Běženci na Kosu protestovali proti byrokracii, policisté nasadili obušky

  • 1090
Několik set uprchlíků zablokovalo v úterý na řeckém ostrově Kos hlavní pobřežní silnici během protestu proti pomalé administrativě. Policisté zasahovali proti demonstrantům hasicími přístroji a obušky. Několik stovek lidí v panice uprchlo. Turecká pobřežní stráž zachraňovala v Egejském moři 330 Syřanů.

Ke Kosu připlouvají gumové čluny, na nichž z Turecka denně dorazí několik set lidí. Jde hlavně o běžence ze Sýrie a Afghánistánu. Řecké úřady se je snaží zaregistrovat a poskytnout jim přístřeší a jídlo.

Na Kosu, který je jednou z nejoblíbenějších turistických destinací, běženci kempují v parcích a na náměstích. Pro registraci byl vyčleněn stadion, před nímž se tísní dav asi patnácti set lidí.

Nepočetní policisté se snažili udržet mezi tlačícími se lidmi pořádek hasicími přístroji i obušky, takže se několik set vyděšených uprchlíků dalo na útěk. Další skupina zablokovalo pobřežní silnici na protest proti pomalé registraci. „Chceme doklady, chceme jíst,“ volali.

„Uprchlíci se bouří, protože je policie nestíhá odbavovat během dvou tří dnů. Někteří čekají na své dokumenty i týden,“ sdělila iDNES Linda Koulias, Češka dlouhodobě žijící na řeckém Kosu.

„Četnost přijíždějících lodí je vyšší z důvodu klidného moře díky bezvětří,“ uvedla dále Koulias. „Radnice už požádala o administrativní výpomoc z pevniny. Dorazit má během dneška,“ dodala.

Situace se vymkla kontrole, obává se starosta

Jorgos Kyritsis, starosta města Kos, řekl, že místní úřady, včetně policie a pobřežní hlídky, si nejsou schopné s přílivem běženců poradit. „Situace na ostrově se vymkla kontrole,“ řekl podle agentury Reuters. „Je tu reálná hrozba krveprolití,“ varoval. Podle nejmenovaného řeckého činitele na ostrov přijede oddíl pořádkové policie a další policejní posily z dvou sousedních ostrovů.

Podobné napětí panuje na mnoha dalších řeckých ostrovech, které bojují s množstvím uprchlíků. Pobřežní stráž v úterý oznámila, že od pondělka musela při sedmi oddělených akcích poskytnout pomoc 329 uprchlíkům u břehů ostrovů Kos a Lesbos.

K řeckým ostrovům od začátku roku dorazilo na 124 tisíc uprchlíků, což je sedminásobek počtu imigrantů ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. V pondělí řecká policie oznámila, že kvůli nelegálnímu vstupu nebo nelegálnímu pobytu bylo zadrženo přes 156 tisíc běženců.

Turecko zachraňovalo Syřany, které Řecko poslalo zpět

Mnoho z uprchlíků nastupuje na čluny v Turecku. Tamní pobřežní stráž oznámila, že v úterý pomáhala skupině 330 Syřanů, kteří se plavili do Řecka na osmi člunech. Bylo mezi nimi několik desítek dětí včetně pěti novorozenců, některé z žen byly viditelně těhotné.

„Říkali nám, že nás Evropa přijme, ale zavřela nám dveře před nosem. Budeme se snažit dostat se do Řecka každý den,“ řekl uprchlík Abdal z Damašku agentuře Reuters.

Podle výpovědi několika Syřanů na moři čluny zastavila řecká pobřežní stráž, nařídila vylít benzín do vody a ponechala čluny jejich osudu. To ale mluvčí řecké stráže kategoricky popřel. Incident se stal podle něj ve vodách u tureckého města Bodrum a řecká stráž při něm nebyla.

Turecko přijalo na své území od začátku syrských bojů na 1,8 milionu syrských uprchlíků. Minulý týden prý turecká pobřežní stráž musela z moře pomáhat 700 uprchlíkům, což je týdenní rekord. „Jde o kalamitní nárůst, nemáme zdroje, abychom to zvládli,“ sdělil jeden ze strážců.

Řeckou administrativu zahltila řízení s uprchlíky, vláda žádá o pomoc:

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue