Odvrácená strana Měsíce se na videu NASA promenovala před Zemí

  • 70
Nové video NASA ukazuje po pozorovatele ze Země vždy skrytou část naší oběžnice v neobvyklém záběru, kdy přechází přes Zemi.

Odvrácená strana Měsíce a na pozadí Země, to je snímek pořízený speciální kamerou na palubě amerického satelitu DSCOVR. Tato sonda obíhá kolem naší planety ve vzdálenosti 1,6 milionu kilometrů, což je zhruba čtyřnásobek vzdálenosti, která dělí Zemi od Měsíce. DSCOVR, satelit se zajímavou historií,  má za úkol sledovat sluneční větry.

Zveřejněné snímky zachycují přechod Měsíce před Zemí z pohledu kamery EPIC umístěné na satelitu. Obě tělesa jsou přitom ozářena slunečním svitem. Jde o testovací fotografie, které družice poslala vědcům NASA před zářijovým zahájením pravidelného monitoringu modré planety.

Snímky Země v přirozených barvách vznikají kombinací tří samostatných monochromatických (červená, zelená, modrá) expozic pořízených přístrojem v rychlém sledu za sebou. EPIC je nastaven tak, aby byl schopen vytvářet sérii 10 snímků s využitím různě nastavených spektrálních filtrů - od ultrafialového do téměř infračerveného záření.

V roce 2008 poslala sérii podobných snímků s přechodem Měsíce na pozadí se Zemí, ale jen částečně ozářenou Sluncem, sonda Deep Impact. Pořídila je ze vzdálenosti zhruba 50 milionů kilometrů.

Střední vzdálenost Měsíce od Země je 384 403 kilometrů.

Tajemná strana Měsíce

Luna 3

Odvrácenou stranu Měsíce není možné ze Země spatřit. Gravitační síly způsobují, že doba obletu přirozeného souputníku kolem planety je stejná jako jeho otáčení kolem vlastní osy.

Tato oblast Měsíce nebyla lidstvem spatřena až do roku 1959, kdy její fotografie poslala na Zemi ruská družice Luna 3. Od té doby byly záběry odvrácené strany pořízeny při několika misích NASA, poznamenala americká vesmírná agentura.

,