Sazce výhra, kterou měla uloženou přes dva měsíce na svých účtech, příliš nevydělala. | foto: Profimedia.cz

Investovat, či dát na charitu? Výherce 2,5 miliardy čeká dilema

  • 241
Jak naložit s rekordní výhrou převyšující dvě miliardy korun? Experti českému výherci radí, aby ji rozdělil na více částí a ty poté strategicky investoval. Sám šťastlivec však podle sázkové společnosti naznačil, že část peněz by mohla jít na dobročinné účely. Peníze Sazka muži z Pardubicka vyplatila na více účtů v pondělí.

Odborníci doporučují, aby čerstvý miliardář výhru rozdělil na tři nestejně velké části. „První částí se není třeba zabývat, jejím účelem zpravidla nebývá dosažení zisku. Nejčastěji je použita ke splnění snů, ať už spotřebních, darovacích či podnikatelských,“ uvedl Pavel Tichý z ČSOB Private Banking.

Druhá a třetí část by již podle Tichého měla být použita na investice, jejichž hlavním úkolem by mělo být minimálně udržení reálné hodnoty peněz v čase. „Za předpokladu, že jde o průměrného člověka z hlediska dosavadních příjmů, bohatství a věku, pak bychom doporučili investovat druhou část tak, aby zajišťovala výherci pravidelnou rentu,“ uvedl Tichý.

Třetí část lze investovat odvážněji a v delším časovém horizontu, možná i delším než je lidský život, neboť takováto suma může zajistit i několik generací. „Zde se již vyplatí větší počet akcií, uměleckých sbírek, drahých kovů a samozřejmě i kvalitní dluhopisy,“ radí Tichý. Podle něj by měl výherce investovat do druhé - konzervativní části přibližně 65 procent peněz a 35 procent do té odvážnější.

Fond na míru, nebo charita

„S takto velkou částkou se dá dělat v podstatě cokoliv, záleží na cílech klienta. Miliardové portfolio lze rozložit mezi nemovitosti, fondy, veřejně obchodované akcie, soukromé firmy i různé alternativní investice,“ reagoval investiční analytik Aleš Tůma ze společnosti Partners na dotaz, jak by výherci Eurojackpotu poradil.

Výhru měla Sazka přes dva měsíce uloženou na svých účtech. Podle mluvčího Friedmanna na tom však firma nijak nevydělala. „Peníze ležely na více běžných účtech s úročením 0,1 procenta. Podle finančního ředitele Sazky nic nevyděláme,“ řekl.

Zajímavá možnost je podle Tůmy založit fond na míru, který by klientovi spravovala konkrétní investiční společnost. Tedy regulovaný subjekt, který má se správou peněz zkušenosti. „Pokud by výherce chtěl obří sumu investovat například jen do českých státních dluhopisů, sice by pořád měl rentu v řádu stovek tisíc měsíčně, ale výnos by ani zdaleka nepokryl inflaci,“ dodal Tůma.

Výherce se může také inspirovat jinými šťastlivci. „Naznačoval, že by část peněz možná věnoval na nějakou dobročinnost, jak konkrétně, už neřekl. Nabídli jsme mu poradenství, ale zatím nás nekontaktoval,“ řekl mluvčí Sazky Václav Friedmann. Například Britové Ray a Barbara Wraggovi většinu jackpotu v hodnotě sedmi milionů liber (asi 268 milionu korun) věnovali svým dětem, vnoučatům a dobročinným a charitativním organizacím.

Výherce z Pardubicka dál chodí do práce

Muž středního věku se o výhru přihlásil v červnu, po 26 dnech od slosování. Otálel prý kvůli velkému mediálnímu zájmu. Pro uplatnění výhry mu zbýval ještě víc než týden. „Výherce se v Sazce zdržel pouhých 20 minut, byl velmi nervózní a několikrát opakoval, že spěchá na vlak. Během krátkého rozhovoru sdělil našemu kolegovi, že zatím se v jeho životě nic nezměnilo, dál chodí do práce a pečlivě zvažuje, jak s penězi naloží,“ popsal tehdejší situaci Friedmann.

Muž měl také obavy o svou anonymitu, před návštěvou se o ní ještě telefonicky ujišťoval. Do styku nakonec přišel pouze s jedním pracovníkem Sazky. Opatření byla nastavena tak, aby ho nikdo nemohl poznat ani při příchodu, například na recepci (více o přihlášení se k rekordní výhře najdete zde).

Co by dělali Češi s rekordní výhrou?

29. května 2015