V Praze postavil dům za pět tisíc. Už má spokojenou obyvatelku

  • 240
Sochař Pavel Karous navrhl a postavil s kolegy malý pojízdný domek. Stavba z dřevěných palet, polystyrenu, stavební pěny a hliníkových plechovek od piva ho vyšla na pět tisíc korun. Úsporné obydlí stojí na přívěsném vozíku a jeho stavba trvala týden.

Může se hodit

Ekocity Uhříněves - až 130 nových bytů na prodej již od 1 573 656 Kč.

Více na Reality.iDNES.cz.

Minimální mobilní noclehárna s malým okýnkem je určena pro člověka bez domova a od začátku srpna 2015 stojí na Šmukýřce v Praze 5. Originální přístřeší je dobrým řešením pro bezdomovce, kteří by díky střeše nad hlavou byli v bezpečí a chráněni před nepříznivým počasím.

Domek s jedním lůžkem nabízí rychlou a finančně dostupnou variantu dočasného bydlení. Nejdražší na celé stavbě byl vozík za auto, které Pavel Karous pořídil v bazaru za tři tisíce korun. A protože je příbytek pojízdný, pohlíží se na něj jako na zaparkovaný přívěs. Domeček je pojištěný a má espézetku. Pro stavební úřady tedy není černou stavbou.

„Rozměry domu odpovídají potřebě noclehu jednoho dospělého člověka, který se může vedle postele bez problému postavit. Dynamické naklonění stavby záměrně připomíná karavan a odkazuje na mobilitu domku,“ vysvětluje svůj záměr sochař Pavel Karous.

Povrch domku tvoří malé plátky hliníku z plechovek od piva. Jde o nehořlavý materiál, který má nízkou hmotnost, je hygienicky nezávadný, snadno omyvatelný a má skvělou tepelnou odrazivost. Navíc je ohnivzdorný. Pro své kvality se používá ve stavebnictví ve formě tepelných izolačních folií. „Uřízli jsme spodek a vršek plechovky, rozstřihli jsme ji, čímž jsme získali krásnou šupinu a přibili ji barevnou stranou ke zdi takrovací pistolí. Na pokrytí celé stavby uvnitř i vně se spotřebuje 1 200 plechovek,“ říká Karous.

Konstrukce domu je z dřevěných přepravních palet. Ty sochař se svými kolegy sehnal zadarmo na černé skládce. Palety doplněné prkny jsou naplněné polystyrenem o tloušťce 10 centimetrů, zbylé dutiny jsou vytmelené montážní pěnou. Vypotřebovaly se dvě tuby za 200 korun. Na celý domek se použil polystyren za 1 200 korun. Pak se celá kostra pokryla hliníkovými plátky.

Pavel Karous (1979) studoval na VŠUP a AVU v Praze. Ve své práci se zaměřuje na umělecké objekty ve veřejném prostoru. Výtvarné umění je pro něho prostředkem pro nově nastavený společenský dialog, jak o tom svědčí například objekt Pandur (Ostrava 2012), s jehož pomocí parafrázoval korupční skandál spojený s nákupem bojových vozidel. Je také autorem projektu Vetřelci a volavky, kterým dokumentuje výtvarné umění ve veřejném prostoru z doby 70. a 80. let 20. století.

Při budování zajímavého domku stačí základní nářadí, vruty a náboje do takrovací pistole. Stavba je jednoduchá a podle Karouse ji zvládnou bez problémů postavit dva lidé. Jeho mobilní domov má již svou stálou obyvatelku. Spí se jí dobře a ani zimy se bát nemusí. Podle Karouse je hliník přizpůsobivý i mrazům. Teplo člověka vrací zpátky do prostoru.

Mobilní přístřeší vzniklo díky projektu česko-slovenské iniciativy CANstarter, která chce zábavnou formou podpořit recyklaci nápojových plechovek.