Spitfire na Pražském hradě připomíná návrat i perzekuci pilotů z RAF

  • 275
Na Hradčanském náměstí v Praze si lidé připomněli 70. výročí návratu československých letců, kteří bojovali v britském Královském letectvu. Na jejich počest byl předveden model stíhačky Spitfire. Po ceremoniálu před pražským arcibiskupstvím se průvod vydal k pomníku letců v katedrále sv. Víta.

Památku dvou a půl tisíc Čechoslováků, kteří se během druhé světové války připojili k RAF v boji proti nacistickému Německu, přiišli uctít zástupci armády i politiky. Mezi nimi byli také váleční veteráni generál Emil Boček, plukovník Pavel Vranský a seržant Viktor Welemin.

„Výročí, které dneska oslavujeme, je nezapomenutelné. Celých šest let, co jsme byli v zahraničí, jsme toužili vrátit se do vlasti. Podařilo se to až v tom srpnu, kdy jsme přistáli na Ruzyni,“ vzpomínal Pavel Vranský.

Před 70 lety se 13. srpna večer vrátilo do Československa 54 spitfirů z 312. stíhací perutě. Došlo k tomu po měsících průtahů ze strany Sovětského svazu. Piloti přitom byli připraveni vzlétnou už 7. května, aby pomohli při osvobozování Prahy. Do hlavního města ovšem mohla jenom Rudá armáda (více o návratu pilotů zde).

Vranský uvedl, že v národě bylo po válce cítit nadšení a obrovská touha po znovuvybudování vlasti. Ta vyprchala, když se v únoru 1948 ujali moci komunisté. Změna režimu se silně dotkla i řady hrdinů z bitvy o Británii, kteří strávili léta ve vězení nebo pracovních táborech.

Právě ostudné pronásledování válečných veteránů připomněla zdravice, kterou zaslal ministr obrany Martin Stropnický. Všem Čechoslovákům, kteří byli členy RAF, vyjádřil hlubokou úctu a obdiv.

Model stíhačky ve skutečné velikosti zapůjčilo sdružení Czech Spitfire Club. „Je to symbol vítězství a nezlomné vůle porazit nacismus. Chceme oslovovat dnešní společnost a ten Spitfire nám v tom pomáhá. Svoboda dnes není samozřejmá a využíváme proto podobných akcí, abychom vyjádřili vděk našim bojovníkům,“ prohlásil předseda klubu Zdeněk Sadecký.

Ceremoniál zakončil proslovem kardinál Dominik Duka. „Bojovali za to, abychom zde mohli takto být. Bojovali za to, aby země byla svobodná. Bojovali za to, aby lidé mohli otevřeně hovořit, co si myslí, a aby náš stát byl samostatný. Ať bůh žehná těm, kteří nám dali příklad, co je láska k rodině, k vlasti a k člověku,“ prohlásil.

Vzpomínkovou akci uspořádal mezinárodní řád Křížovníků s červeným srdcem. Stíhačka zůstane na Malostranském náměstí jen do soboty 15. srpna do dvou hodin odpoledne.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video