Zátah inspekce v souvislosti s distribucí steroidů ve věznici Mírov.

Zátah inspekce v souvislosti s distribucí steroidů ve věznici Mírov. | foto: Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Pašeráci anabolik do věznice Mírov jdou k soudu. Vězení hrozí i dozorci

  • 1
Kauza pašování anabolik do věznice Mírov na Šumpersku míří k soudu. Více než dva roky složitého vyšetřování vyvrcholily podáním obžaloby. Vězení tak hrozí pěti lidem. Je mezi nimi i bývalý dozorce, dva již odsouzení vězni a dva lidé mimo věznici.

“Obžalobu jsem podal v pondělí k Okresnímu soudu v Šumperku. Dozorce postavený mimo službu je obžalován z přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby. Všichni podezřelí jsou obžalováni za výrobu a jiné nakládání s látkami s hormonálním účinkem, jeden z odsouzených z podplácení,“ popsal žalobce Lev Novák z olomouckého krajského státního zastupitelství.

Zásah na Mírově

Pětice v budoucnu souzených lidí fungovala jako skupina. Při pašování anabolik do jedné z nejpřísnějších věznic v zemi vybudovali velmi propracovaný systém. Vyšetřování proto bylo podle Nováka složité.

Případ odkryla Generální inspekce bezpečnostních sborů začátkem předloňského roku. Rozsáhlá akce měla název Alcatraz. Policie vyrazila do mírovské věznice v únoru 2013 na základě pátrání. Ukázalo se při něm, že v káznici funguje distribuční síť.

Věznice Mírov

Patří k nejtěžším nápravným zařízením v zemi. Nyní si tam odpykává tresty zhruba 350 lidí. Drtivá většina z nich je umístěna ve zvýšené ostraze. V mírovské věznici si odpykávají své tresty i doživotně odsouzení.

Novák je přesvědčen, že se propašování anabolik za brány Mírova prokázalo ve dvou případech. Vězni je používali při cvičení na růst svalové hmoty.

„Vedle toho se jednalo i o pronášení jiných přípravků na cvičení, které neměly povahu anabolik. Ve své praxi mám zkušenost pouze s tímto případem,“ doplnil žalobce.

Nejpřísnější trest hrozí obžalovanému dozorci. Za mřížemi může skončit na tři až deset let. 

Pašování bylo zřejmě rozsáhlejší. Ne vše se odhalilo

Dalšímu obžalovanému hrozí rok až šest let vězení, zbývajícím třem sazba do jednoho roku.

„Společenskou škodlivost u nich zvyšuje prostředí, pro které byla anabolika určena, a také to, že to udělali opakovaně. Proto se u těchto osob nepřistoupilo k mimosoudnímu vyřízení věci,“ vysvětlil státní zástupce.

Systém dodávající přípravky mírovským vězňům fungoval podle něj minimálně více než jeden rok, obžaloba hovoří o období z přelomu let 2011 až 2012 až do začátku roku 2013.

Novák má za to, že případů pašování anabolik bylo zřejmě daleko více, než popisuje obžaloba. Nepodařilo se je ale zdokumentovat tak, aby mohly jít před soud.

26. února 2013