Ilustrační snímek | foto: AP

Rozbít okno rozpáleného auta kvůli psovi? Policie: Jen v extrémní situaci

  • 1184
Na sociálních sítích se objevila výzva, aby lidé, kteří v horkých letních dnech uvidí v zaparkovaném autě zavřeného psa, neváhali rozbít okénko. Zastánci tohoto postoje argumentují zdravím zvířete, které v dusnu může zkolabovat. Policie doporučuje nejprve volat tísňovou linku.

„Rozpálená auta zabíjí! Prosím, dívejte se kolem sebe na ulicích a parkovištích a nebojte se zakročit!“ Tak zní začátek výzvy, která se šíří po Facebooku. Pokračuje radou, aby lidé v době letních veder rozbili okénko auta, ve kterém uvidí zavřeného psa.

Podle veterinářů v extrémně horkých podmínkách, které v autě vzniknou už během pár minut, zvíře trpí a může zkolabovat. V krajním případě hrozí i smrt. Jak upozornila veterinářka Martina Načeradská, majitel se sice ponecháním zvířete v rozpáleném autě vystavuje riziku, že se dopustí trestného činu týrání zvířat, to ale psovi život nezachrání. 

Policisté však přesto rozhodně nedoporučují rozbíjet okénka cizích aut. „Minimálně se tím takový člověk vystavuje tomu, že po něm majitel bude vymáhat škodu, která zvláště u zahraničních aut může být vysoká,“ řekla mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová. Radí, aby lidé v podobné situaci nejprve zavolali na linku 156 nebo 158. „Policista na telefonu jim poradí, co dělat, a také sdělí, za jak dlouho může být hlídka na místě,“ doplňuje mluvčí. 

Rozbili byste okénko auta, kdyby v něm v horku trpěl pes?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 12. srpna 2015. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 4708
Ne
Ne 2991

Každý případ je podle ní třeba posoudit individuálně. S tím souhlasí i mluvčí Městské policie v Praze Jan Čihák. Letos prý strážníci v hlavním městě k žádnému takovému případu nevyjížděli, v minulých letech ale oznámení o psovi v autě dostali několikrát. „V první řadě se snažíme zjistit majitele. Když se to nepodaří, potom v součinnosti s policií přikročíme k rozbití okénka,“ uvedl a dodal, že i takový případ už strážníci pamatují. 

Člověku, který by se odhodlal k rozbití okénka sám, hrozí kromě vymáhání škody majitelem vozu také trestní postih. „V případě, že škoda přesáhne pět tisíc korun, jde již o trestný čin poškozování cizí věci, za který hrozí až rok odnětí svobody, zákaz činnosti nebo propadnutí věci,“ doplnila mluvčí Nguyenová. 

Zvíře může zkolabovat už po deseti minutách

I když poškozování aut policisté rozhodně nedoporučují, přiznávají, že v extrémních případech může být na místě. „Je to individuální, samozřejmě pokud by bylo v autě miminko, je to něco jiného,“ řekla Nguyenová. 

Jednoduchá rada rozbít okénko může mít navíc v praxi svá úskalí. Skla opatřená bezpečnostní fólií není totiž snadné překonat, a strážníci v takovém případě volají na pomoc hasiče s potřebným vybavením. 

Problém je, že už několik minut strávených v rozpáleném autě může mít pro zvíře fatální následky. V extrémních podmínkách, kdy například do předního skla svítí přímé slunce, může pes upadnout do bezvědomí už po deseti minutách. Laická pomoc potom nestačí. „Pokud je pes tak přehřátý, že je apatický, musí na infuze,“ vysvětlila veterinářka Načeradská. 

Majitelé by proto neměli své psy nechávat v autě ani na chvíli, kdy si jen odskočí něco vyřídit. Pokud u svého zvířete najdou známky přehřátí, doporučuje veterinářka chlazení ručníky namočenými ve vlažné vodě. „Určitě nepolévat zvíře studenou vodou, to by mu způsobilo šok,“ zdůraznila. 

Tohle dokáže horko uvnitř auta: 

7. srpna 2015


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue