Nejteplejší město na světě. Pocitová teplota v Bagdádu dosáhla 70 stupňů

  • 131
Irácká vláda vyhlásila státní volno kvůli vysokým teplotám, v pátek bylo v Bagdádu 50 stupňů. Úřady vyzvaly Iráčany, aby šetřili s elektřinou, kvůli jejím častým výpadkům totiž obyvatelé hlavního města vyšli demonstrovat do ulic.

Americká stanice NBC News upozornila, že Bagdád byl v pátek nejteplejším městem na světě. Teplota dosáhla 50 stupňů, ale pocitová byla dokonce ještě o dvacet stupňů vyšší. „Žít pod spalujícím sluncem je prostě realita, musíme ji přijmout,“ postěžoval si místní prodavač Ammír Muhammad Alí. Ten se snaží ochlazovat pravidelnou sprchou a pro své děti pořídil brouzdaliště.

„Na přímém slunci vydržíte jen několik minut, spaluje to tam,“ upozornil jeden z obyvatel Bagdádu. Vláda doporučila lidem, aby raději nevycházeli. Jenže Irák v současné době bojuje s teroristickou organizací Islámský stát, které ovládla část jeho území. Ze svých domovů proto utekly statisíce lidí a nyní často žijí v nedostavěných domech či stanech. Někteří žijí přímo na ulicích v Bagdádu.

„Mám dům, mám elektřinu z generátoru. Ale co situace uprchlíků, kteří žijí v táborech?“ ptal se prodavač počítačů Muhammad Mustafa. Ten v posledních dnech rád tráví čas v automobilu, kde si zapíná klimatizaci.

Majitel lékárny Asím Mujáad uvedl, že vysoké teploty mohou zničit uskladněné léky. „Mám vlastní velký generátor v obchodě, snažím se zajistit správné prostředí na ochranu léků.“ Větší obavu než o své léky má Mujáad o nemocné a staré lidi. „Neumím si představit, jak staří lidé žijí v těchto podmínkách.“

Padesátistupňová horka pokračují

Potíže kvůli počasí nemají jen Iráčané, ale i obyvatelé okolních zemí, upozornil americký web Weather. Teplota vody v Perském zálivu překročila třicet stupňů. Řada bohatých obyvatel oblasti se v této době stěhuje do chladnějších částí světa. Například saúdský král Salmán odjel se svou delegací čítající stovky lidí do Francie.

Kuvajťan Nazím ar-Rabra si však nestěžuje. „Jsme na toto počasí zvyklí. Kuvajt je na něj dobře vybaven, téměř vše je zastřešené, dokonce i parkovací místa,“ vysvětlil.

Předpověď počasí na následující dny neslibuje ochlazení, padesátistupňová horka by měla v Iráku i Íránu vydržet až do pondělí.

Vláda situaci nezvládá, země je bez proudu a demonstruje se

Horké počasí není jen nepříjemné, ale životy obyvatel Blízkého východu ohrožuje i nepřímo. Kvůli výpadkům proudu v Iráku totiž často nefungují vodní stanice a čerpadla. A tisíce obyvatel válkou poničené země už toho mají dost.

„Zloději, zloději, zloději,“ křičel v pátek dav v Bagdádu. Protestující vinili vládu z korupce a nedostatku investicí do elektrického vedení. „Demonstrujeme proti neúspěšné vládě. Vláda zklamala naše naděje. Nemáme žádné služby. Nestydí se? Léta jim říkáme, že neuspěli, jsou to zloději, jsou zkorumpovaní. Nestydí se?“ popsala agentuře AFP protestují Náhida Ahmadová.

Podle dalšího z demonstrujících lidé už mají dost třinácti let bez vody, elektřiny, služeb a s nízkými platy. Iráčané demonstrovali i v jiných městech. Minulý měsíc při podobném protestu v Basře zemřel jeden z účastníků.

V létě jsou v Iráku výpadky proudu časté. V některých oblastech je běžné, že lidé mají elektřinu pouze pár hodin denně. Vláda uvedla, že v době nejvyšší spotřeby je schopna poskytnout pouze polovinu potřebné elektřiny. Irácký premiér Hajdar Abádí ve středu nařídil, aby ve státních institucích a domech všech vládních představitelů byl elektrický proud vypnut.

Analytici, s kterými hovořila BBC, upozorňují, že rozvodová síť elektřiny byla značně poničena při americké invazi v roce 2003 a také při nepokojích, které jsou v zemi do dnešních dnů. Představitelé země opakovaně slibovali, že se vynasnaží dodávky elektřiny zajistit. V poslední době se v zemi rozmohl obchod se soukromými generátory.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue