Roztržka na hřišti odstartovala řádění ostravských chuligánů v hledišti

• 284
Fanoušci ostravských fotbalistů na dvacet minut přerušili zápas první ligy ve Zlíně. Ve druhém poločase rozbili plot, vytrhali několik sedaček a na hrací plochu házeli dýmovnice. Vyprovokoval je incident na hřišti, když se domácí brankář Tomáš Holý ohnal po soupeři. Zasahovat musela ochranka i policie.

Běžela sedmdesátá minuta, když hlavní rozhodčí Pavel Julínek přerušil zápas kvůli nepokojům v sektoru hostujících fanoušků.

Ostravští chuligáni lomcovali plotem a na příchod členů ochranky reagovali vytrháváním sedaček či vhazováním dýmovnic na hrací plochu. Ničemu nepomohl ani proslov ostravského kapitána Michala Frydrycha.

„Byla to divočina. Jsme rádi, že nás fanoušci přišli podpořit. Nemůžu říct, že to dělají všichni. Osmdesát procent fanoušků stálo a nic nedělalo. Bohužel ti zbývající to zničí,“ řekl ostravský brankář Jiří Pavlenka novinářům.

A pokračoval: „V přerušení jsme se je snažili uklidnit, ale bylo tak hlučno, že většina fanoušků nás neslyšela.“

Výtržnosti odstartovalo dění na hrací ploše. Zlínský brankář Tomáš Holý uhodil ostravského Marka Šichora, jenž gólmana v souboji „dojel“ a následně se nechtěl pustit jeho dresu. Rána levačkou se sklouzla na rameno. Podle pravidel červená karta, sudí Julínek však udělil pouze žlutou.

Krátce nato už musela zasahovat ochranka. Na hrací plochu létaly ze sektoru ostravských fanoušků  kelímky s pivem, sedačky, zapalovače... Všechno k nohám gólmana Holého. Ne, v tomhle hrát nešlo.

„Nechtěl jsem ho trefit. Když jsem vstával s balonem, držel mě za ruku. Chtěl jsem ho jenom odstrčit. Bohužel vzhledem ke své výšce jsem měl loket v úrovni jeho hlavy, tak se mi ruka svezla. Nebylo to tak, že bych ho chtěl napadnout,“ popisoval Holý. „Z jeho strany zase kvituju, že nepadnul k zemi jako podťatý a nezačal tam plakat. Nechtěl to nahrát. To by mě mrzelo. Z určitých úhlů pohledu to mohlo vypadat všelijak.“

Trvalo několik minut, než se ochrance za pomoci policie podařilo v sektoru vynutit pořádek. Chuligáni se chtěli prát a pořadatelé museli použít třeba i slzný plyn.

V tu chvíli hrozilo: ještě nějaké výtržnosti, a zápas bude ukončen! Na to však nedošlo. Zápas po dvacetiminutovém přerušení pokračoval už bez přerušení. A na jeho konci se radoval Zlín, který si připsal tři body za vítězství 2:0.

„Cením si podpory fanoušklů, ale musí to být v jiném taktu. Lidi by se měli přijít na stadion bavit, jsou tady děti. Ale od určitých lidí jsem slyšel, že brankář Zlína je provokoval,“ uvedl ostravský trenér Radomír Korytář.

Přerušený byl ve 4. kole také páteční zápas Teplice - Plzeň (2:2), ale z úplně jiných důvodů. Zkraje druhého poločasu vypadlo na stadionu osvětlení, které se pořadatelům podařilo po deseti minutách nahodit.