Řidiči na železničních přejezdech dál riskují. Nezastaví je ani závory

  • 14
Stovky lidí ročně jihomoravští policisté nachytají, jak přecházejí nebo přejíždějí železniční přejezdy na červenou. Nic se nezměnilo ani po nedávné nehodě ve Studénce. Při nedávné kontrole v Blansku policisté za dvě hodiny odchytili deset chodců. Červenou nerespektovalo i sedm řidičů a jeden cyklista.

Stejnou situaci řeší hlídky také v Rájci-Jestřebí. „Další přejezd máme v Boskovicích. Tam ale nic podobného nesledujeme. Nevíme proč,“ uvedl blanenský policejní mluvčí Petr Nečesánek.

Hranice rizika většinou zkouší řidiči, kteří za to ještě nebyli potrestáni. „Poprvé dostanou pokutu a sedm bodů. Když se dopustí stejného přestupku podruhé, dostanou další body. Potom jim hrozí sebrání řidičského průkazu na 1,5 roku. Sečte se jim totiž trest za samotný čin i překročení povolené hranice bodů,“ komentoval Nečesánek.

Strach z pokut i vyhazovu

Nezodpovědně se chovají stovky řidičů a chodců i jinde v kraji. Před časem kvůli tomu modernizovali přejezd v Kaštanové ulici v Brně-Tuřanech. Mezi hazardéry patří často řidiči kamionů. Čelí tlaku nadřízených, kteří jim hrozí pokutami, pokud nedovezou náklad včas. A tak přejíždějí na červenou, aby je vlak nezdržel.

„Proti nárokům zaměstnavatele se řidiči ani nebrání. Každému druhému hrozí exekuce, a proto se bojí o práci. Jsou raději zticha,“ říká předseda Sdružení řidičů Pavel Lukáš.

Tvrdí, že kamionisté jsou také nuceni firmami, aby objížděli dálnice. „Cestují pak přes obce. Vyhýbají se rozkopaným silnicím. Někdy čas dojezdu opravdu nemohou ovlivnit. To by měl vyřešit dispečer, ale s tím bývají problémy,“ poukázal Lukáš.

Přejezdy, kde řidiči a chodci často hřeší

Blanensko

  • Rájec-Jestřebí
  • Blansko

Hodonínsko

  • Strážnice (silnice Vrbovec–Hodonín)

Břeclavsko

  • silnice Břeclav–Mikulov
  • Velké Pavlovice

Brno

  • Brněnské Ivanovice (Kaštanová

ulice)

* silnice Modřice – Horní Heršpice

Takto sankcionovaným řidičům vzkázal, že si mohou stěžovat na inspektorátu práce. Podle Antonína Vojty, vedoucího oddělení inspekce pro pracovní vztahy a podmínky na oblastní pobočce inspektorátu pro Jihomoravský a Zlínský kraj, by si řidiči měli dávat pozor už na obsah pracovní smlouvy, kterou podepisují. „Vždycky záleží na tom, na co obě dvě strany přistoupí,“ poznamenal Vojta.

O nehodách na železničních přejezdech se mluví stále. Drážní inspekce dlouhodobě prosazuje, aby co nejvíce přejezdů zabezpečovaly závory. Teď jsou zhruba na čtvrtině z nich.

„Pokud se staví nový přejezd, tak umístění závory zvýší náklady o deset až patnáct procent,“ poznamenal mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.

Je to v lidech, říká psycholog

Umístění závor nyní zvažují ve Strážnici na Hodonínsku. A to kvůli dvěma tragickým nehodám, které se nedávno odehrály právě na přejezdu z Vrbovce na Hodonín.

Ta poslední se stala na začátku srpna. Vlak se srazil s dodávkou, dva ze tří mužů v autě na místě zemřeli. Trať byla šest hodin neprůjezdná. Po střetu vlak tlačil dodávku Peugeot po kolejích ještě asi dvě stě metrů. Dva spolujezdci z auta ve věku 53 a 55 nepřežili, řidič dodávky utrpěl těžká zranění. Právě on pravděpodobně nehodu způsobil.

„Vjel na koleje v době, kdy blikala přerušovaná světla a fungovala i zvuková signalizace,“ sdělila tehdy policejní mluvčí Kamila Haraštová. Další, téměř totožný případ se odehrál v červnu. Osobní vlak smetl dodávku. Řidič auta na místě zemřel. Ve vlaku cestovalo kolem 20 lidí, záchranáři ošetřili dvě ženy. Jedna byla v šoku, druhá lehce zraněná.

Podle hodonínského policejního mluvčího Petra Zámečníka možnosti lepšího zabezpečení prověřoval ve Strážnici dopravní inženýr. „Navrhl, aby se tam umístily závory. O této možnosti se vyjednává, je to otázka měsíců,“ sdělil.

Dopravní psycholog René Falta ale tvrdí, že některé řidiče nezastaví ani závory.

„Záleží na osobnosti člověka. Pokud odmalička dotyčný není vedený k dodržování zákonů a předpisů, nezastaví ho na přejezdu ani závory. Další skupinou lidí jsou ti, kteří žijí hektickým životem a stále někam spěchají, také v tomto případě hrozí, že projedou přejezd na červenou,“ domnívá se psycholog.