Sušený květ měsíčku lékařského využijete v kuchyni místo šafránu na obarvení...

Sušený květ měsíčku lékařského využijete v kuchyni místo šafránu na obarvení rýže. | foto: Martina Čermáková

Sedmero rad pro správně nasušené byliny. Pak je můžete i prodat

  • 0
Byliny byste například neměli trhat po dešti a jen tolik, abyste je v místě sběru nezlikvidovali. Sušit se mají ve stínu, svá pravidla má i jejich uchovávání. A pokud vás sběr a sušení bylinek baví, lze je sbírat nejen pro sebe, ale také si na nich přivydělat.

Jak léčivky sbírat, abyste si v nich v zimě připravili pravdu dobrý a zdravý čaj, případně, aby vám je ve sběrně nevrátili?

1/ Sbírejte za sucha
Na byliny choďte za sucha. Ne po dešti a ne hned brzy ráno, když je ještě rosa. A samozřejmě byliny před sušením neperte, zbytečně byste tím dali příležitost plísním, které by „úrodu“ znehodnotily. Výjimkou je sběr a sušení kořene, u kterého se obvykle bez vyprání neobejdete. O to rychlejší ale pak musí být následné sušení.

2/ Neničte stanoviště
Hlavní zásadou sběrače by mělo být, že neponičí přírodu. Od toho, že po sobě nezanechá nepořádek, až po to, že na stanovišti nechá dostatek rostlin, které se mohou do druhého roku vysemenit. Některé rostliny či plody se dají sbírat pomocí takzvaného hřebene (heřmánek, borůvky...), ale opět je třeba postupovat s citem.

3/ Zvolte správnou lokalitu
Sbírejte na místech, kde je čisto. Čaj z kopřiv od rušné silnice byste si nejspíš sami nedali. Do výkupu také nepatří.

4/ Vyrazte na sběr v pravou dobu
Každá rostlina má období, kdy je její sběr nejvhodnější. List jitrocele se například sbírá dřív, než rostlina začne kvést, stejně tak nať meduňky musíte sbírat ještě před květem. Na kořen pampelišky se chodí v dubnu před rozkvětem nebo naopak právě až teď v srpnu či v září.

Kde vykupují léčivky

www.bylinyfrohlich.wz.cz Písek, Pačejov

www.gratineria.cz Olešnice

www.bylinymikes.cz České Budějovice,

Číčenice, Kájov

www.leros.cz/kontakty/nakupny

Plzeň, Nepomuk, Žatec, Slatiňany, Strážnice

www.zufanek.cz/cs Boršice u Blatnice

www.fytonap.cz Pelhřimov

vykupbylin.webnode.cz Čeperka u Hr. Králové

Vždy je vhodné se ve sběrně dopředu domluvit, zda mají o konkrétní bylinu zájem.

5/ Zpracujte správnou a zdravou část
Kdo přidá k požadovanému květu i deseticentimetrový stonek, ve výkupu neuspěje. Když se suší nať, mnozí mají představu, že vezmou pelyněk kosou a nasuší rostlinu jako celek. Avšak vykupující může mít třeba požadavek, že délka natě je do 30 centimetrů a stonky nejsou dřevnaté.

Než začnete sklízet, prohlédněte si, jestli nejsou rostliny napadené nějakým škůdcem, nemají okousané, pokroucené, rzivé listy.

6/ Sušte ve stínu
Až na výjimky se byliny nesuší na slunci ani při umělém teple. Ideální je stín a průvan třeba na půdě či ve stodole (viz rady ve videu níže). Některé rostliny se dobře suší zavěšené ve svazečcích jako prádlo na šňůře, jiné rozložené v tenkých vrstvách na lískách. Důležité je prostředí bezprašné, bez škůdců a myší.

Správně usušené byliny šustí a praskavě se lámou, neztratily původní barvu. Umělé teplo by obvykle nemělo převýšit 35 stupňů, ale třeba u heřmánku je hranice 20 stupňů. Kořeny se suší při vyšší teplotě, zhruba 50 stupňů.

7/ Uchovejte sušené byliny v bezpečí
Byliny chraňte před světlem, vlhkostí a škůdci i potom, co je usušíte (a než je případně odvezete do výkupu). Vaše práce může být zmařena během jediné deštivé noci, když je necháte u otevřeného okna a vše zvlhne. Případné následné dosušení se projeví na snížené kvalitě.

Podrobnější rady, jak si sběrem bylin přivydělat, už popsali kolegové z rubriky Finance zde, rady zahradníka k tématu najdete zde. Připomenout si je můžete i v našem loňském videu:

12. srpna 2014