Ilustrační snímek | foto: AP

Verbež, svoloč, opice. Jak Češi diskutují o uprchlících

  • 1148
Nejsme rasisti, ale špína sem nesmí. Tak zní jeden z komentářů, který se v posledních dnech objevil na sociálních sítích v souvislosti s tématem uprchlíků. Dalších, z většiny negativních, v květnu a červnu napsali Češi na sociální sítě přes sto čtyřicet sedm tisíc.

K tématu uprchlíků jako by se v posledních týdnech vyjádřil každý. Takovou astronomickou cifru komentářů zaevidovala iniciativa Hate Free Culture jen v souvislosti s atentátem na redakci Charlie Hebdo. Tehdy jich na téma imigrace zaregistrovali pracovníci na sto padesát tisíc.

Až třetina příspěvků na sociálních sítích je přitom výrazně rasistická a xenofobní. Částečně k ní lze připočítat i dalších 45 procent příspěvků, které sice rozlišují mezi ekonomickým migrantem a válečným uprchlíkem, i jejich vyznění je však jasně negativní. Vyplývá to z aktuálního reportu iniciativy.

Autoři reportu sledovali nejčastější pejorativní vyjádření, které Češi v souvislosti s uprchlickou tematikou používají.

Nejčastěji se pak ve spojitosti s uprchlíky objevují pejorativní vyjádření jako verbež, horda, negr nebo opice. Jen v 25 procentech komentářů se pak Češi vymezují proti rasismu vůči uprchlíkům.

Jak se měří nenávist ve společnosti?

Přečtěte si více o metodice analýzy.

Nenávist budí nenávist

„Opět se potvrzuje, že pokud dojde k nárůstu nenávisti proti jedné konkrétní skupině, svezou se s ní i další skupiny s podobným potenciálem k nenávisti ze strany veřejnosti,“ shrnují autoři zprávy.

Je zřejmé, kam míří. Nejvyšší míra negativních komentářů je dlouhodobě zaměřena proti Romům. Jejich extrémnost je podobná, liší se jen podoba komentářů. „U romské tematiky používají Češi jiné vulgární výrazy. Píšou hodně o kofolách, hnědočeších... Je tedy otázkou, co kdo vnímá jako silnější,“ popisuje pro iDNES.cz Lukáš Houdek, koordinátor projektu Hate Free Culture.

Rozdíl je podle členů iniciativy i v tom, že romské komunity se už v diskuzích oproti uprchlíkům málokdo zastane.

Téma uprchlíků se na sociálních sítích objevuje v souvislosti s největší uprchlickou krizí posledních let. Potýkají se s ní zejména jižní státy Evropy. Evropská unie proto začala řešit, jak rozdělit nápor běženců mezi členské státy pomocí kvót. Česká republika přes počáteční zdrženlivost nakonec přijme 1 500 uprchlíků v průběhu následujících dvou let. Vláda na to už uvolnila peníze (více čtěte zde).

Agresivita nezůstává jen za sklem monitoru, ale přelévá se i do reality:

30. června 2015


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue