Uprchlický tábor u Calais se mění v město, mají tu obchody i kostel

  • 165
Utečenecký tábor „Nová džungle“ u francouzského Calais se mění s každým dnem. Zatímco na začátku zde byly jen stany, nyní tu stojí škola, nemocnice i kostel. Tábor je připojený na vodovod i elektrickou síť. Místo stanů si mnoho uprchlíků postavilo svoje obydlí a v Nové džungli už chtějí zůstat.

Dvaatřicetiletý Súdánec Abdalazíz žil dlouho v provizorním stanu. Nyní se konečně rozhodl postavit si dřevěnou chýš. „Chci zůstat ve Francii, která mi nabídne větší ochranu,“ cituje agentura AFP mladého Súdánce, který bude ve svém novém obydlí bydlet s dalšími osmi běženci.

Rakousko hlásí stop stav

Rakouský tábor pro žadatele o azyl v Traiskirchenu je přeplněný a nové migranty už nemůže přijímat. Informovala o tom agentura AFP.  V táboře, který leží asi 20 kilometrů na jih od Vídně, žije podle již více než 4000 běženců. Původní kapacita je přitom poloviční. Mnoho běženců nemá postele a v obrovských vedrech i bouřích spí venku na trávě či na ulici. Migranti do tábora nemohou prý i kvůli zdravotním rizikům. "Hygienická situace je kvůli přelidnění tábora dramatická," uvedl dolnorakouský hejtman Erwin Pröll.

Zůstat déle ve Francii chce i část Afghánců, kteří se seskupili a s dalšími Asiaty vytvořili v táboře „obchodní čtvrť“. I zde jsou pevně vybudované chýše k bydlení, v některých se navíc prodává různé zboží. Limonády, toaletní papír či konzervy jsou za bezkonkurenčně nízké ceny. „Začali jsme prodejem několika limonád a rozšířili jsme se,“ vysvětluje třicetiletý Arian z Džalalabádu. Denně má desítku klientů.

Jeden ze sousedů je se svým obchodem s nápisem „speciální nabídka“ ještě spokojenější. Bydlí přímo u vchodu do tábora, a tak přitahuje více lidí. „Na odbyt jdou dobře cigarety,“ tvrdí tento muž zralého věku s turbanem na hlavě. Cigarety sám balí a prodává v balíčcích po deseti za jedno euro (asi 27 Kč).

Reportáž z tábora běženců od zpravodaje iDNES.cz

Tábor má už svou samosprávu a nedávno byl připojen k městskému vodovodu a elektrické síti. Otevřela se zde v jedné pevnější chýši i jedna škola. Každý den kromě neděle sem chodí na 20 dospělých učit se francouzsky. „Dobrý den, kolik prosím stojí těstoviny?“ opakují ve francouzštině nahlas a společně účastníci kurzů různých národností.

Nedaleko je stan zdravotní charity Lékaři světa, kde se ošetřují lidé, kteří se zranili při některém ze svých nočních pokusů dostat se tunelem pod Lamanšským průlivem do Anglie. Jsou zde i lidé s různými jinými zdravotními problémy. „Zranil jsem se při zatloukání prkna. Ještěže tu pro nás jsou,“ oceňuje pomoc šestadvacetiletý Syřan Hamada.

Na zemi leží kola. „Pocházejí od chlápka s karavanem,“ vysvětluje osmatřicetiletý Súdánec, kterému horské kolo umožňuje projíždět 20 hektarů tábora. Oním chlápkem je Angličan Tim, který žije s přistěhovalci. Každé ráno zdarma opravuje kola.

Jeden z největších důvodů k hrdosti obyvatel tábora čeká na lidi u „etiopsko-eritrejské čtvrti“. Je tady působivý pravoslavný kostel, který se svou výškou 15 metrů vyčnívá nad východní části tábora.

Byl dokončen před dvěma týdny. Jeho vnitřek zdobí svíčky a různé relikvie. Místo podlahy vítá návštěvníka koberec se zobrazením medvídka Pú. „Mše se koná v sobotu odpoledne. Přichází až 200 věřících,“ říká sedmnáctiletý John, který se do tábora dostal z Eritreje.

Správci kostela se nyní rozhodli, že kolem svatostánku vybudují zahradu, aby se odlišili od čtyř mešit, které už v Nové džungli stojí.

Útoky na tunel pod Lamanšským průlivem pokračují

Nová džungle leží nedaleko terminálu Eurotunelu, který čelí dlouhodobě „nájezdům“ migrantů (více čtěte zde). Stovky nelegálních přistěhovalců se v i noci na pátek opět pokoušely dostat z Francie do Británie tunelem pod Lamanšským průlivem. Policejní zdroje hovoří o 1 000 až 1 400 zmařených pokusech, přičemž mnozí běženci se o to pokoušeli několikrát. Podle mluvčího společnosti provozující tunel se ale situace poněkud zklidnila díky tomu, že ochranu tunelu posílilo 120 policistů. Situace se naopak vyhrotila na anglické straně, kde kolabuje doprava.

Policie v noci zatkla na třicet běženců, nikdo přitom nebyl zraněn. U terminálu, kde se odbavují vlakové soupravy přepravující automobily podmořským tunelem do Anglie, byl ráno klid. Stály zde policejní automobily. „Dorazily posily, ale tlak migrantů stále trvá. Je stále těžké to zvládat,“ řekl AFP jeden z více než 400 policistů, kteří podmořský tunel střeží.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue