Strážníci z Oloví dostali výpověď. O důvodech se přou se starostou

  • 3
Po čtyřech letech končí k poslednímu srpnu Městská policie v Oloví. O důvod se přou strážníci se starostou. Ten prosadil společně se zastupitelstvem konec městské policie z důvodů finanční náročnosti a také proto, že strážníci nesloužili 24 hodin denně.

Strážníci by mohli 24 hodin denně sloužit jen v případě, že by nastoupilo dalších šest městských policistů. Na to však obec nemá podle starosty peníze.

Strážníci si naopak myslí, že za jejich koncem je něco jiného. Upozornili totiž, že člen finančního výboru kradl dřevo.

„My jsme to tušili už dřív. Do té doby bylo vše v pořádku. Ale jen do té chvíle, než jsme začali upozorňovat na porušování zákonů na úřadě. V podstatě to vyvrcholilo tím, že jsme řešili krádež dřeva členem finančního výboru. V pátek jsme to dali na přestupkovou komisi a přes sobotu a neděli se rychle domluvili a rozhodli o tom, že náš zruší. Vidím v tom souvislost,“ řekl strážník Dalibor Hruška.

„Když už jsme se rozhodli záležitost řešit, říkali jsme si:,Politik krade, to bude mít následky.’ Tušili jsme, že z toho budou problémy, ale zavřít oči jsme nechtěli a nemohli,“ komentoval Hruška.

S tím však nesouhlasí starosta Oloví Lukáš Kričfaluši. „To je jejich názor. Chápu to, že když se někde ruší pracovní místo, tak si lidi vymýšlí různé druhy scénářů. Strážníkům se to hodí do krámu a vypráví to tak po městě a občanům. Kvůli tomuto městskou policii opravdu nerušíme,“ reagoval starosta Oloví.

Ten i potvrdil, že se jednalo pouze o člena finančního výboru, nikoli o zastupitele města. „Na základě toho to opravdu nebylo. Páni strážníci měli velký problém s účetní města. Když někdo nabourá jejich styl práce nepráce, tak chápu, že někdo kope nohama,“ dodal starosta.

Místní se bojí nárůstu zločinnosti

Městská policie v Oloví vznikla před čtyřmi roky především kvůli chování některých obyvatel města a s tím související kriminalitě. Toho se nyní bojí i končící strážníci. „Policisté na zavolání přijedou. Ale mají velký rajon a je otázka, za jak dlouho dorazí. Situace se určitě nezlepší,“ myslí si velitel městské policie Pavel Bašista. Růstu kriminality se však starosta nebojí. „Extra výrazná kriminalita tu není,“ řekl.

„Ano, zrušení policie budiž, nicméně měla by být adekvátní náhrada. Navrhoval jsem kamerový systém, a doposud není žádný odezva,“ myslí si bývalý starosta a současný zastupitel Miroslav Filandr. Ten se při hlasování o zrušení strážníků zdržel. Pro konec městských policistů bylo nakonec sedm zastupitelů, jeden proti a jeden se zdržel hlasování.

Městská policie vyšla město každý rok na téměř milion korun.

Rušení strážníků se nelíbí občanům Oloví. „Změní se hodně. Dokud jsou tady strážníci, jsou nepřizpůsobiví lidé celkem v klidu. Do té doby, než tu byli strážníci nasazeni, zde byl neustálý problém s vykradenými chatami. Obec se dlouho snažila zřídit policii - a pak to zruší kvůli neshodám,“ konstatuje Martin Kejda z Oloví.