Letecká fotografie Brd | foto: Dan Materna, MAFRA

Dohody s armádou selhaly, turistické trasy v Brdech se nestihnou vyznačit

  • 41
Jen pět měsíců zbývá do otevření vojenského prostoru Brdy veřejnosti. Turistické trasy však při otevření připravené nebudou. Dokud totiž prostor formálně patří vojákům, nemohou turisté stezky vyznačovat.

Už příští rok v lednu budou moci do Brd turisté vyrazit v daleko méně přísném režimu než nyní . Jenže dost možná se ztratí. Ve chvíli, kdy se újezd stane formálně chráněnou krajinnou oblastí, totiž nebudou připraveny ani páteřní turistické stezky.

„Rozvoj turismu a s tím i stezek bude ponechán v gesci budoucí Správy CHKO Brdy, která začne území značit po jejím vzniku, tedy po 1. lednu 2016,“ říká mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Jinými slovy. Dokud Brdy patří vojákům, čeští turisté tu nemohou vyznačovat stezky tak, jak chtěli. Dohody s armádou selhaly. Změnit by to mohla ještě schůzka plánovaná na konec léta.

Klub českých turistů měl v plánu páteřní trasy vyznačit ještě před vznikem CHKO, aby lidé v hustě zalesněném území nebloudili.

„Mohl by to být opravdu problém, v Brdech je málo orientačních bodů. Pořád věříme, že se spolu se zástupci Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a armádou domluvíme. Jsme připraveni vyrazit do terénu, ale budeme potřebovat na vyznačení několik týdnů,“ věří předseda rady značení Klubu českých turistů (KČT) Karel Markvart.

Bohumil Fišer z AOPK, pod kterou bude nová rezervace spadat, ale tak optimistický není.  „Dřívější termín je nereálný, protože zatím není vymezeno posádkové cvičiště, které zůstane v severní části nepřístupné. Není ani jasné, zda a v jakém rozsahu se zpřístupní turisticky atraktivní odlesněné dopadové plochy,“ říká za AOPK vedoucí oddělení Správa CHKO Brdy Bohumil Fišer.

Ministerstvo obrany má dle svého mluvčího vznikající posádkové cvičiště 13. dělostřeleckého pluku Jince označit ještě letos.

„Věříme, že se návštěvníci nenahrnou do Brd hned v lednu a KČT stihne rychle hlavní stezky vyznačit,“ doufá Fišer.

Hledání munice pokračuje

Pro budoucí rozvoj CHKO Brdy je nezbytná očista od zbytků munice a dalších armádních materiálů. „Zatím byla vyčištěna plocha o rozloze přibližně čtyř a půl tisíce hektarů a bylo nalezeno a zničeno necelých sedm tisíc kusů nebezpečné nevybuchlé munice nebo jejích zbytků. Jde převážně o dělostřelecké, tankové, protiletadlové a protitankové střely,“ vyčíslil Pejšek s tím, že do konce roku by měla být do bezpečného stavu uvedena zhruba polovina území.

Dle domluvy ministerstev obrany a životního prostředí však odstraňování munice potrvá ještě zhruba dva roky.

Armáda nově také sdělila, co zamýšlí s některými nemovitostmi na území nové CHKO.

„Resort obrany si ponechá areál někdejších sovětských kasáren Míšov. Pozemky se zříceninou hradu Valdek přejdou do správy Vojenských lesů a statků,“ doplnil armádní mluvčí.

Kudy do Brd

„Důležité je také vytvoření jakéhosi dopravního prstence po obvodu brdské rezervace. Jde o to, aby bylo zajištěno dostatečné propojení mezi vlaky a cyklobusy, které budou jezdit do takzvaných nástupních míst na okraji nynějšího prostoru,“ vysvětluje plán Bohumil Fišer.

O vzniku míst, odkud budou turisté do Brd vyrážet, a o dalších podrobnostech v současné době jedná se starosty obcí a měst na okraji budoucí CHKO. „Vzniknou tam rovněž informační střediska, aby měli návštěvníci zajištěný co nejlepší servis.“

Vznik nové CHKO podle některých nabízí rovněž největší obchodní příležitost od pádu komunismu. Využít by ji měli zejména provozovatelé ubytovacích a rekreačních zařízení.

Při své nedávné návštěvě podbrdské Příbrami tuto myšlenku podpořil také ministr životního prostředí Richard Brabec. „Zážitkový šetrný turismus dokáže vytvořit velký počet nových pracovních příležitostí pro místní obyvatele a vůbec nelze pochybovat o tom, že právě ve vašem městě pro to jsou velice vhodné podmínky. Jsem toho názoru, že unikátní příroda Brd a jejich jedinečný krajinný ráz budou pro moderní formy přírodě vstřícného turismu velmi vhodným prostorem.“

Podívejte se na Brdy z výšky:

11. srpna 2011