HMS Enterprise

HMS Enterprise | foto: Profimedia.cz

Ani jeden zachráněný uprchlík. Naše loď má jiné úkoly, brání se Britové

  • 261
Británie před několika týdny vyslala do Středozemního moře plavidlo HMS Enterprise, aby pomohlo s řešením aktuální uprchlické krize. Plavidlo však dosud nezachránilo žádného uprchlíka, což rozohnilo zástupce lidskoprávních organizací. Námořnictvo argumentuje, že jeho primárním úkolem není záchrana běženců.

Ve Středozemním moři za poslední měsíce zemřelo více než dva tisíce uprchlíků, kteří do Evropy plují od pobřeží Libye. Uplynulý týden byl v tomto ohledu jedním z nejhorších. Utopilo se přes 200 migrantů. Na pomoc jim běžně vyplouvá pobřežní stráž i plavidla lodních dopravců (více o jejich nasazení při záchraně se dočtete zde).

Uprchlíci na Kosu

Na řecký ostrov Kos, kde místní policie v úterý zasahovala kvůli protestům stovek běženců nespokojených s přístupem tamních úřadů (více o protestech zde), ve středu připlula další nejméně stovka migrantů. Podle agentury AP se desítky lidí vylodily ze dvou gumových člunů, které přistály poblíž letoviska Psalidi. Dalších 50 uprchlíků přivezla na ostrov italská loď, která hlídkuje ve vodách Středozemního moře v rámci mise evropské agentury Frontex.

Záchranných operací se donedávna účastnilo i plavidlo Britského královského námořnictva HMS Bulwark. Za osm týdnů na moři dokázalo zachránit bezmála pět tisíc uprchlíků. Jeho mise však skončila a v polovině června ho nahradila loď HMS Enterprise. Očekávalo se, že bude v záchraně tonoucích podobně úspěšná. Vyšlo však najevo, že za obdobnou dobu v terénu její posádka nezachránila ani jednoho migranta.

Mluvčí britského ministerstva obrany serveru The Independent sdělil, že hledání a záchrana uprchlíků „není primárním úkolem HMS Enterprise“. V krizových situacích by se však prý plavidlo záchrany záchrany pochopitelně účastnilo. Organizace Save the Children obratem britskou vládu zkritizovala, že v posledních měsících omezuje své závazky v zachraňování uprchlíků.

„Jsme právě na vrcholu sezony, ve které lidé absolvují nebezpečnou cestu přes Středozemní moře. Evropští lídři by měli zaměřit své snahy na hledání lidského řešení současné migrantské krize,“ uvedl ředitel humanitární sekce Save the Children George Graham.

Operace proti pašerákům

Jednání britských námořníků kritizuje i starosta sicilského Palerma, kam směřuje velká část uprchlíků zachráněných na moři. Leoluca Orlando obvinil Velkou Británii a evropské země ze „zodpovědnosti za tuto genocidu“. „Není možné zastavit přesouvání lidí po světě,“ dodal Orlando.

Britské ministerstvo obrany však podobná slova odmítá. HMS Enterprise je podle něj průzkumné plavidlo, které operuje u pobřeží Libye a jeho hlavním cílem je monitorovat akce pašeráků lidí (více o HMS Enterprise zde). 

HMS Enterprise ve Středozemním moři působí v rámci operace EUNAVFOR Med, která byla odstartována 22. června (více o operaci se v angličtině dočtete zde). Jejím cílem je rozbití pašerácké sítě na severu Afriky. Operace je aktuálně v první průzkumné fázi. Později by měla plavidla EU aktivně vyhledávat pašerácké lodě. Účastní se jí také lodě z Itálie a Německa (více o operaci proti pašerákům zde).

29. června 2015


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video