Plzeňského Jana Holendu brání v Superpoháru liberečtí Lukáš Pokorný (vlevo) a...

Plzeňského Jana Holendu brání v Superpoháru liberečtí Lukáš Pokorný (vlevo) a Ondřej Švejdík. | foto: Petr EretMAFRA

Švejdíkovi nevyšla obhajoba. První gól padá na mou hlavu, vyčítal si

• 5
Loni slavil vítězství ve fotbalovém Superpoháru se Spartou, obhajoby se ale obránce Ondřej Švejdík nedočkal. Coby letní posila Liberce byl u toho, když jeho nový tým prohrál s Plzní 1:2. A sám si vyčítal první inkasovaný gól, který zápas hodně ovlivnil.

Padl ve 26. minutě. Plzeň kopala roh z pravé strany, míč poslal do hry Jan Kovařík. Centr letěl na přední tyč, kde vyskočil Tomáš Hořava a hlavou trefil balon mimo dosah gólmana Hrošša.

„Hrajeme zónově, nevím, kdo měl Hořavu hlídat osobně. Ale dané je, že já s Jirkou Fleišmanem si máme hlídat první tyč,“ nehledal výmluvy. „Je to náš prostor, který máme čistit. Takže gól padá na naši hlavu, respektive na mou.“

Jak moc porážka ve finále Superpoháru mrzí?
Mě osobně moc. Chtěl jsem tu trofej obhájit. Škoda, protože ve druhém poločase jsme měli šanci to zdramatizovat, víc Plzeň potrápit. Zabojovat o to.

Co rozhodlo, že se to nepovedlo?
Určitě první poločas, dva zbytečné góly. Jak jsem říkal, standardka na první tyč, to si musím pohlídat. Druhý, to byla zase chytrost Koláře. Ještě si to u videa rozebereme.

Oba góly padly ze vzduchu, přitom se asi dalo očekávat, že Plzeň bude po standardkách hrozit.
Je pravda, že jsme se na to připravovali. Ale můžu říct, že když si to takhle řekne: Bacha, pozor na to, většinou se to pak stane.

Když Plzeň přidala druhý gól a nepouštěla vás dopředu, nebál jste se trochu, že odjedete s debaklem?
Upřímně, problesklo mi to hlavou. Ale byla to jen chvilka. Liberec je tým, který když už mu o nic nejde, tak většinou začne hrát fotbal. Na začátku jsme měli obrovský respekt, možná i strach. Ale ve druhé půli to z nás spadlo, začali jsme si věřit. I hra byla pak mnohem lepší.

Plzeň občas vzadu udělala chybu a pustila vás do brejku. Překvapilo vás to?
V první půli moc chyb nedělali, spíš ve druhé trochu polevili. Ale to bylo dané i tím, že my jsme víc běhali, byli odvážnější, víc jsme si věřil. Dostali jsme je trochu pod tlak, z toho pramenilo, že začali dělat chyby.

Liberec přestavuje tým. Na co může v nové sezoně dosáhnout?
Těžko se to odhaduje. Liberec chce teď hrát jiný fotbal než minulý rok, chvíli to bude trvat, než si na to kluci zvyknou. Jsem rád, že vedení a trenéři nechtějí hrát nakopávanou. Je otázka, jak dlouho potrvá, než začnou přicházet výsledky. Může to být čtrnáct dní, měsíc, uvidíme.

Brzy vás čeká také Evropská liga, nastoupíte proti izraelskému Kirjatu Šmona. Na ten máte dobré vzpomínky ze Sparty ne?
Ano, na Spartě jsem jim tehdy dal gól, to se povedlo. Odveta v Izraeli nebyla tak ideální, ale na postup to stačilo. Ten soupeř je hratelný, myslím, že můžeme postoupit do dalších předkol.