V táboře v Bělé diskutoval ministr s běženci, ohlídá je víc policistů

  • 197
V zařízení pro zajištění cizinců v Bělé pod Bezdězem na Mladoboleslavsku proběhla diskuse s běženci, kteří se ve čtvrtek pokusili ze zařízení utéct. V areálu je stále v pohotovosti policejní zásahová jednotka. V zařízení je 380 uprchlíků, o útěk se jich pokusilo asi šedesát.

Běženci se ve čtvrtek vzbouřili. V táboře v Bělé v prostoru pro vycházky vytrhli dvě branky, ale nepodařilo se jim poškodit oplocení areálu a nikdo neuprchl. Poté řekli, že chtějí být vyslechnuti, a na páteční odpoledne tak byla naplánovaná diskuse. Za uprchlíky tam přijel ministr vnitra Milan Chovanec společně s policejním prezidentem Tomášem Tuhým.

„Lidé, kteří tady jsou, si musí uvědomit, že přišli do cizí země a musí dodržovat zákony České republiky,“ sdělil jim při diskusi Chovanec. Zároveň také sdělil, že posílí policejní ochranu zařízení. 

Běženci žádali okamžité propuštění, navrácení mobilních telefonů a peněz a okamžitý odchod do Německa. Chovanec jim řekl, že podle zákonů České republiky to není možné.

Do zařízení poputuje i většina běženců, kteří byli zadrženi v pátek u Stříbra (psali jsme zde). Kapacita zařízení tak bude naplněna.

Chybí jim trocha pokory, zhodnotil Chovanec

„Je to tady standardní zařízení. Lidé mají střechu nad hlavou, dostatek jídla. Veškeré podmínky k tomu, aby byla dokončena procedura, která většinou trvá několik týdnů. Myslím, že jim chybí trocha pokory,“ dodal Chovanec.

Různé formy protestů jsou v zařízení podle policie časté, běženci například drží hladovky nebo se snaží sebepoškozovat, protože v táboře nechtějí být a nechtějí být eskortováni zpět do země, ze které uprchli (o tom, jak vyhrožovali skokem z balkonu, jsme informovali zde).

„V noci se nic nestalo, ani teď ráno. Je tam klid, v pohotovosti je zásahová jednotka. Včera tam bylo domluveno, že dnes s nimi bude nějak diskutováno. Chtějí, aby je někdo vyslechl a vysvětlil, proč tam jsou tak dlouho a nějakým způsobem s nimi diskutoval,“ řekla mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

Radnice v Bělé zatím žádné obavy obyvatel ani větší reakce na čtvrteční situaci nezaznamenala. „Samozřejmě obyvatelé zaregistrovali větší pohyb policejních vozů, když přijížděly posily, ale jinak se to města vůbec nedotklo,“ řekl starosta Milan Lomoz.

Podle reportérky iDNES.cz jeden ze zaměstnanců zařízení v Bělé slyšel uprchlíky, jak učí své děti pokřik „Policie, fuj!“. Mimo to také běženci neustále provolávají heslo „Svoboda, svoboda!“.

„Navyšování kapacity není žádné řešení. Otevřel bych hranice, ať si s nimi poradí jiní. Strach zatím nemám, ale to přijde, je to jen otázka pár dní,“ uvedl jeden ze zdejších občanů.

Areál v Bělé slouží k zajištění cizinců, kterým cizinecká policie vydala rozhodnutí o správním vyhoštění ze země. „Jsou to lidé, u kterých se bude zjišťovat totožnost, nebo se budou vracet do domovského státu, nebo se budou vracet na Dublinskou dohodu a tak dále,“ dodala Rendlová.

Zařízení tohoto typu je v ČR pouze jedno. Protože nestačily kapacity, asi před dvěma týdny se provizorně otevřelo ještě zařízení v Zastávce u Brna. Všechna ostatní zařízení v ČR jsou určena pro žadatele pro azyl, kde je jiný režim. Tyto žadatele o azyl nestřeží policisté a mohou ze zařízení volně odcházet.

Areál na Mladoboleslavsku je v lese asi pět kilometrů od města Bělá pod Bezdězem. Zařízení pro uprchlíky vzniklo počátkem 90. let v objektech, které předtím používala sovětská armáda.

Vláda v polovině července rozhodla, že kapacita střediska bude kvůli současné uprchlické krizi navýšena. Hana Malá z tiskového odboru ministerstva vnitra už dříve řekla, že do konce roku 2016 by v něm mělo být přibližně 400 míst.

,