Policie nám před lety zabavila miliony, tvrdí lidé ze školy gurua Járy

  • 47
Blízcí spolupracovníci Jaroslava Dobeše alias gurua Járy, obžalovaného ze znásilnění studentek jeho školy, tvrdí, že jim policie před lety zabavila šest milionů korun, jejichž další osud neznají. Svědčící ženy prý navíc proti Járovi vypovídaly pod nátlakem.

Zatímco duchovní učitel Jaroslav Dobeš, který je v Česku obžalovaný ze znásilnění osmi žaček, tráví čas ve vazbě ve filipínské Manile, jeho blízcí spolupracovníci ho brání a snaží se poukázat na to, že jde o účelové stíhání.

Tvrdí například, že ženy, které podstoupily takzvané „odháčkování“, což byla krátká soulož s Járou, jež je měla zbavit energetických bloků od bývalých partnerů, vypovídaly pod nátlakem policie.

A říkají, že kriminalisté Dobešově duchovní škole při zátahu v roce 2009 údajně zabavili zhruba šest milionů korun.

„Nikdo neví, kde peníze jsou. O tom se mlčí,“ podotkla mluvčí webu cestagurujary.cz Dagmar Světlovská, která je s Dobešem zprostředkovaně v kontaktu.

Žalobkyně ani policie případ nechtějí komentovat

Podle jiné ženy, která měla finanční stránku v duchovní škole na starost, policie u ní doma zabavila v hotovosti několik set tisíc korun a potom v bance ještě větší obnos.

„Policajti otevřeli schránku mým klíčem a vzali všechny církevní peníze, které tam byly na nákup našeho nového centra. Bylo to více než pět milionů korun,“ popsala žena.

Žalobkyně ani policie to nechtějí komentovat, protože je případ u soudu.

„Nebudeme se k tomu vyjadřovat,“ řekla stručně mluvčí zlínské policie Lenka Javorková.

Obecně platí, že zabavené peníze bývají uloženy, dokud o nich nerozhodne soud.

Získá filipínský azyl, nebo ho vydají do Česka?

Pětačtyřicetiletého gurua Járu zlínský krajský soud poslal loni na 10 let za mříže. Jeho nejblízší spolupracovnici Barboru Pláškovou, která je také ve vazbě v Manile, na 9,5 roku. Verdikt ale zrušil Vrchní soud v Olomouci a případ se vrací do Zlína (více zde).

Dobeš s Pláškovou odmítají, že by „odháčkování“ mělo něco společného se znásilněním.

„Ve všech případech dívky nadšeně souhlasily a spolupracovaly při léčivé tantrické liturgii, která se sekulárně nazývá odháčkování,“ napsal před časem z Manily guru Jára.

Na Filipínách požádal o náboženský azyl, Česko naopak usiluje o jeho vydání k trestnímu stíhání v republice.

„Tradiční tantrická liturgie odháčkování je známá nejen ve vyspělých zemích, ale i jinde po světě. Tantrické náboženství je státním náboženstvím v Kalifornii, Japonsku nebo Austrálii,“ uvedla v rozhovoru pro MF DNES Plášková.