Zánik ghetta Přednádraží. Po třech letech z domů mnoho nezůstalo

  • 35
Jako kdyby neexistovalo. Přesto stále stojí. Bývalé romské ghetto Přednádraží v Ostravě-Přívozu připomíná i po třech letech od vystěhování obyvatel, že zdaleka ne všechny problémy se tam podařilo vyřešit.

Půlnoc ze 4. na 5. srpna 2012. Oldřich Roztočil, majitel domů v Přednádraží, lokality poblíž ostravského hlavního nádraží, říká desítkám Romů, že podle stavebního úřadu právě skončila lhůta pro jejich vystěhování. „Neodejdeme! Musí nás postřílet! Žijeme tady desítky let a nenecháme si domov vzít,“ zní od lidí.

Konec kolonie

O tři roky později v cihlových domech nebydlí nikdo z nich, vnitřky jsou propadlé, v objektech opakovaně řádili zloději a sběrači čehokoliv. Najít tam něco kovového je prakticky nemožné.

„Co cítím po třech letech? Obrovskou křivdu. Přednádraží mě stálo zdraví a přišel jsem o všechny peníze. Ale už jsem se vzpamatoval a ­zase se tam hodlám angažovat,“ říká Roztočil.

Aktivista shání peníze

Zmiňuje hlavně nefunkční kanalizaci. Podle úředníků magistrátu i centrálního obvodu patří Roztočilovi, on tvrdí opak. Proto chystá žalobu na postup úřadů. Jeho společnost, která domy vlastnila, skončila v exekuci. Insolvenční správce se areál dvakrát neúspěšně pokusil prodat v dražbě, nyní však údajně projevil o Přednádraží zájem kupec.

Bývalý majitel domů na Přednádraží Oldřich Roztočil v roce 2012.

„Jednáme s jedním zájemcem, který by objekt koupil v ­přímém prodeji. Zatím je to ale ve fázi vyjednávání,“ uvedl nedávno pro server Lidovky.cz správce Ivo Tichovský, přičemž jméno možného kupce sdělit nechtěl. Nyní byl Tichovského mobilní telefon nedostupný.

Promarněnou šanci vidí v Přednádraží ostravský aktivista Kumar Vishwanathan. Snažil se sehnat peníze na opravu kanalizace a domů, dosud však neúspěšně. „Měli jsme solidní projekt na sociální bydlení, bylo to krásné místo pro všechny. Přednádraží patří k historii Ostravy a je škoda ho zničit,“ říká.

Odmítá se smířit s tím, že už je v ­podstatě o osudu této lokality rozhodnuto. Tedy že domy jsou zralé na demolici, vše je na odpis. „Chybí nám jen čas, potřebné peníze bychom sehnali,“ opakuje aktivista.

V Přednádraží žilo zhruba 250 Romů. Nejprve odcházeli do ostravských ubytoven. Podle vedoucí sociálního odboru Moravské Ostravy a Přívozu Dagmar Bradové se ale podařilo většinu umístit do bytů.

Starostka centrálního obvodu Petra Bernfeldová je zároveň přesvědčena, že zadní Přívoz, jak se této větší lokalitě s Přednádražím na okraji říká, není už takovou špatnou adresou, jak se tvrdí.

„V ulici Na Mlýnici sídlí waldorfská škola, nyní tam bude v provozu i jedna z polských škol. Pověst má tato oblast horší, než jaká je skutečnost,“ míní  starostka.

SŽDC pozemky neprodá

Nyní bude netrpělivě čekat, co se s Přednádražím stane. Obvod má jen malou sílu to ovlivnit, v místě totiž vlastní pouze malý kus pozemku. Mnoho jich v nejbližším okolí patří Správě železniční dopravní cesty (SŽDC), která s nimi má velké plány.

Přednádraží v roce 1989.
Přednádraží v roce 1989.
Přednádraží v roce 1995.

Přednádraží v letech 1989 a 1995.

„O prodeji pozemků nyní neuvažujeme. Budou totiž sloužit jako rezerva pro budoucí možné rozšíření železničního uzlu. Jen v případě, že nám v této lokalitě v budoucnu zůstanou zbytné pozemky, přistoupíme k jejich prodeji cestou, kterou nám přikazuje zákon,“ zmínil mluvčí SŽDC Marek Iliaš fakt, že území zůstává coby rezerva pro stavbu plánované rychlodráhy, případně pro rekonstrukci hlavního nádraží.

Domy na Přednádraží byly postavené už před 1. světovou válkou, nejvíce místo vzkvétalo v době, kdy sloužilo jako železničářská kolonie. Tehdy tam žilo až devět stovek lidí z drážních rodin.

Fungovala tam samoobsluha, údajně i biograf. Jenže postupně se obyvatelstvo vyměňovalo. Rozhodnuto o osudu bylo po stavbě dálnice i jejího přivaděče v bezprostřední blízkosti. Poslední ránu daly Přednádraží povodně v roce 1997.

Podívejte se na Přednádraží před třemi roky

8. srpna 2012