Migranti v severofrancouzském Calais (23. června 2015)

Migranti v severofrancouzském Calais (23. června 2015) | foto: AP

Byznys s uprchlíky. Ve francouzských přístavech sílí „anglická mafie“

  • 190
Z převádění uprchlíků, kteří se snaží dostat z Francie do Velké Británie, se stal výnosný byznys. V okolí velkých francouzských i belgických přístavů přibývá převaděčských gangů, které se snaží migranty propašovat přes kanál La Manche. Francouzští představitelé v této souvislosti hovoří o "anglické mafii".

Jedním z míst, kde převaděči nabízejí své služby, je přístav Dunkerque na severu Francie. V táboře na okraji města v poslední době přibývá aut s anglickými poznávacími značkami. To potvrzuje i starosta nedalekého městečka Tetenghem Franck Dhersin, podle kterého se na místech, kde přistěhovalci táboří, často pohybují britská vozidla.

Taktika uprchlíků v Dunkerque je jiná než v Calais. Zatímco tam uprchlíci naskakují na kamiony a přelézají ploty, aby se dostali do Eurotunelu, gangy v sousedním přístavu odvážejí migranty do míst, kde zastavují nákladní auta, a radí jim, ať se v nich ukryjí.

Jeden z migrantů prozradil reportérům BBC, že za cestu ze Sýrie do Francie zaplatil už 12 000 liber (více než 450 000 korun). Další tři tisíce liber po něm chtějí převaděči za to, že ho dostanou do Británie. Když neposlechne jejich rozkazy, vyhrožují mu.

„Jsem tak vystrašený. Mají zbraně. Přiloží je k něčí hlavě a řeknou: Ještě jednou se pohneš, a zabiju tě,“ popsal.

Podle starosty Dhersina v oblasti britští převaděči operují už několik let. Nyní jsou ale mnohem organizovanější.

Převaděčské gangy vydělávají i v Belgii

Nedělník The Sunday Times odhalil i další trasy, jimiž do Spojeného království ilegálně míří stále větší množství lidí. Jedna z nejfrekventovanějších začíná v belgickém přístavu Zeebrugge.

Uprchlická krize

Převaděčské gangy prý své „klienty“ ubytují v některém z přímořských letovisek, jako je například Ostende, a díky své znalosti celních procedur pak uprchlíky dokážou dostat do nákladních aut či kontejnerů, které na lodích míří do anglických přístavů Dover, Tilbury, Hull či Teesport.

Také v Belgii podle pracovníků humanitárních organizací v převaděčských skupinách často figurují britští občané.

Belgické úřady o zvýšené aktivitě převaděčů vědí, ne vždy se jim prý ale podaří jejich aktivity překazit. „Víme, že v přímořských regionech operují převaděči. Pobřeží je ale pětašedesát kilometrů dlouhé. Nemůžete sledovat všechno a umístit všude kamery,“ řekl k tomu mluvčí belgického ministerstva vnitra Olivier van Raemdonck.

Běženců v Eurotunelu ubývá

Zatímco převaděčských gangů v přístavu Dunkerque přibývá, u města Calais se snížil počet běženců, kteří se do Británie snaží proniknout tunelem pod Lamanšským průlivem. Nyní se do tunelu každou noc snaží dostat v průměru 150 lidí, koncem minulého měsíce to přitom byly až dva tisíce lidí denně. Uvedl to provozovatel tunelu, kterého citoval britský server BBC.

Za značný pokles pokusů o proniknutí do tunelu podle provozovatele může zpřísnění bezpečnostních opatření. Britská vláda tvrdí, že za zlepšení bezpečnosti utratí sedm milionů liber. Peníze dala například na dodatečné oplocení, které má migrantům ztížit přístup na nástupiště a do vlaků.

Společnost Eurotunnel, která podmořské spojení mezi Francií a Británií spravuje, uvedla, že některé běžence drží ve větší vzdálenosti také zvýšený počet policistů. Většinu pokusů o průnik do terminálu se prý podařilo zmařit. Celkově je prý ale těchto pokusů nadále „nepřijatelně“ mnoho.

Uprchlíci začali podmořský tunel k ilegálním cestám do Británie hromadně využívat poté, co přístav v Calais, odkud vyplouvají trajekty, v červnu a v červenci blokovalo několik stávek. Běženci se pokoušeli dostat do vlakových souprav, které tunelem převážejí kamiony.

Podívejte se, jak situace v Calais vypadala na konci července:

31. července 2015

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video