Vysoké Mýto nabízí jednu velkou plochu a koupání v retro stylu

  • 0
Plovárnu ve Vysokém Mýtě naleznou návštěvníci až na samotném kraji města při výjezdu na Hradec Králové. Zájemci o koupání se tak nemusí bát, že budou složitě bloudit při hledání samotného areálu.

Plovárna byla vybudována již v roce 1933 a bez větších oprav sloužila zhruba šedesát let. V uplynulých dvou dekádách ovšem město mohutně investovalo do její rekonstrukce. I přesto se ale podařilo zachovat původní ráz veřejného místa ke koupání.

Už velký dřevěný nápis nad budovou příchozí dokonale uvede do místní retro atmosféry. Ta navíc dýchá i ze stylových převlékáren. K dispozici jich je dostatek, po příchodu tak návštěvníci zbytečně neztrácejí čas čekáním ve frontě. Toalety rovněž nezáří novotou, jsou ovšem čisté a upravené.

Oproti aquaparkům v jiných městech, vybavených několika bazény, vířivkami či brouzdališti, čeká na plavce ve Vysokém Mýtě pouze jedna vodní plocha.

Ta ovšem vše vynahrazuje svou velikostí. Rozměry nádrže jsou totiž úctyhodných 156 metrů na délku a 72 metrů na šířku. Díky tomu se ani velké množství plavců ve vodě nijak nemačká. Po zvolna svažující se pláži je možné dokráčet až do hloubky tří metrů u opačného břehu. To oceňují zejména lidé skákající do vody ze tři metry vysokého můstku.

O dostatečné kapacitě plovárny svědčí i nadprůměrná návštěvnost v tomto roce.

„V těch nejteplejších dnech přichází kolem 1 500 osob. Rekord padl 8. srpna, kdy naši plovárnu navštívilo 2 300 lidí. Zatím to letos celkově dělá přes 30 tisíc návštěvníků,“ uvedl vedoucí provozu Jiří Kovařík.

Voda v nádrži má mírně nahnědlou barvu, kvůli písku tvořícímu polovinu dna bazénu. Druhá půlka je vybetonovaná. V oblasti vtokového hřibu uprostřed celé plochy je navíc slabě cítit sirovodík. Voda do bazénu se totiž přivádí z vlastního hloubkového vrtu v hloubce 230 metrů. Díky tomu je bohatá na minerály a kovové prvky. Přímo u hřibu má teplotu 18 stupňů, v mělčích místech naměří ovšem pracovníci koupaliště i 26 stupňů Celsia.

Strach o čistotu nádrže nicméně nikdo mít nemusí. Nezávadnost vody pravidelně kontroluje laboratoř v České Třebové. Probíhají rovněž namátkové kontroly Krajské hygienické stanice Pardubice.

Hodnocení MF DNES

Tyršova plovárna ve Vysokém Mýtě

Kvalita vody 2
Služby 1      
Atrakce 3
Občerstvení 3     
Parkování 1  
Toalety 1

Celkové hodnocení 1,8

Známkujeme jako ve škole, nejlepší je jednička, nejhorší pětka.

Test koupališť v Pardubickém kraji přinášíme každou sobotu po celé léto. Jak v testu dopadla, najdete na pardubice.idnes.cz.

Alespoň malý nádech moderny zajišťuje tobogan a rodinná skluzavka. Nejedná se ale o žádný zázrak, na svezení se navíc stojí dlouhé fronty.

Za jízdy alespoň není nutné platit, vše je zahrnuto v ceně vstupného. To činí pro dospělého 65 korun, děti do šesti let mají vstup zdarma. Plovárna je otevřena každý den od 9 do 19 hodin.

Ani po výlezu z vody se návštěvníci nemusí nudit. Za malý poplatek je k dispozici hřiště na minigolf nebo kurty na plážový volejbal či nohejbal. Půjčit si lze rovněž pálky na badminton nebo sadu pro hraní petanque. Děti se navíc mohou vyřádit na houpačkách a kolotoči, případně si pohrát na pískovišti. Zastánci poklidného odpočinku mohou ulehnout do stínu stromového hájku nebo využít služeb půjčovny slunečníků.

Nabídka občerstvení nijak neoslní. Historicky laděný bufet nabízí klasické hranolky, párek v rohlíku nebo langoše. Velkou výhodou je ovšem možnost areál opustit a s platnou vstupenkou se opět vrátit. Na oběd si tak mohou hosté odskočit do přilehlého motorestu či do restaurace ve městě.

Při návratu autem se navíc lidé nemusí obávat, že nebudou moci zaparkovat. Na travnaté ploše před plovárnou je místo v kteroukoli denní dobu.

Do budoucna Vysoké Mýto navíc počítá s vybudováním betonového parkoviště.