RECENZE: Budovatelská strategie Lethis ukáže kolaps města během minuty

  • 4
Co vznikne, když vezmete steampunk, krásný vizuál a herní mechaniky z old school budovatelských strategií? Lethis - Path of Progress, prvotina od francouzského nezávislého teamu Triskell Interactive.
70

Lethis - Path of Progress

Platforma: PC
Výrobce: Triskell Interactive

  • Hravá stylizace a chytlavá hudba
  • Žánrové inovace
  • Duch budovatelských strategií minulosti
  • Nutný rozdílný přístup pro obě společenské vrstvy
  • Nedotažené herní principy
  • Momentálně málo obsahu
  • Malé využití námětu
  • Podivná umělá inteligence

Herní karta

Je jen málo her, ke kterým se pravidelně vracím už od jejich vydání. Jednou takovou je Pharaoh (1999). Výtečná budovatelská strategie, která moc nezestárla ani po těch šílených 16 letech, byla důstojnou tečkou za podobnými budovatelskými strategiemi. Kreslenou izometrickou grafiku postupně vystřídalo 3D a žánr jako takový se skoro vytratil. Dnes jsme v době, kdy se resuscitují zašlé žánry a vracíme se tak trochu proti proudu času, tak proč neoživit i kouzlo izometrických budovatelských strategií? řekli si nejspíš tvůrci Lethis - Path of Progress.

Návrat starého známého?

Po trochu delším úvodním loadingu vás přivítá krásně vyvedené menu, které dává tušit, že Lethis - Path of Progress po grafické stránce exceluje, tedy pokud vám lahodí kreslená grafika ve stylu animovaných filmů studia Ghibli. Vše je barevné, veselé a detailní. 

Na výběr máte tři herní módy. Tutoriál, kampaň, sandbox a tři úrovně obtížnosti. I pokud jste veteráni budovatelských strategií a za svůj život jste virtuálně postavili desítky pyramid, cirků a monumentů, je dobré tutoriál projít. Lethis - Path of Progress se možná tváří jako čirá kopie her studia Impressions Games (Caesar, Pharaoh, Zeus), ale při hlubším prozkoumání tomu tak úplně není.

Lethis - Path of Progress

Lethis - Path of Progress

Tutoriál se skládá z pěti částí. Naučíte se vše od základů až po ty nejsložitější úkony a seznámíte se skoro se vším, co se objeví později v kampani, a to je velký problém. Takový Pharaoh dokázal udržet pozornost díky chytrému dávkování obsahu. Téměř v každé misi (a že jich je) bylo něco nového, co nás bavilo objevovat a nutilo vršit jednu mastabu za druhou jak na běžícím pásu. V Lethis - Path of Progress si skoro všechny trumfy vývojáři vystřílí už v prvních hodinách a navíc v samotném tutoriálu.

Po zábavném tutoriálu dojde na kampaň složenou z 26 misí, které mají mapovat historii fiktivního světa Lethis. Celou kampaní se line příběh, který si můžete přečíst před každou misí a občas na vás vykoukne i během hraní. Ač jde o mapování historie světa, žádný technologický pokrok ve formě šílenějších vynálezů na vás bohužel nečeká. Spíš politické handrkování a přesuny moci, které vám jako projektantovi akorát tak přidělají práci a komplikují život.

Jde se stavět

Uživatelské rozhraní nezaskočí, ve spodní části obrazovky naleznete lištu s kategoriemi budov, obytné zóny, služby, zemědělství, sklady, administrativu, průmysl, parní stroje, okrasné prvky a jak jinak i monumenty. Nechybí ani mapa světa, kde se otevírají obchodní cesty, statistiky a filtry. V horní části najdete informace o počtu obyvatel a financích. Osvědčený model funguje i zde. Snad jen otáčení mapy mohli tvůrci lépe zvýraznit a přidat možnost undo. Naopak nechybí možnost hru zrychlit až 5x i úplně zastavit.

Skvělé jsou filtry, dají vám přehled o všem možném. A nejsou jen na okrasu. Aby se vám vše nesesypalo, je nutné je jednou za čas použít. Dozvíte se tak například, v jakém stavu jsou budovy, zda výběrčí daní plní svou práci nebo jak je na tom distribuce jednotlivých potravin.

Na první pohled působí Lethis - Path of Progress jako relaxační pohodová hra. Roztomilá grafika, veselá hudba, přívětivý tutoriál, proto je už první kampaňová mise rychlé vystřízlivění. Obtížnost nabere na obrátkách, ale není to náročností úkolů, jako spíš nedoladěností.

Celý úspěch závisí na správné distribuci služeb. Pracující lid světa Lethis nemá nějak přehnané nároky na život, ale pokud chcete opravdu slušně vydělávat, rozpadlé chýše na levelu 1 vám nestačí. K vylepšování budov a životních podmínek dochází podobně jako v již několikrát zmíněném Pharaoh. 

Lethis - Path of Progress

Lethis - Path of Progress

Obyvatelé chtějí pitnou vodu, jídlo, zábavu a později přichází i mnohem náročnější potřeby. Lethis se snaží o kosmetické změny a není jich mnoho, bohužel. Jednou takovou jsou exorcisté namísto kněží. Technicky vyspělý Lethis si na náboženství příliš nepotrpí, ale duchové, to je jiná a obyvatele umí pěkně potrápit. Jen cvičení exorcisté dokážou zlomyslné poltergeisty vypudit zpět do posmrtné říše.

Pokud se vám podaří vše zajistit, domečky se postupně změní až na honosné činžáky. Jenže aby všechno tohle fungovalo, musí mít obyvatelé konstantní přísun všech potřeb, který zajišťuje AI (umělá inteligence). V praxi to znamená, že studnu, obchod, prádelnu, divadlo a mnohé další služby zajišťuje paňáca, fyzicky musí ke každému domu dojít. V případě, že jde o složitější cestu, například, že máte ve svém městě nedejbože křižovatku, připravte se na možný kolaps. Paňáca totiž s největší pravděpodobností vynechá polovinu domů a ty spadnou klidně i na nejnižší level, pokud jim třeba vodonoš nedonese vodu.

Utržený ze řetězu

Asi vám došlo, že čím honosnější dům je, tím větší počet lidí v něm bydlí. Pokud se lidé odstěhují, protože jim chybí nějaká služba, pro nedostatek pracovních sil zkolabují i služby další a z vašeho několikatisícového města se stane vesnice duchů. Tahle zábavná podívaná nastane v horizontu minuty. 

Vám nezbývá, než povypínat všechny nadstandardní služby a město zkusit rozjet zase od „doby kamenné“ a doufat, že vám přitom nedojdou peníze. Můžete si říct, že to byl šílený záměr tvůrců, ale nebyl, za vše může AI, která nedokáže správně obhospodařit vytyčený prostor tak, jak tvrdí. 

Nejmarkantnější je tento problém u údržbáře, který se stará, aby budovy nepadaly obyvatelům na hlavu. Pokud párkrát mine jednu z ulic, můžete si být jisti, že se během okamžiku tato oblast změní v sutiny. Při stavbě každé užitné budovy máte vytyčenou trasu, kterou se bude panďulák pohybovat, zelená značí 100% dosah a žlutá by měla indikovat menší. Pravdou je, že žlutá znamená dost často konečnou. Pro usměrňování pohybu budete potřebovat blokační kameny, které cesty rozdělí, nebo velké množství údržbářských budov. Ty jsou ovšem zbytečnou investicí. 

Lethis - Path of Progress

Z této šlamastiky se dá dostat stupidním, ale plně funkčním řešením, a to rezignací na jakékoliv křižovatky. Ulice připomínají vinoucího se hada. Sice tím ztratí hra na budovatelské pestrosti, ale po čase vám to už přijde úplně normální, hlavně, když vám údržbář neustále kontroluje všechny budovy, estetiku vem čert. S přibývajícími hodinami jsem svůj hadovitý systém zdokonalil tak, že byl i nejzaplivanější kout rázem rájem na zemi.

Lethis - Path of Progress vás kvůli těmto podivným designerským a balančním chybám nutí hrát úplně odlišně od podobných titulů. Vždy, když jsem hrál nějakou budovatelskou strategii, snažil jsem se tvořit takové místo, kde bych sám neměl problém žít, ovšem v případě Lethis - Path of Progress jsem tvrdě narazil. Co nejmenší nezaměstnanost, neustálý přísun služeb, střídmé daně. Tyto návyky budete muset na začátku misí rychle odbourat.

Celá tahle nevychytaná herní mechanika vypadá jako humorná chyba kódu, na kterou se při vývoji pobaveně kouká a později se opraví. O to se snaží i tvůrci a docela se jim to daří. Už není tolik třeba eliminovat křižovatky, ale i tak je složitější infrastruktura risk a dlouhé ulice sázka na jistotu.

Město s mnoha útrapami

V počátcích budete mít možná problém nezkrachovat, musíte se naučit vytvořit si rychle pořádný export a do práce pustit výběrčí daní. K oběma činnostem slouží unikátní budovy radnice a obchodní centrum, můžete mít na mapě vždy po jedné. Radnice vám otevře důkladné statistky o vašem ekonomickém počínání, můžete zvyšovat a snižovat daně a měnit výplaty dělníkům, nebo třeba sledovat roční příjmy. V obchodním centru zase regulujete import/ export. 

Na začátku je dobré vládnout tvrdou rukou, zvýšit daně, snížit výplaty a exportovat na úkor vašeho města vše co lze (hlad je převlečená žízeň, pár měsíců jim bude muset stačit voda). Kvůli možné fluktuaci obyvatel je také dobré držet nezaměstnanost minimálně na 50 %, vyhnete se tak kolapsu. 

Škoda, že hra na takové svinské počínání nereaguje, objevuje se sice hláška, že si dělníci stěžují na nezaměstnanost, ale žádný skutečný efekt to nemá. Když na tohle přijdete, hra se stává až moc snadnou. Až začnete být v plusu, můžete zvolnit a konečně budovat vytouženou utopii.

Způsob získávání produktů a potravin je stejně komplexní, jako v podobných hrách, což je jedině dobře. I zde musíte mít farmy (obilí, dýně, chmel, brambory), které můžete dál zpracovávat. Obilí lze semlít a mouku použít na pečivo, nebo s ním nakrmit zvěř a tu porazit. Takových možností by hra snesla i mnohem víc. Abyste domy vylepšili na nejvyšší úroveň, budete muset splnit i přání obyvatel. Víc než jeden druh jídla, alkohol, novinový stánek. Pokud chcete cíleně zlepšovat jen určité oblasti, stačí jen chytře nastavit příjem komodit v krámech a skladištích. Takové hraní s usměrňováním dodávek je ve hře občas přímo nutné. Stejně jako balancovat tak, aby všeho byl dostatek, ale zároveň se zbytečně nepřeplňovaly sklady.

Věk páry

Co by to bylo za steampunk bez páry? Ta má ve hře obrovskou úlohu, pohání se s ní důlní zařízení a továrny, ale hlavně slouží pro provoz nejexkluzivnějších podniků pro majetné. Pára se extrahuje z gejzírů různě rozmístěných po mapách, ale aby to nebylo tak jednoduché, musíte k extraktorům připojit potrubí, které nakonec svedete do obřího parního kondenzátoru. Čím víc extraktorů máte na parní kondenzátor připojený, tím rychleji se produkují kapsle s párou.

Lethis - Path of Progress

Lethis - Path of Progress

Takovou nástavbou jsou pak fabriky na roboty. Buržoazie v Lethis nemá zájem o kontakt s pracující třídou, jak jinak si vysvětlit, že pro provoz všech jejích zařízení vyžaduje pouze a jen roboty? Buržousti nemusí být jen pasivní, pokud jsou ve vašem městě spokojení, mohou vám poskytnout znatelný vliv, snížit cenu komodit na trhu nebo být mecenáši při stavbě monumentů. Získat si sympatie nejvyšší vrstvy však není jen tak, vedle stavby monumentu je to asi nejobtížnější úkol.

Když už jsme u stavby monumentů, ta nedosahuje takové komplexnosti, jako u Pharaoh, kde se pyramida stavěla skoro kámen po kameni. Vše je takové zjednodušené a postrádá to ten pocit něčeho obrovského a nevídaného. Vašemu městu ale přináší hodnotné bonusy nejen do pokladny.

Udělej to a pak zas tohle

Mise jsou standardní, dosáhni 3 000 obyvatel v domech 10. úrovně, vyexportuj 3 000 zlata za měsíc, postav monument. Liší se jen prostředím a možnostmi surovin, které lze mít, někde se zaměříte na rybolov nebo na sběr „magických“ hub. V jiných oblastech vám nezbude než ve velkém importovat. Jsou to maličkosti, ale zajišťují variabilitu. V každé misi vás čeká jiná strategie. 

Některé mise jsou nevybalancované a hra vás opět dovede k improvizaci a skoro řešení logických puzzle skrz zadržování dodávek a hromadění surovin, abyste je mohli na konci poslat do všech obchodů naráz. Často totiž importované suroviny nestačí na naplnění potřeb obyvatelstva. Do mise se občas vloudí nějaký ten event, ale je jich minimum a na hru nemají skoro žádný vliv. Vrcholem „zpestření“ je v jedné misi několikanásobná sabotáž (zbourání) skladů a fabrik.

Hrst malých nedodělků, pár velkých chyb a spousta oprav

Autoři pár dní po vydání přiznali, že hra je v podstatě technicky ve stádiu early access, obsah je kompletní, ale hra nemusí být zcela stabilní na všech strojích. Malé nezávislé studio si nemůže dovolit pořádný beta test, ale lepší by bylo poslat hru do early access a vyladit všechny mouchy. To se nestalo.

Přístup tvůrců je však příkladný a zaslouží si velký bod k dobru za svou čilou aktivitu. Od startu vydali už sedm opravných a balančních patchů, což je skoro jeden patch za dva dny. Hra se zlepšuje po stránce stability a vyvážení doslova každým dnem. Po vydání byla prakticky nehratelná a zábavu si s ní člověk taky neužil. Pádů jsem zažíval požehnaně. Hlavně v menu obchodu hra z nějakého důvodu ráda páchala sebevraždu, ale dveře do Windows otevírala i při mnoha jiných činnostech. Problém se stabilitou už skoro ustal, ale pozor, hra nejde na integrovaných grafických kartách od Intelu.

Potíže s vyvážením a celkově herními mechanikami setrvávají, pomalu se ale pracuje i na jejich doladění. Často jsou to drobnosti, nerozpoznáte, že továrna správně funguje, dokud na ni nekliknete. Některé události nemají žádný pozorovatelný dopad, stejně tak vaše plnění eventů a chování k obyvatelstvu. I to se nejspíš dočká doladění a hra se tak stane mnohem ucelenější, plnější, těžší a hratelnější. Přes to všechno tu stále bude problém s nedostatkem obsahu, kterého je prostě pro takovou hru málo, aspoň zatím. Autoři slíbili, že až se hra vyladí, následovat bude další obsah a to bezplatně.

Pár nápadů je skvělých, absint vyráběný z magických hub, domy posedlé duchy, které musíte vymýtit exorcistou, automatoni, speciální služby pro bohaté. Ale ze steampunkového světa lze vytěžit mnohem víc, mnohem víc šíleností a bizarností, které by z Lethis - Path of Progress dokázaly udělat osobitý titul nejen vizuálním zpracováním, ale i obsahem.

Příliš velké sousto

Vývojáři z Triskell Interactive si napoprvé ukousli velké sousto, o svůj titul se však starají a všechny neduhy řeší. Pokud překousnete některé nedodělky, hra vás dokáže bavit a duch budovatelských strategií se vrátí. K dokonalosti má teď daleko, nejedná se o žádného regulérního duchovního nástupce izometrických budovatelských strategií, velká škoda. Zkuste na ni nahlížet jako na malý titul, který se původním velikánům, od kterých se snaží učit, sice rovnat nemůže, ale i tak zvládne zabavit na mnoho hodin.  


Hodnocení hry

Redakce

70 %

Čtenáři

69 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 33 čtenářů

Témata: absint