Dukla - Plzeň 1:0, mistr nedal penaltu a na Julisce zůstal bez bodu

• 292
Úřadující fotbalový mistr v nové sezoně poprvé klopýtl. Viktoria Plzeň šetřila ve 2. ligovém kole na hřišti Dukly Praha několik opor a na Julisce prohrála 0:1. Jediný gól zápasu vstřelil Tomáš Berger. V závěru mohl vyrovnat Jan Kovařík, ale neproměnil penaltu.

Plzeň v úvodu sezony vyhrála tři zápasy 2:1 - Superpohár proti Liberci, první ligové kolo proti Slavii i úvodní utkání třetího předkola na hřišti Maccabi Tel Aviv.

Zaváhala až na Dukle, takže po dvou kolech má v tabulce o bod méně než její největší rival Sparta. Šance přitom měla, ale neproměnila je.

„Jsme zklamaní, protože odjíždíme s prázdnou po dobrém výkonu. Šance jsme si vypracovali, měli jsme jich pět šest,“ litoval plzeňský trenér Miroslav Koubek. „Mužstvo můžu pochválit za dobrý, intenzivní výkon. Kluci makali.“

Běžela 77. minuta, když se domácí stoper Štetina prodral do plzeňského pokutového území a ve skluzu vystřelil. Brankář Kozáčik vyrazil míč jen k Bergerovi, který dorážel do odkryté brány.

Juliska jásala nadšením. Ale ještě nebyl konec. Jen o dvě minuty později měla Plzeň velkou šanci na vyrovnání. Po Jeřábkově faulu na Mahmutoviče zahrával úřadující mistr penaltu, avšak Kovařík přestřelil!

Hrál se svižný fotbal s šancemi na obou stranách. Několik slibných příležitostí si připsala Plzeň. Ve 25. minutě zblízka nebezpečně střílel Kolář po Kopicově přiťuknutí. Někteří fanoušci už zvedali ruce nad hlavu, ale domácí brankář Rada předvedl první fantastický zákrok.

Jen o minutku později se skluzem natahoval po přihrávce Kopic, ale míč o kousek minul. Chyběl krůček, pak by plzeňský záložník doklepával do prázdné brány.

Pak se dvakrát předvedl záložník Vůch, jenž za Plzeň nastoupil v ostrém zápase po přestupu z Teplic vůbec poprvé. Nejdřív se však jeho hlavička odrazila od země mimo bránu a podobně si vedl po přestávce, kdy po Ďurišově přihrávce rovněž střílel mimo. A dotřetice Vůch netrefil bránu po Kopicově centru z přímého volného kopu.

V 53. minutě se opět předvedl gólman Rada, jenž zmenšil úhel Ďurišovi. Ten stál přitom v dobré pozici, ale trefil jen domácího brankáře.

Několikrát zahrozila také Dukla, kterou však nakonec zahozené šance mrzet nemusí. Nejhezčí moment předvedl Berger, který z přímého volného kopu trefil po půlhodině hry tyč a dorážku zpackal Přikryl.

Dukla navíc měla kopat penaltu, když krátce před Bergerovým gólem plzeňský obránce Procházka zezadu strčil do střídajícího útočníka Beauguela.

Utkání jsme sledovali minutu po minutě.

„Myslím, že jsme z utkání vytěžili maximum. Začátek jsme moc nezachytili, postupem času jsme hru vyrovnali, i když Plzeň měla dvě tři šance. My jsme kontrovali trestňákem, kdy jsem si už myslel, že je to gól. Čekali jsme na svou šanci, která přišla. Bohužel vzápětí jsme zase udělali chybu a dopustili lacinou penaltu. Ale měli jsme pak štěstí,“ přiznal trenér vítězů Luboš Kozel.

Radost Dukly nemůže kazit ani fakt, že Plzeň před středeční odvetou proti Maccabi Tel Aviv šetřila opory. Na soupisce vůbec nebyli kapitán Limberský nebo útočník Holenda a jen na lavičce začali záložníci Petržela a Kovařík či útočník Mahmutovič.

Šanci naopak dostali hráči, kteří v nové sezoně ještě v základní sestavě nebyli - obránce Matějů, záložníci Kučera a Vůch a útočník Ďuriš, tedy všechny letní posily.

Svou premiéru (v případě Ďuriše návrat) si však užít nemohli. Napravit zaváhání může západočeské mužstvo ve středu, pokud postoupí přes Maccabi do čtvrtého předkola Ligy mistrů.