Policie vyslýchá cyklisty, kteří zakryli nebezpečné semafory v Hradci

  • 23
Skupině hradeckých cyklistů s primátorem Zdeňkem Finkem hrozí až tříleté vězení za protestní akci proti matoucím semaforům. Začátkem července obalili černým igelitem semafory pro cyklisty na velké křižovatce u Aldisu, aby upozornili na jejich nebezpečnost. Po zásahu policie je museli odkrýt.

Na křižovatce ulic Pilnáčkovy a Akademika Bedrny se už přihodilo několik nehod v hlavních rolích s kolaři, kteří mezi auta vjeli na „špatnou“ zelenou.

Aktivistům hrozí až tříleté vězení za poškozování a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení. Semafory svítí dál, po protestní akci je však přezkoumá soudní znalec.

„Cyklista překonává dva jízdní pásy řízené křižovatky přes přejezd pro cyklisty rozdělený dělicím ostrůvkem. Světlo pro cyklisty je umístěné před přejezdem, který překonává, zatímco světlo pro chodce je za přechodem,“ vysvětluje člen hradecké cykloskupiny Zbyněk Sperat z Centra dopravního výzkumu.

„Oba úseky nelze projet naráz, signální plán je nastaven tak, že na ostrůvku je nutné zastavit. V určité době signálního cyklu vzniká matoucí situace, kdy cyklista překonávající první přejezd reaguje na zelené světlo na ostrůvku, které však neplatí pro něj, ale pro cyklistu na ostrůvku,“ říká Zbyněk Sperat.

Po půlhodině musely pytle dolů

Cyklisté prý nebezpečné semafory zakryli proto, aby na kritické místo upozornili a předešli dalším nehodám. Půl hodiny po obalení semaforů dorazila policejní hlídka a protestující donutila sundat černé pytle s nápisem „Matoucí semafory jsou zakryty pro vaši vyšší bezpečnost. Hradečtí cyklisté“.

„Druhý den to chvíli vypadalo, že budeme podezřelí z pokusu o obecné ohrožení, nakonec jde jen o podezření z přečinu poškození obecně prospěšného zařízení. Dosud bylo zhruba osm lidí předvoláno k podání vysvětlení,“ popisuje Sperat.

Mluvčí policie Lenka Burýšková k tomu bližší informace sdělit odmítá: „Semafory jsou v souladu s legislativou a není tedy vhodné předjímat závěry prověřování ze strany police.“

Problém se týká asi pěti křižovatek

Ledy se však pohnuly a je naděje, že nešťastné semafory, které podle odhadů cykloskupiny visí asi na pěti hradeckých křižovatkách, zmizí.

„Policie přizvala soudního znalce z oboru dopravy, který posoudí současný stav,“ pokračuje Burýšková. Cyklisty-zakrývače včetně primátora však nyní čekají výslechy, případ převzalo obvodní policejní oddělení na Slezském Předměstí.

„Výsledky znaleckého posudku budou pro další postup policie a případně dalších orgánů činných v trestním řízení rozhodující,“ míní o postupu vyšetřování Sperat.

Určitou skepsí k jeho výsledku se však netají: „Závěr s happy endem je bohužel stále v nedohlednu. Semafory v červenozelených nebezpečných kombinacích dál svítí a s blížícím se podzimem se do města chystají tisíce studentů, kteří budou unikátním řešením ohroženi.“

Jeho neradostným úvahám nahrává i postoj hradeckých dopravních policistů. „Ty semafory bych nenazýval zmatečnými. Ten, kdo zná pravidla silničního provozu, dobře ví, že cyklista je řidič nemotorového vozidla a ten má semafory vždy před křižovatkou. Řada lidí si možná myslí, že stačí jen prohodit sklíčka a cyklisté budou jezdit po přechodu. Avšak to legislativa zatím neumožňuje,“ vysvětlil již dříve komisař hradeckého policejního dopravního inspektorátu Stanislav Blažek.

Primátor Zdeněk Fink si je vědom toho, že jde o přestupek, ale cílem akce nebylo ho spáchat. „Bylo třeba upozornit na více než problematickou světelnou dopravní signalizaci. Pokud mám dobré zprávy, má snad být tato situace od ledna řešena novou ministerskou vyhláškou. Podle mě je nezbytné upozorňovat na chyby, pokud vedou ke ztrátě životů,“ řekl primátor. 

,