Hrobky islámských mystiků obnovilo UNESCO. V Timbuktu je ničili islamisté

  • 4
Čtrnáct hrobek zničených před třemi lety islamistickými radikály v severomaliském městě Timbuktu se dočkaly své obnovy. Památky, které byly v roce 1988 zapsány na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, obnovili místní stavitelé pomocí tradičních technik.

Čtrnáct ze šestnácti hrobek svatých mužů súfismu, mystické formy islámu, zničili v Timbuktu v červnu 2012 ozbrojenci z maliské islamistické skupiny Ansar Dine napojené na teroristickou síť Al-Káida. Považovali je totiž za symbol modlářství.

Útok následoval jen několik dnů poté, co UNESCO zařadilo Timbuktu na seznam památek v ohrožení. Islamisté ve městě zničili také řadu mešit a spálili tisíce vzácných rukopisů.

Obnova zničených hrobek probíhala za podpory UNESCO, trvala více než rok a přišla zhruba na půl milionu dolarů.

Šéfka UNESCO Irina Bokovová v neděli spolu s maliským ministrem kultury N’diayem Ramatoulayem Dialloem památky slavnostně zpřístupnila veřejnosti. Zároveň vyjádřila naději, že islamisté, kteří památky zničili, se dostanou před Mezinárodní trestní soud v Haagu. Ničení památek je podle haagské konvence z roku 1954 považováno za jeden z válečných zločinů.

„Slavíme den, který obrací stránku naší temné historie. Rekonstrukce těchto hrobek nám pomáhá zapomenout na ty skličující okamžiky,“ uvedl starosta Timbuktu Halle Ousmane.

Starostova zmínka „temné historie“ odkazuje na obsazení města islamisty v roce 2012. Radikálové napojení na Al-Káidu využili boje příslušníků pouštního kmene Tuarégů a Arabů za nezávislost severního Mali na převážně černošském jihu a ovládli rozsáhlé části země. Na místech pod svou kontrolou zavedli přísné islámské právo šaría, ženy nutili zahalovat si celé tělo, zakázali hudbu a prováděli veřejná bičování a popravy. Po téměř roce hrůzovlády radikály z většiny maliského území vytlačila v lednu 2013 francouzská armáda.

Na seznamu UNESCO je zapsáno celé město Timbuktu, které leží na staré saharské obchodní cestě a na vrcholu své slávy v 15. a 16. století bylo centrem islámské kultury a učenosti.

Islámští radikálové zničili během uplynulých let po celém světě řadu vzácných památek, například v roce 2001 odstřelili členové hnutí Taliban v Afghánistánu obří kamenné sochy Buddhů v údolí Bámjánu. Nedávno vyvolaly rozhořčení po celém světě zprávy o ničení památek členy organizace Islámský stát (IS) v Sýrii a Iráku. Radikálové poškodili například archeologická naleziště v Hatře, Nimrúdu, Ninive či Chorsábádu a zaminovali antické památky v Palmýře. Vypálili rovněž knihovnu v severoiráckém Mosulu s řadou vzácných svazků.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue