Do Plzně se sjeli draci. Závodili mezi sebou na přehradě České údolí

  • 4
Vpředu dračí hlava, vzadu ocas, uprostřed dračí tělo. To jsou 12,5 metrů dlouhé dračí lodi, které rok od roku přivádí do loděnic stále více sportovců. Jeden z nejmladších českých sportů v sobotu přilákal na přehradu České údolí v Plzni na tři stovky diváků a sportovců. Konal se tam totiž 7. ročník závodů Pilsner Dragons cup 2015.

Závodily nejen sportovní kluby, ale i nadšenci z firem a politických stran. Jak je to u tohoto sportu zvykem, pořádající klub dá k dispozici lodě a sportovci pak na dráze mezi bojkami měří síly. V Plzni se v sobotu jel závod na 200 metrů a jeden kilometr.

Na 200 metrů závodilo 12 mužstev. Z plzeňských politických stran využily závodu ke zviditelnění TOP 09 a ČSSD. Topka skončila na 11. místě s časem 51,36 sekundy a ČSSD na osmém místě s časem 47,44. Zvítězil klub Pilsner Dragons, který bodoval časem 42,04.

„Ostatní družstva nás mají rok od roku raději. Jsou rádi, že někoho mohou porazit. Naše pravidelná účast je vlastně takovým dobrým skutkem,“ řekl kapitán TOPkařů a šéf strany v Plzni Ondřej Ženíšek. Kapitán ČSSD a starosta ÚMO Plzeň 3 Radislav Neubauer uvedl, že strana před závody osloví své členy a není prý problém dát dohromady dvacítku těch sportovněji založených.

Výhodou sportu je, že pořádající klub dá k dispozici lodě. Do těch zasedne 20 pádlujících vodáků, bubeník, který pádlujícím udává tempo, v zadní části lodě pak sedí kormidelník.

Dračí lodě jsou dřina a odříkání, ale i kolektivní svátek

„Kromě vodáckého umu záleží na synchronizaci a vzájemné toleranci pádlujících, ti nejsilnější tahouni sedí uprostřed lodi, kde je také nejvíce místa a ti hubenější u špičky a u zádi,“ uvedl Stanislav Hejtmánek z Pilsner Dragons. „Ideální je, když loď pádluje jako jeden muž,“ dodal dlouholetý vodák.

Připomněl, že sport přišel do Česka někdy v roce 2002 z Číny, tehdy se nevědělo, jestli se chytí, nebo ne. Do Plzně se dostal před deseti lety, když plzeňští kanoisté a kajakáři z klubu Pilsner Dragons hledali novou alternativu v kolektivněji laděném sportu.

„V dračí lodi je dvacet pádlujících, když se jezdí na kanoi nebo na kajaku, tak v lodi sedí člověk sám. Tehdy se konaly první závody v Praze, kterých jsme se účastnili a od té doby se sport v Plzni rozvíjí,“ popsal Hejtmánek z klubu, jehož členy mohou Plzeňané vidět na dračích lodích třikrát týdně trénovat na řece Radbuze. Jezdí mezi jezem U Mrakodrapu a loděnicí v Plzni Doudlevcích umístěné vedle známé vodácké hospůdky U Pechtů.

Kromě kolektivního ducha je podle Hejtmánka také výhodou, že jezdí sportovně založení mladí i ti starší. „Na trénincích je to dřina a odříkání, ale když přijedeme na závody, kde je třeba 30 posádek, to znamená 600 lidí, tak je to velký kolektivní svátek a možnost setkat se s mnoha zajímavými lidmi,“ přiblížil Hejtmánek. Podle něj klub přijímá i nové členy.