Handicapovaní a rybáři se přou o ryby v rybníku, spor skončil u soudu

  • 3
Mezi rybáři a handicapovanými sportovci z organizace TJ Nola vrcholí spor o ryby v rybníku v Dubí na Teplicku. TJ Nola rybník vlastní a rybářům nechce povolit výlov. Rybáři naopak argumentují, že ryby jsou jejich. Teplický soud nyní rozhodl, že TJ Nola musí ryby vydat. Případ ale ještě půjde k odvolacímu soudu.

Na rybníku ve Mstišově, který kdysi patřil městu Dubí, rybáři hospodařili odjakživa. Dlouhé roky ale jen na dobré slovo. Před deseti lety se dohodli s tehdejším vedením Dubí a uzavřeli smlouvu.

„V té jsme se zavázali buď platit 10 tisíc korun ročně, nebo se budeme podílet na údržbě vodního díla. První dva roky jsme platili, v dalších pořádali brigády, investovali peníze do zařízení, čistili a upravovali břehy a přístupovou cestu,“ líčí Josef Djakov, jednatel Českého rybářského svazu v Teplicích.

V roce 2006 nastoupil do čela města Petr Pípal, který je mimo jiné člen TJ Nola. V květnu 2007 prosadil, aby město handicapovaným sportovcům prodalo pozemky, o které TJ Nola už dlouho stála a na nichž chtěla vybudovat multifunkční sportoviště. Z toho ale nakonec sešlo.

Nájemní smlouvu nemají

Rybáři tvrdí, že dál platila původní dohoda, která jim umožňovala chovat ve Mstišově ryby. Pípal ale namítá, že tam rybáři od začátku hospodaří nelegálně. „Oni bezpochyby provádějí rybníkářství, ale to podle Rybářského zákona mohou dělat jen na základě nájemní smlouvy. A tu nemají,“ říká Pípal.

TJ Nola proto chtěla uzavřít smlouvu a snažila se s rybáři dohodnout na nájmu. Argumentovala tím, že za pozemky musí platit daň. Rybáři odmítali. V roce 2013 jim Pípal, který TJ Nola zastupoval, poslal dopis s žádostí o 662 700 korun za dlužný nájem. Vycházel z neplacených deseti tisíc za každý rok, ale i z toho, co bylo v původní dohodě: penále sto korun za každý den z prodlení. Rybáři odmítli a oznámili, že v září téhož roku provedou výlov, což Pípal ostře odmítl.

Spor vrcholil. „Pípal nám nakonec zabránil v přístupu k rybníku, nechal tam dát závoru a mříž, abychom se nedostali na stavidlo. Navíc k rybníku posílá hlídky strážníků z Dubí, kteří nás vyhánějí hned, jak se tam objevíme,“ řekl Djakov. „Závory jsme dali kvůli lidem, kteří tam vozili odpad a mříže, aby se nikomu nic nestalo. Taky jsme položili víka na šachty na stavidle. A strážníci? Ti tam hlídkují, aby se nekradlo, nepytlačilo,“ reagoval Pípal.

Proti rozsudku se odvolaly obě strany

Rybáři se obrátili na soud. Český rybářský svaz žaluje TJ Nola za to, že se nemůže dostat ke kaprům, které v rybníku vysadil v roce 2011 a jejichž výlov už v roce 2013 měl znemožněný. Chce buď kapry, nebo kompenzaci, kterou vyčíslili na 490 500 korun. „To je, jako kdybyste sousedovi dali sele, starali se o něj, vykrmovali ho a soused by vám ho pak nechtěl dát,“ řekl Djakov.

Sportovci se soudit nechtěli, dál navrhovali dohodu. „Třeba, aby zaplatili jen 250 tisíc za užívání rybníka a ryby si vzali. Nebo že my jim dáme 100 tisíc za násadu a ryby zůstanou TJ Nola. Všechno odmítali,“ řekl Pípal.

Rybáři se dál opírají o původní dohodu s městem. Djakov tvrdí, že ji potvrdili sice ústně, ale před svědky, i lidé z TJ Nola, když přebírali pozemky s rybníkem. „Oni se domáhají peněz za ryby, které tam bez nájemní smlouvy neměly co dělat,“ tvrdí Pípal. Za pravdu mu dal i magistrát Teplic, když mu uplynulou středu poslal rozhodnutí, v němž konstatoval porušení rybářského zákona.

Nicméně teplický soud řešil jednoduchou rovnici: rybáři dali do rybníka ryby, měli by je tudíž dostat zpět. A tak také 30. dubna rozhodl. TJ Nola se však nechce s rozsudkem smířit a odvolala se. Odvolali se ale i rybáři. Tvrdí, že za dobu, kdy měli k rybníku znemožněný přístup, mohl někdo už ryby vytahat, a žádají proto peníze.