Skauti a skautky společně s předsedou Poslanecké sněmovny Janem Hamáčkem a...

Skauti a skautky společně s předsedou Poslanecké sněmovny Janem Hamáčkem a místopředsedou sněmovny Petrem Gazdíkem odletěli na Jamboree do Japonska (27. července 2015). | foto: ČTK

Čeští skauti odletěli vládním speciálem na jamboree do Japonska

  • 71
V pondělí večer odstartoval z pražského letiště ve Kbelích vládní speciál mířící do Japonska. Na jeho palubu nastoupilo 74 skautů a skautek, kteří jedou na 23. světové skautské setkání. Dalších víc než 200 českých dospělých i dětí je už na tábořišti či na cestě po jiné trase. Na ostrově Honšú se v úterý potká na 32 tisíc skautů z celého světa.

Z České republiky na 23. jamboree vyrazil kontingent čítající bezmála tři stovky členů. „Náš kontingent je složen z pěti jamoddílů, tedy šestatřiceti dětí ve věku čtrnáct až sedmnáct let a čtyř vedoucích. Část tvoří také dospělí dobrovolníci zařazení do mezinárodního servistýmu. Jsme druhá největší výprava v historii českého a československého skautingu, která na světové jamboree kdy jela,“ řekla vedoucí české výpravy Mariana Ermlová.

Jamboree se koná na pobřeží moře u města Jamaguči, které leží přibližně šedesát kilometrů od Hirošimy. Součástí programu bude kromě sportovních, vodních a vzdělávacích aktivit a her také návštěva mírových pietních ceremonií v obou městech, kam byla za druhé světové války shozena atomová bomba. Právě v době konání jamboree uplyne od tohoto okamžiku 70 let.

Víc než dvě stovky skautů a skautek letěly na jamboree komerčními lety s nejrůznějšími místy mezipřistání - Paříž, Londýn, Helsinky, Mnichov, Frankfurt, Moskvu a další. Část, přesně 74 dětí a jejich vedoucí, odcestovala vládním letounem. Ten do Asie letěl kvůli oficiálním návštěvám okolních států a na vzpomínkový ceremoniál do Hirošimy. Před odletem skauti skládali origami jeřába, aby si Japonsko co nejvíce přiblížili.

Na státní návštěvu Japonska míří předseda a místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček a Petr Gazdík. Oba politici jsou zároveň skauti a světové setkání v Jamaguči v jeho závěru také navštíví. 

„Jsem rád, že část skautské výpravy z České republiky může využít naší dlouhodobě plánované cesty do Japonska pro přesun na světové jamboree. Delegace Poslanecké sněmovny absolvuje v Japonsku řadu bilaterálních jednání a zúčastní se pietního aktu v Hirošimě, který připomene sedmdesát let od svržení atomové bomby na toto město. V závěru navštívíme i samotné skautské jamboree,“ uvedl předseda Hamáček.

Češi světu ukážou Cimrmana, Ivančenu i podsady

Čeští skauti a skautky budou na jamboree bydlet v typických podsadách. Ty jsou národním unikátem - na začátku minulého století je vynalezl zakladatel Junáka Antonín Benjamín Svojsík. Češi tak budou v jednotlivých kempech nepřehlédnutelní.

Skauting u nás a ve světě

Junák - český skaut má víc než 53 tisíc členů a je největší výchovnou organizací pro děti a mládež v Česku.

Skauting je největší hnutí pro děti a mládež na světě - hlásí se k němu okolo 50 milionů dětí a mladých lidí ve 216 zemích světa.

Jamboree má tradici od roku 1920, kdy se poprvé konalo v Anglii. Od té doby se koná jednou za čtyři roky v různých státech.

Skauti také budou mít na světovém setkání expoziční stan, kde budou prezentovat krásnou krajinu České republiky, české sportovní a vědecké úspěchy, ale také představí významné české osobnosti. Všechny jamoddíly se podle některých i jmenují: jamoddíl Tomáše Garrigua Masaryka, Karla Kryla, Milady Horákové, Ladislava „Šamana“ Ruska a Járy Cimrmana.

„Mnoho skautů napříč všemi kontinenty zajímá i pohnutý osud České republiky ve druhé polovině dvacátého století, kdy u nás vládla nesvoboda a totalita. I tomu se tedy budeme v prezentaci České republiky věnovat. Ostatní kontingenty také dovezou kameny na skautskou mohylu Ivančena, která stojí v Beskydech ,“ popsala skautská vedoucí Magdaléna Žárská (více o Ivančeně si přečtěte zde).

WA a téměř 40 tisíc skautů na jedné pláži

Světové skautské setkání jamboree se koná jednou za čtyři roky pokaždé v jiné zemi. Pouze v období světových válek a při politických nepokojích v Iránu v roce 1979 se neuskutečnilo. To poslední v roce 2011 bylo ve Švédsku.

„Setkání skautů z celého světa je pro mladé lidi velkou příležitostí poznat různé národnosti a kultury, udělat si přátele v různých koutech světa. Sám jsem od roku 1989 členem skautského hnutí a rád vzpomínám na léta aktivně strávená v mladoboleslavském osmém oddíle vodních skautů,“ doplnil Hamáček.

Na jamboree přijede více než 32 tisíc skautek a skautů ze 161 zemí celého světa a každý den dalších pět tisíc jednorázových návštěvníků. Hlavním cílem setkání je poznávání lidí různých národností, jazyků a kultur. Pro skauty je to příležitost, jak navázat nová přátelství napříč světadíly, poznat kulturu jiných národů a obohatit pak o mezinárodní příchuť i své domovské oddíly.

Celé setkání se nese v duchu mírového poselství a mezinárodního přátelství. Skauti na jamboree ukazují celému světu základní myšlenky skautingu - přátelství bez rozdílu pohlaví, národnosti, jazyka nebo náboženského vyznání.

Symbolem setkání je japonský znak „和“ a motto „Duch jednoty“. Znak „和“ (WA) v japonštině symbolizuje právě jednotu, harmonii, spolupráci, přátelství a mír. Jamboree na pláži Kirara-hama v Jamaguči se koná od 28. července do 8. srpna.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue