Jiří Kajínek nebude ve čtvrtek u rozhodování soudců. | foto: Dan Materna, MAFRA

Nejsem nenapravitelný, chce ukázat Kajínek. U soudu v Plzni ale nebude

  • 43
Ve čtvrtek se budou plzeňští soudci zabývat třetí žádostí doživotního vězně Jiřího Kajínka o obnovu procesu. Tentokrát však nepůjde o zpochybňování důkazů z místa činu, ale o to, zda je nejznámější český vězeň napravitelný. Sám Kajínek se k tomu u soudu nevyjádří. Požádal dopředu soudce, aby jednali bez něj.

Kajínkův advokát Tomáš Zejda potvrdil, že místo pro odsouzeného zůstane v největší jednací síni plzeňského krajského soudu prázdné.

Kajínkovy žádosti o obnovu procesu

  • V říjnu 2000 utekl z mírovské věznice, dopadený byl v prosinci . Tvrdil, že utekl proto, aby upozornil na svůj případ. S advokáty Koljou Kubíčkem a Klárou Slámovou dával dohromady podklady pro obnovu. Soud se začal návrhy zabývat v roce 2004, vyslechl desítky svědků, pro otevření neshledali soudci důvody. 
  • V roce 2010 dostali plzeňští soudci druhou žádost Jiřího Kajínka. Důvodem k obnově měly být chybějící otisky prstů na klice rozstříleného osobního auta. Případ nebyl otevřen.

 „Stavíme se k tomu skutečně tak, že jednání bude o Jiřím Kajínkovi, ale snadněji vše probíhá, když u toho není. Je to bez senzací, bez pokřiků, bez výtržností,“ vysvětluje Kajínkův advokát, proč vězeň sám požádal soud, aby jednali bez něho.

Stejně tomu před čtyřmi lety. Tehdy Kajínek poprvé žádal, aby nemusel být u soudního jednání. 

Právě s advokátem Tomášem Zejdou se pokoušeli přesvědčit soudce, že případ by měl být otevřený kvůli chybějícím otiskům na klice dveří rozstříleného auta s plzeňským podnikatele Štefana Jandy a jeho dvou bodyguardů poblíž borské věznice v Plzni.

Stalo se to v květnu 1993 a Janda i jeden z jeho strážců střelbu nepřežili. Kajínek tvrdí, že on v borských serpentinách nestřílel.

Nový návrh o obnovu je ale úplně jiný než všechny tři předchozí. Zatímco v minulosti se snažil Kajínek poukazovat podle jeho slov na nové důkazy svědčící o jeho nevině, aktuálně jeho námitky směřují proti doživotnímu trestu.

Už nezpochybňuje důkazy z místa, ale nemožnost převýchovy

Opírají se o loňské jednání o Okresního soudu v Šumperku. „Když Jiří Kajínek žádal o přeřazení do mírnějšího typu věznice, soud k tomu přibral znalce. Ten zjistil, že resocializace probíhá. Jednou z podmínek pro uložení výjimečného trestu odnětí svobody na doživotí je nemožnost resocializace. Je-li možná dnes, byla tedy možná i tehdy. Je otázkou, zda to bylo rozpoznatelné nebo zjistitelné pro tehdejší znalce,“ vysvětluje advokát Tomáš Zejda.

Právě on zpracoval podklady pro poslední návrh na obnovu jednání. V květnu pak dokumenty předal Jiřímu Kajínkovi. Ten si nejprve vše přečetl a až pak sám z věznice poslal soudu žádost o obnovu.

Jeho předchozí dvě žádosti plzeňští soudci nyní čtyřiapadesátiletému Jiřímu Kajínkovi zamítli. O aktuálním návrhu bude rozhodovat senát Tomáše Boučka, který se zabýval i předchozími návrhy Jiřího Kajínka na obnovu soudní kauzy.    

Jiří Kajínek odpovídal v roce 2010 na otázky iDNES.cz v karvinské věznici:

31. srpna 2010