Lidé v Horním Jiřetíně protestovali 28. ledna proti prolomení limitů těžby uhlí.

Lidé v Horním Jiřetíně protestovali 28. ledna proti prolomení limitů těžby uhlí. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Naděje pro Horní Jiřetín. Většina lidí své domy nechce prodat

  • 193
Horní Jiřetín na Mostecku, který kvůli zásobám uhlí pod sebou žije v trvalé nejistotě, má šanci na přežití. MF DNES v průzkumu zjistila, že tři čtvrtiny jeho obyvatel se odmítají přestěhovat. Bez domluvy s vlastníky všech nemovitostí přitom nemůže případná těžba začít.

Na konci léta čeká vládu jedno z nejchoulostivějších rozhodnutí v současném volebním období. Úřední řečí se problém nazývá prolomení limitů, ale ve skutečnosti jde nepřímo o budoucnost Horního Jiřetína - první obce po 23 letech, která by mohla padnout kvůli těžbě uhlí.

MF DNES nyní udělala v městě pod Krušnými horami vlastní průzkum, jaké názory místní aktuálně mají. Oslovila 33 lidí a 24 z nich se v žádném případě kvůli uhlí stěhovat nechce. Jen čtyři připustili, že by šli pryč. Zbytku je to jedno, nebo odmítli odpovědět.

Výsledek průzkumu tak koresponduje s odhadem místního starosty Vladimíra Buřta. Ten letos v lednu uvedl, že dům těžařům neprodá sedmdesát procent lidí (rozhovor s Buřtem čtěte zde).

Když vláda limity prolomí, pustí těžaře k Hornímu Jiřetínu, aby jednali o výkupu domů, ale neznamená to ještě jejich bourání.

Pokud budou mít místní stejný postoj jako v průzkumu MF DNES, tak to fakticky znamená, že město bude stát dál a nezbourá se. „Legislativa neobsahuje vyvlastňovací institut. I kdyby došlo k prolomení limitů na Dole ČSA, není možné začít těžit uhlí pod Horním Jiřetínem, dokud se těžební společnosti nedomluví se všemi vlastníky tamních nemovitostí,“ potvrdil mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu František Kotrba.

Ministerstvo průmyslu a obchodu v lednu představilo čtyři varianty toho, jak s limity dále naložit. Jedna počítá s prolomením limitů i ve velkolomu ČSA (více o návrhu čtěte zde).  

V červnu ale šéf resortu Jan Mládek přišel s tím, že rozhodnutí o prolomení limitů padne až za pět let (více čtěte zde). Na konci července ministr svůj postoj vysvětloval i přímo v Horním Jiřetíně. Jeho obyvatelé ale požadovali, aby se s verdiktem neotálelo (více čtěte zde).

Limity těžby hnědého uhlí stanovené usnesením vlády v roce 1991 zaručují obcím, pod nimiž je uhlí, že nebudou kvůli těžbě zbourány. Pokud by těžba ve velkolomu ČSA byla rozšířena, přišly by o své domovy dva tisíce obyvatel Horního Jiřetína a jeho místní části Černic. Hrana těžební jámy by se dostala jen pár set metrů od okraje Litvínova.

Mládek diskutoval v Horním Jiřetíně o prolomení limitů (28. července 2015):