Z opuštěného Jižního nádraží se stala víceúčelová kulturní scéna

  • 3
Pozoruhodnou změnou prošla v uplynulých měsících někdejší část plzeňského nádraží Jižní předměstí u Borské ulice. Dříve zanedbaná secesní budova z roku 1904 nyní na první pohled poutá pozornost. Pomohla k tomu rekonstrukce, která z domu udělala neobyčejný objekt.

Budova je už několik let známá jako Moving Station, což je místo, kde se lidem ze sdružení Johan po roce 2000 podařilo vybudovat prostor pro alternativní uměleckou tvorbu. Od roku 2007 vlastní budovu společnost Klotz.

Společnosti a sdružení Johan se podařilo uspět s projektem celkové rekonstrukce její proměny na moderní multioborové kulturní centrum a získat na akci za zhruba 45 milionů korun dotaci. Akce končí a budova se v novém předvede v září při festivalu Divadlo.

Petr Beránek ze sdružení Johan řekl, že kolaudace budovy proběhne na začátku září. „A 12. září by se v ní měla konat první akce v rámci festivalu Divadlo,“ prohlásil Petr Beránek.

Ten potvrdil, že podle projektu má zrekonstruovaný objekt fungovat jako kulturní centrum alespoň pět let. „My doufáme, že se osvědčíme v jeho provozování a budeme v tom dál pokračovat. Se spoluprací se zástupci společnosti Klotz jsme velmi spokojeni,“ uvedl.

Petr Beránek si pochvaloval i to, jak se na obnově domu podíleli památkáři. V domě byly vybourány některé stropy a vznikl díky tomu větší prostor divadelního sálu.

„Je v něm místo pro zhruba 140 sedících. Bude tam základní vybavení pro divadelní představení a bude možné jej využívat pro různé účely. Sál je možné propojit s dalšími prostorami a využívat například při společenských akcích,“ vysvětlil.

Petra Štěpánová ze sdružení Johan tvrdí, že cílem je vybudovat kulturní centrum, které je inspirující a inovativní. „A to v oblasti umění i vzdělávání,“ řekla.

Sdružení Johan plánuje využít budovu například v rámci festivalu Animánie nebo pro výstavy a koncerty. „Rádi bychom tam nastolili denní provoz, aby centrum mělo větší význam,“ uvedl Beránek.

Michael Hubka, zástupce společnosti Klotz, řekl, že je s výsledkem rekonstrukce spokojený. „Jsme rádi, že se to podařilo opravit.“

Na návratnost investovaných peněz, což měla být přibližně třetina z celkových nákladů, které podle Hubky činily cca 45 milionů, společnost nechce nijak tlačit.

„Já si nemyslím, že by se ta investice měla firmě vracet. Ty peníze se rozumně investovaly a něco za to vzniklo a výstupem je speciální kulturní scéna. Hlavní je, udržet to v chodu, což nemusí být nic jednoduchého,“ konstatoval Hubka.

Potvrdil, že jeho společnost počítá do budoucna s tím, že budovu bude užívat sdružení Johan. Společnost Klotz na základě rozhodnutí zastupitelů Plzně získá za svou roli mecenáše v rámci rekonstrukce v září cenu nazvanou Společnost přátelská umění a kultuře.