrol bylo jen za mého působení tolik, že si je už všechny z hlavy ani nepamatuji,“ dodal.

25. února 2015

Úřad by mohl kontrolovat i firmy se státní účastí a obce

Dopravní podnik sice podle tiskové zprávy NKÚ požádal o proplacení 3,1 miliardy z evropských fondů, to se ale do skončení kontroly nestalo. Tyto peníze jsou zatím jedinými prostředky, na které se působnost NKÚ vztahuje a jejichž využití kontroloři prověřili.

Zbylých víc než 20 miliard korun ovšem stojí jakožto prostředky, s nimiž hospodaří samospráva, mimo působnost NKÚ.

Legislativní rada vlády na konci června schválila návrh novely zákona o NKÚ, která má upravit právě rozšíření pravomocí. Novela navazuje na změnu Ústavy, kterou loni schválila Sněmovna a kterou čeká projednání v Senátu (více zde).

Podle jejího současného znění kontroluje NKÚ hospodaření se státním majetkem a plnění státního rozpočtu. Nově by měl kontrolovat hospodaření s veřejnými prostředky a prostředky z veřejných rozpočtů a také hospodaření s majetkem firem s majetkovou účastí státu, krajů nebo obcí.

24. února 2015

,