Lev Cecil na záběru z roku 2012

Lev Cecil na záběru z roku 2012 | foto: Reuters/Paula French

Americké aerolinky po smrti lva Cecila odmítly převážet zvířecí trofeje

  • 56
Dvě americké aerolinky oznámily zákaz převážení zvířecích trofejí na palubě svých letadel. Učinily tak po skandálu se zastřelením populárního lva Cecila, kterého v Zimbabwe zastřelil americký dentista Walter Palmer.

Kauza Cecil

Oblíbeného lvího samce z národního parku Hwange zastřelil na konci července zubař Walter Palmer z Minnesoty a vzbudil tak všeobecné pobouření. Za zabití majestátního lvího samce zaplatil 35 000 liber (1,3 milionu korun) dvěma mužům, kteří zvíře vylákali z parku. Zimbabwe nyní v USA usiluje o Palmerovo vydání.

Delta a American Airlines podle BBC oznámily, že už nadále nebudou transportovat ostatky lvů, nosorožců, leopardů, slonů nebo buvolů. Ač letecké společnosti oficiálně neuvedly důvod tohoto rozhodnutí, pravděpodobně tak učinily v návaznosti na aféru kolem ilegálního zabití lva Cecila.

Takový zákaz už v dubnu iniciovaly jihoafrické aerolinky, ke kterým se později přidaly letecké společnosti ze Spojených arabských emirátů, Německa a Británie, následované několika dalšími světovými aerolinkami.

Delta Airlines spojují USA s několika africkými městy a k zákazu se původně nechtěly připojit. Svůj názor však po tlaku ze strany cestujících, aktivistů a založení online petice proti převážení zvířecích trofejí změnily. Otázky novinářů, proč přišlo toto rozhodnutí až nyní nebo kolik zvířecích trofejí společnost v posledních letech přepravila, Delta nijak nekomentovala.

American Airlines, které létají do osmi subsaharských měst, pak na svém Twitteru oznámily, že rozhodnutí o zákazu převážení trofejí vstupuje ihned v platnost.

04.srpna 2015 v 04:50, příspěvek archivován: 04.srpna 2015 v 10:26

Effective immediately, we will no longer transport buffalo, elephant, leopard, lion or rhino trophies.

Lov lvů je byznys

Podle listu The New York Times každý rok odjíždí do Afriky lovit divoká zvířata kolem patnácti tisíc amerických turistů. V současnosti nabízí povolenky k lovu lvů jedenáct afrických států, včetně Zimbabwe, Jihoafrické republiky, Namibie a Tanzanie.

Zámožní lovci ze zahraničí zaplatí za svoji vášeň africkým podnikatelům a průvodcům ročně asi 675 milionů dolarů (přes 16 miliard korun). Například za zabití lva se platí až 55 000 (kolem 1,3 milionu korun) dolarů.

Africká populace lvů kolísá. Má se za to, že ještě před sto lety čítala asi 100 tisíc kusů, dnes je to kolem 35 tisíc lvů. Některé organizace dokonce navrhují zařadit lva na seznam ohrožených druhů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video