Na otevření obchodního centra Quadrio u stanice metra Národní třída nedočkavě...

Na otevření obchodního centra Quadrio u stanice metra Národní třída nedočkavě čekaly stovky lidí. Přilákaly je hlavně zaváděcí slevy. (31. října 2014). | foto:  Petr Topič, MAFRA

Skleněné peklo i klenot. Hledají se NEJ stavby Prahy po roce 1989

  • 58
Od sametové revoluce uplynulo již 25 let a to je příležitost se zamyslet, jak se do tváře Prahy zapsala nová doba. Proto se sdružení Arnika rozhodlo udělat s pomocí všech Pražanů inventuru stavebního vývoje metropole a díky ní najít skleněné peklo i pražský klenot.

Cílem ankety, kterou rozjelo sdružení Arnika na webu Skleněné peklo, je zjistit názor obyvatel i návštěvníků Prahy. Lidé budou mít celé léto na to, aby objevili, vyfotili a do ankety poslali stavby, které se podle nich v posledních 25 letech kladně nebo záporně zapsaly do současné podoby města.

Pro stavby, jež dojem kazí, je otevřena kategorie Stavební peklo, pro budovy, jež chtějí lidé nominovat pro jejich krásu, je kategorie Pražský klenot. Jednou z prvních nominujících je herečka Simona Babčáková. 

„Rozhodla jsem se nominovat Quadrio, protože to je podle mě jednoznačný symbol arogance peněz a absolutně se do daného prostředí architektonicky nehodí. Tak masivní budova vzala slunce celému svému okolí, nehodí se tam ani vzhledem k historii místa a hrozně mi vadilo, že kvůli stavbě toho baráku byla dva roky zavřená stanice metra na Národní třídě,“ popsala Babčáková své důvody k nominaci.

„Odborných architektonických anket existuje hned několik, avšak běžných lidí se názor nikdo neptá. Našim cílem je zjistit právě to, jak nové stavby působí na obyvatele hlavního města, jak jsou pro ně použitelné, jak jim zlepšily nebo naopak zkazily okolí jejich domova. Lidem stačí stavbu vyfotit, na web nám fotku nahrát, napsat kde stavba stojí a proč ji nominují, neboli co se jim na stavbě líbí nebo je naopak odpuzuje,“ vysvětluje mluvčí Arniky Vratislav Vozník.

Chceme vyvolat debatu nad tím, nakolik mají obyvatelé Prahy možnost se k novým projektům vyjadřovat a zasáhnout do toho, jak se město rozvíjí. To je mimořádně aktuální v době, kdy se připravuje nový územní plán a magistrát zápolí se stovkami žádostí developerů o zástavbu parků, orné půdy nebo povolení mrakodrapů,“ doplňuje Martin Skalský z Arniky, který se dlouhodobě věnuje územnímu plánu a rozhodování o výstavbě.

Quadrio nad metrem se otevřelo na konci října 2014:

Pravidla ankety Skleněné peklo versus Pražský klenot

Anketa poskytne zpětnou vazbu architektům, developerům a investorům, ale i pražským politikům, jakou podobu města by si jeho obyvatelé a návštěvníci přáli. Podle nevládní organizace jde také o pomyslnou inventuru, které budovy se mohou zapsat na seznam cílů milionů turistů, kteří Prahu každoročně navštíví. Z nominovaných staveb pak budou na podzim lidé v on-line hlasování vybírat tu, která se stane absolutním Skleněným peklem a nejvýraznějším Pražským klenotem.

  1. Máte ve svém okolí budovu, která necitlivě narušuje charakter čtvrti, zabírá zeleň, devastuje veřejný prostor nebo poškozuje obyvatele? Zkrátka takovou, která si zaslouží titul Skleněné peklo? Ne všechny novostavby v metropoli zrychlují tep. Možná ve své čtvrti znáte nebo na svých cestách Prahou naopak potkáte stavbu, na niž je radost pohledět.
  2. Napište, proč konkrétně je daná stavba pro své okolí peklem, proč vám dlouho pije krev nebo naopak proč se vám líbí, jak oživuje místo a v čem může být příkladem pro architekty a developery. Rozhodněte se zkrátka, jestli je stavba adeptem na Skleněné peklo nebo Pražský klenot. Přesvědčte svým příběhem čtenáře, že má právě váš tip zvítězit.
  3. Pošlete jednu vlastní kvalitní fotografii zachycující vaše Skleněné peklo nebo váš tip na Pražský klenot, případně každodenní život kolem vámi vybrané budovy, dokumentující její vliv na prostředí Prahy.
  4. Nominovat je možné do 30. září 2015

Florentinum otevřelo. Podívejte se na novou budovu v centru Prahy: