Plzeň - Slavia 2:1, nový ročník ligy začal výhrou úřadujícího mistra

• 219
Plzeňští fotbalisté přes letní přestávku vyhrávat nezapomněli. Po výhře v Superpoháru zvládli i první kolo nového ligového ročníku, když na domácím stadionu porazili Slavii 2:1. Vítězství svými góly zařídili Daniel Kolář a Aidin Mahmutovič, za hosty snižoval Milan Škoda.

Běžela 19. minuta, když plzeňský obránce Rajtoral odcentroval do pokutového území soupeře. Slávisté nezachytili náběh Koláře, jehož hlavička se od břevna odrazila do brány.

Tak vypadal první gól nového ročníku Synot ligy, ve kterém Plzeň obhajuje nedávný titul.

O vítězství domácího týmu definitivně rozhodl střídající útočník Mahmutovič. A opět hlavou. Deset minut před koncem zápasu poslal z levé strany parádní centr kapitán Limberský a bosenský kanonýr doklepával do odkryté brány.

„S výsledkem jsme samozřejmě spokojení. Ale vítězství jsme museli - hlavně ve druhé půli - vydřít,“ hodnotil trenér Miroslav Koubek. „První půlka byla v pořádku, ale druhý poločas jsme nezačali dobře, chybovali jsme, prohráli pár soubojů a utkání jsme neměli pod kontrolou.“

Plzeň mohla vyhrát i vyšším rozdílem. Krátce před první brankou měl po rohovém kopu obrovskou šanci Hubník. Po jeho hlavičce už někteří fanoušci křičeli „Gól!“, ale fantastický zákrok vytáhl gólman Berkovec.

Svěřenci trenéra Koubka navíc měli v úvodu kopat penaltu. Ve vlastním pokutovém území zahrál rukou slávistický záložník Souček, ale rozhodčí Franěk nechal pokračovat ve hře. Nic nepomohly protesty kapitána Limberského ani bědování hostů na VIP tribuně, kteří na televizních obrazovkách sledovali opakované záběry.

Domácí kouč postavil úplně stejnou sestavu jako před týdnem v Superpoháru proti Liberci (také 2:1). Další zápas čeká na jeho tým už v úterý, kdy k úvodnímu zápasu 3. předkola Ligy mistrů nastoupí na hřišti Maccabi Tel-Aviv.

Plzeň byla většinu zápasu lepší. Držela míč, kombinovala a defenzivě soupeře dělala obzvlášť v prvním poločase problémy. Převahu si udržela i po přestávce, byť šancí na její straně přece jen ubylo.

Po pauze několikrát zahrozila i Slavia, která si za celý první poločas nepřipsala jedinou střelu na bránu. Velké příležitosti měl záložník Zmrhal, jenž nejdřív po Pitákově přihrávce pálil tvrdě do břevna a podruhé ho vychytal gólman Kozáčik.

Slavia se však nakonec přece jen dočkala, když se v poslední minutě po Černého přihrávce prosadil druhý nejlepší střelec minulého ročníku Škoda - 2:1. Víc už toho ovšem pražský tým nestihl a Plzeň těsné vedení uhájila.

„O přestávce jsem hráčům vyčinil, že nejsou tak agresivní. Pak jsme pětatřicet minut druhé půle hráli velice dobře. Svůj tým musím pochválit. Nejsem spokojený jen s výsledkem,“ uvedl slávistický trenér Dušan Uhrin, jenž po závěrečném hvizdu vyběhl za rozhodčím a spílal mu za pouhou minutu nastavení.

1. AC Sparta PrahaSparta 29 23 4 2 66:25 73
2. SK Slavia PrahaSlavia 28 21 5 2 58:20 68
3. FC Viktoria PlzeňPlzeň 28 18 4 6 63:32 58
4. FC Baník OstravaOstrava 29 13 5 11 46:37 44
5. FK Mladá BoleslavMl. Boleslav 28 11 7 10 47:44 40
6. 1. FC SlováckoSlovácko 28 11 6 11 36:37 39
7. FC Slovan LiberecLiberec 28 10 8 10 44:44 38
8. SK Sigma OlomoucOlomouc 28 10 6 12 37:39 36