Ona

Na Staroměstském náměstí se lidé osvěžují pod kropicími vozy i vodním mlžítkem (7. srpna 2015). | foto: František Vlček, MAFRA

Pozor na přízemní ozon. Dráždí dýchací cesty i oči, varuje lékařka

  • 1
Tropické léto přineslo do Česka zvýšenou koncentraci ozonu v ovzduší, před nímž lékaři varují. „Ozon ve stratosféře chrání Zemi před ultrafialovým slunečním zářením, ale v troposféře, tedy do 11 kilometrů od povrchu Země, ve větších koncentracích škodí,“ vysvětlila pneumoložka Zuzana Perná.

Stratosférický ozon je trojmocný kyslík, který se vyskytuje ve stratosféře, tedy mezi 11. až 50. kilometrem nad zemským povrchem a chrání Zemi před ultrafialovým slunečním zářením. „Pokud je ho ve stratosféře málo, stoupá riziko vzniku rakoviny kůže,“ uvedla lékařka pro OnaDnes.cz.

Mapa nejvyšších osmihodinových průměrů koncentrace přízemního ozonu v letech 2011 - 2013.

Troposférický ozon neboli „přízemní“ ozon je běžný v troposféře do 11 km od povrchu Země, nejvyšší koncentrace dosahuje v letních měsících za slunečného, horkého počasí. Jeho koncentrace ale zvyšují také reakce při různé průmyslové výrobě a při spalování fosilních paliv.

Přízemní ozon je zdraví škodlivý, zvlášť v kombinaci se smogem. Nejnebezpečnější jsou tedy podmínky ve velkých městech, kde se na špatném ovzduší navíc podílejí výfukové plyny a těkavé organické látky.

„Samotné působení přízemního ozonu poškozuje a dráždí hlavně sliznice dýchacího ústrojí, horních i dolních dýchacích cest a očí,“ tvrdí Zuzana Perná. Neúnosná koncentrace škodí také rostlinám i zvířatům, poškozuje dokonce i některé materiály, jako například plastické hmoty, gumu, barvy a nátěry.

V závislosti na koncentraci přízemního ozonu a hloubce nádechu klesá podle lékařky kapacita plic. „U pacientů s průduškovým astmatem může vdechování vyvolat astmatický záchvat, u pacientů s chronickým onemocněním plic a průdušek může dojít ke zhoršení potíží,“ dodává pneumoložka z plicního oddělení pražské Polikliniky Budějovická.

Podle lékařky ohrožuje přízemní ozon zejména pacienty s chronickými chorobami dýchacího ústrojí, kteří se potýkají s průduškovým astmatem, chronickou obstrukční plicní nemocí, pacienty s nádorovým onemocněním dýchacího ústrojí, s dechovou nedostatečností, s vazivovým poškozením plic (tzv. plicní fibrózy) a pacienty s chronickými srdečními nemocemi spojenými s chronickou dušností.

Vyšší koncentrace dále ohrožuje seniory a malé děti a je riziková i pro těhotné ženy. Sportovci by se podle lékařky měli v době vyhlášení vyšší koncentrace troposférického ozonu vyhnout aktivnímu sportování ve volném prostoru, protože právě při něm potřebují vzduchu mnohonásobně víc.

Pokud je vyhlášena zvýšená koncentrace přízemního ozonu, měli by podle odborníků všichni občané omezit aktivity venku, pobyty na slunci a slunění. „Nejhorší je situace ve městech, v přírodě je přece jen příznivější,“ dodává lékařka.

3. července 2015