Na jamboree je zastoupeno 141 států a teritorií světa.

Na jamboree je zastoupeno 141 států a teritorií světa. | foto: Karel Pešek

Čeští skauti prezentují na Honšú naši kulturu. Uvařili česnečku i kyselo

  • 15
Na japonském ostrově Honšú se od konce července koná největší skautská akce světa - jamboree. Na setkání vyrazily i tři stovky českých skautů a skautek. Celému světu tam ukazují naše tradice a zvyky. Zároveň si užívají mezinárodní atmosféry a zjišťují, jak to chodí jinde. V neděli dokonce viděli japonského korunního prince Naruhita.

Tábořiště jamboree, které leží na pláži Kirara-hama v prefektuře Jamaguči, z výšky vypadá jako hemžící se mraveniště. Aby ne - na ploše o rozloze sedmdesáti Václavských náměstí táboří, vaří, hraje si a na dvanáct dní žije přibližně 34 tisíc skautů a skautek z celého světa.

„Je to neuvěřitelné, celé jamboree neustále pulzuje. Všude proudí skauti a skautky, prolínají se tu různé národy. Každou chvilku odněkud zní zpěv, tančí se tu v národních krojích, hraje tu typická hudba,“ popisuje vedoucí české výpravy Mariana Ermlová.

Ta začala s týmem dalších deseti lidí výjezd českého kontingentu do Japonska připravovat před dvěma lety. Původně mělo jet tak kolem sta lidí, nadšení českých skautů ale předčilo očekávání. „Nakonec se nám přihlásilo bezmála tři sta lidí, jsme tak jeden z největších kontingentů, který kdy na světové jamboree vyrazil,“ dodává Mája, jak jí všichni říkají.

Jamboree je určeno pro děti od 14 do 17 let. Připraven je pro ně nejrůznější program - vodní aktivity, návštěva města Hirošima, poznávání místní přírody, ale i vědecké pokusy a poznávání všech více než 140 států, které na setkání přijely.

„Dneska jsem byl na programu, který se jmenuje Culture. Poznávají se na něm kultury jiných zemí, měli jsme i krátkou přednášku o japonském zdravotnictví, hráli jsme hry s Brity a podobně,“ popisuje svůj pondělní program Maxmilián Šeffer. Podobně jako další děti je i on z celosvětového setkání nadšený.

Čeští skauti jedou online, domů posílají i vlogy

„Je to sen. Všechno je tady tak jiné. Japonsko je jako jiná planeta! Je to moje první jamboree a jsem velmi nadšená, že můžu sdílet naši bohatou kulturu a historii s přáteli z celého světa,“ neskrývá radost sedmnáctiletá Amina z Alžírska.

Jamboree a skauti v číslech

  • tábořiště se rozkládá na 286 hektarech
  • přijelo kolem 34 tisíc skautů, vedoucích a členů mezinárodního servis týmu (IST)
  • chod setkání zajišťuje osm tisíc dospělých v IST
  • na jamboree jsou zástupci 141 států a teritorií světa
  • světové skautská organizace WOSM (World Organization of the Scout Movement) sdružuje 161 národních organizací
  • celkem je na světě 40 milionů skautů a skautek včetně 7 milionů dobrovolníků
  • Junák - český skaut má víc než 53 tisíc členů

Výprava českých skautů funguje téměř nepřetržitě i na sociálních sítích. Rodiče tak dostávají zprávy o dění na jamboree skoro okamžitě. Jen musí počítat se sedmihodinovým posunem. Když skauti vstávají, doma je ještě hluboká noc.

České děti jsou velmi nadšené i do „vlogování“. Za pomoci vedoucích kontingentu natáčejí videa ze života na tábořišti a nejrůznějších aktivit. Ty pak sestříhávají a vkládají na oficiální YouTube kanál české skautské organizace Junák - český skaut.

Kromě vlogů natáčí i reportáže a falešné živé vstupy pro Zprávičkyy ČT :D. „Natáčet vlogy mě fakt baví, protože se ráda předvádím před lidmi, je to legrace. Užívám si i práci s kamerou. Už dřív jsem takhle videa natáčela, takže to je něco pro mě,“ říká čtrnáctiletá Kateřina Karlíková z Chotěvic, která natočila už tři videa na YouTube.

„Já na holky koukala, když natáčely. Je super, že to je od nich takové přirozené, nehrajou to. Tak myslím, že se to bude líbit,“ doplňuje kamarádku sedmnáctiletá Kristýna Zmijová z Prahy.

Za skauty přijel korunní princ Naruhito

Neděle však byla pro všechny účastníky jamboree výjimečná. Uskutečnil se totiž Food Festival a Cultural Exchange Day, tedy takový festival národních kultur. Jednotlivé oddíly si ve svých tábořištích připravily česká jídla - česnečku, kyselo, lívanečky či perníčky. K tomu podávaly třeba bylinkové čaje nasušené na našich loukách či Kofolu.

Kromě toho předváděly český unikát - podsadové stany, ve kterých všichni čeští účastníci spí. Zároveň děti měly možnost podívat se i k ostatním národním oddílům, ochutnat jejich speciality a přiučit se něco o jejich kultuře. To bývají vždy nejsilnější zážitky.

Odpoledne pak na jamboree přijel speciální host - japonský korunní princ Naruhito. Ještě před návštěvou se s ním setkaly vybrané děti a daly si s ním čaj. Za český kontingent jela Valentýna Himmelová z Prahy.

Za skauty na jamboree přijel i korunní princ Japonska Naruhito.

„Přijeli jsme a dostali občerstvení - limču a sušenky. Chvilku jsme čekali, ale pak už přišel princ. S každým si potřásl rukou a krátce popovídal. Se mnou se bavil o Praze a říkal, že naše země je krásná,“ vypráví nadšeně Valentýna. Kromě zážitku ze setkání se členem císařské rodiny si přivezla i novou kamarádku z Francie, se kterou se na čajovém dýchánku potkala.

Večer princ přijel na slavnost na jamboree. Před velkou stagí ho vítalo víc než 30 tisíc skautů a skautek. Přišel v košili, černých kalhotách a se skautským šátkem kolem krku. Na hlavě měl kšiltovku s logem setkání. Kdyby kolem nekroužily helikoptéry, nehlídala ho ochranka a jeho příjezd neprovázela zvýšená bezpečnostní opatření, člověk by ani nepoznal, že je to budoucí císař Japonska.

Princ Naruhito ke skautům pronesl milou řeč o důležitosti skautingu a o tom, jak spojuje svět. Sám kdysi spával pod stanem a tuto vzpomínku si podle svých slov stále nese v srdci. Mladí skauti z celého světa však prince nejspíš vyvedli z míry. Ze své země je zvyklý, že když mluví, nikdo ani nemukne. Organizátoři se to snažili nastolit i na jamboree, třicetitisícový dav však nadšeně tleskal a provolával hesla. Princ pak odcházel za hlasitého potlesku. Velký zážitek si tak nejspíš odnesl i on.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video