Karibik zamořily páchnoucí chaluhy, letoviska se bojí o turisty

  • 46
Malebné karibské ostrovy mají vážný problém. Moře vyvrhuje na tamější pláže tuny odumřelých řas, které vydávají nepříjemný zápach. Země závislé na turistickém ruchu hovoří o katastrofě a ekologové upozorňují, že příval chaluh ohrožuje řadu přírodních druhů.

Od dovolené v Karibiku lidé očekávají dokonalé pláže a tyrkysové moře. V posledních letech je však realita často jiná. Pláže některých ostrovů pokrývá hnědý koberec hnijících řas, který páchne jako zkažená vejce a přitahuje písečné blechy. Vláda ostrova Tobago už kvůli ušlým ziskům z turistického ruchu mluví v souvislosti s řasami o přírodní katastrofě.

S problémem se potýkají ostrovní státy od Dominikánské republiky až po Barbados a turistická pohroma zasáhl i letoviska na břehu Mexika. V některých místech se na pláži navršily až tři metry široké pásy řas a úřady uvolňují finance na jejich likvidaci.

Hlavní turistická sezona v Karibiku začíná až v prosinci. S likvidací se však musí začít už teď. „Byl to nejhorší rok, jaký jsem tu zažil. Musíme se s tím vypořádat na regionální úrovni, protože příval nevzhledných řas by mohl ovlivnit obraz celého Karibiku,“ uvedl pro list The Guardian předseda turistické asociace a ředitel hotelu v Tobagu Christopher James.

Chaluha zvaná hroznovice je hnědá řasa s bílými váčky a několik metrů dlouhou stélkou, jejíž latinský název Sargassum fluitans dal název Sargasovému moři. Chuchvalce řasy vznášející se na hladině poskytují potravu i úkryt řadě mořských živočichů jako jsou tuňáci, úhoři, krevety, krabi či mořské želvy.

Vyplavování odumřelých rostlin na pláže je normální součástí jejich životního cyklu, současná situce je však enormní. Hroznovice ve vodách Karibiku a Atlantiku stále přibývá a kusy hnědého porostu se nedávno objevily až u pobřeží Ghany a Sierry Leone.

„Smrdí to, ale užívám si slunce“

Množství řas v moři se začalo zvyšovat v roce 2011. Vědci zatím nemůžou přesně říct, co to způsobilo. V úvahu připadá oteplování oceánů a změna mořských proudů. Někteří výzkumníci tvrdí, že za šířením chaluh může být vyplavování hnojiv, odpadu z kanalizace a dalšího znečištění do moří .

Experti varují, že šíření řas může vyhladit celé rybí populace a kontaminovat pláže. Odumřelé chaluhy představují nebezpečí také pro ohrožené mořské želvy. Čerstvě vylíhnutá mláďata se z pláže přes vrstvu rozkládající se masy nedostanou do moře.

Mexické úřady vyčlenily na boj s řasami víc než devět milionů dolarů a najaly 4 600 lidí, aby zapáchající haldy rostlin z pláží odstranili. Část peněz půjde na výzkum toho, zda bude možné řasy sklidit už v moři.

Někteří turisté si ani přes kupící se řasy na pláži dovolenou zkazit nenechají. „Puch těch chaluh je příšerný, ale užívám si slunce,“ svěřil se reportérovi listu The Guardian v mexickém Cancúnu německý turista Oliver Pahlke.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue