Diamant zářící kousek od centra města. To je jablonecká přehrada

  • 24
MF DNES pokračuje v pravidelném testování koupališť a přehrad v Libereckém kraji. Tentokrát se redaktor vypravil na přehradu do Jablonce nad Nisou. A ta v testu obstála.

Kdyby v Jablonci nad Nisou neexistovala přehrada ve Mšeně, byl by jeho věhlas minimálně poloviční. Zatímco v sousedním Liberci je přehrada spíše ostudou, tady je dílo z roku 1908 od architekta Otto Intzeho z německých Cách diamantem města. A vytknout se jí dá jen máloco.

Už její poloha je ideální. Podle Wikipedie údajně největší vodní nádrž ve městě na východ od Ženevského jezera leží pár minut od centra, navíc její okolí obklopují lesy Jizerských hor odkud je to po turistických stezkách v nich kousek například na populární rozhlednu Bramberk.

Dále okolí nádrže zabírající přibližně 40 hektarů plochy je ideální pro sportovně založené jedince. Kolem přehrady vede cyklostezka a in-line dráha, kousek odtud je sportovní areál Břízky, sportovní hala, městský bazén. Na plážích nádrže pak najdete několik hřišť na tenis, nohejbal a volejbal.

Voda v přehradě je průzračná, problém se sinicemi tu zatím není. Výhodou je také řada pláží. Ty nabízejí nejenom možnost obarvit své tělo díky slunečním paprskům do hněda, ale vzrostlé stromy na jejich částech poskytují i příjemné stinné zátiší pro lidi, kteří v parnu přímému slunečnímu svitu neholdují.

Samotnou kapitolou je pak občerstvení. Na březích mšenské nádrže je tolik stánků, že můžete ochutnat hned několik druhů piv. Ceny tohoto nahořklého nápoje se pohybují od dvaadvaceti do třiceti korun.

Pro pivaře ráj

Ochutnat můžete pivo plzeňské, Kozla, Svijany, Zlatopramen nebo Rohozec. Výběr nealka je samozřejmý, kofola, ochucené limonády nechybí u žádného ze stánků, které jsou obklopeny dostatkem lavic a stolů pro posezení.

Na jídelním lístku je pak klasika – klobása, párek v rohlíku, smažený sýr či hranolky. Ceny za tyto komodity se pohybují kolem třiceti až padesáti korun.

Výhodou polohy přehrady ovšem je, že komu nabídka menu místních stánkařů přijde poněkud monotónní, může si na oběd či večeři zajít do blízké restaurace Rybářská bašta. Restauraci pak nabízí i městská sportovní hala nebo nedaleký hotel Břízky.

Komu pak dojde krém na opalování, může si pro něj skočit do blízkého supermarketu Kaufland nebo Tesco.

Město do přehrady takřka každý rok investuje peníze. Letošní sezonu lidé například využívají poprvé nové toalety na Tajvaně, jejichž součástí je i místo pro přebalení dítěte a sociální zařízení pro imobilní občany.

Toalety a 35 odpadkových košů

Celkově je kolem přehrady osm stanovišť s toaletami, které jsou od 1. 6. za příznivého počasí otevřeny od 8 do 20 hodin. Toalety jsou čisté, u umyvadel nechybí mýdla. Některé jsou však „vyšperkovány“ nejrůznějšími kresbami vandalů. Kolem přehrady je aktuálně podle webu města 35 odpadkových košů.

Známkování

Přehrada v Jablonci nad Nisou

  • voda: 1-
  • služby: 3
  • občerstvení: 1-
  • toalety: 2
  • atrakce: 3
  • parkování: 2
  • Celková známka 2

Pozn.: Hodnocení je jako ve škole, 1 nejlepší, 5 nejhorší.

U přehrady není ani příliš velký problém s parkováním. Auto můžete odstavit například u městské haly, u plaveckého bazénu nebo na parkovišti u bývalého Jablonexu či u Rybářské bašty. V době největšího náporu pak řada lidí parkuje i v blízkých ulicích. Vzhledem k poloze místa se ale na přehradu dá pohodlně dojít pěšky nebo využít služeb městské hromadné dopravy.

Jediné, co se dá přehradě vytknout je absence vodních atrakcí. Na několika místech ve vodě jsou sice plovoucí pontony, na kterých si můžete odpočinout nebo z nich skákat, ale to je všechno. Chybí tady alespoň jedna dětská skluzavka nebo skákací věž.

Dětské hřiště s pískovištěm a prolézačkami přitom na pláži najdete. Smutný je i fakt, že už tu několik let nefunguje půjčovna lodiček a šlapadel.

Samotnou kapitolou je i stav takzvaných Slunečních lázní, které jsou již značně zchátralé. Vedení města proto uvažuje, že zde nechá postavit sluneční pavilon podle návrhu architekta Petra Stolína.

Výhled na paneláky kazí romantiku

V létě přehrada často funguje i jako jeviště pod širým nebem. Například na zdejším velkém molu mezi první a druhou přehradou se konají občas koncerty převážně klasické hudby. U řady stánků ale často hraje nějaká místní kapela, několik koncertů do roka se koná i ve Slunečních lázních.

Podtrženo, sečteno, přehrada v Jablonci není nadarmo místem, které sousední Liberečané mohou závidět. Navíc se nikde neplatí žádný vstup, jak je tomu například na Kristýně v Hrádku nad Nisou.

Celému lenošení u vody však kazí dokonalost výhled. Kochat se balkóny a okny paneláků na sídlišti Mšeno a Šumava není příliš romantické. Ale les je kousek.