Žalobce: Házení vajec na Zemana bylo trestným činem. Začaly výslechy

  • 1164
Vrháním vajec po prezidentovi Miloši Zemanovi se mohli „útočníci“ dopustit trestného činu výtržnictví se sazbou až dva roky natvrdo. Rozhodl o tom státní zástupce pro Prahu 2 Tomáš Bláha, případ z loňského listopadu začala vyšetřovat policie. Dříve incident hodnotila nanejvýš jako přestupek proti občanskému soužití.

„Pražská policie na základě pokynu ze státního zastupitelství zahájila úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu výtržnictví,“ řekl MF DNES pražský policejní mluvčí Tomáš Hulan. Za výtržnictví hrozí v základní sazbě až dva roky vězení.

Policie už začala s výslechy. Musel k němu například Jindřich Frühauf z Kladna, který stál v davu poblíž studentů házejících vejce. Kolik Zemanových odpůrců policie vyšetřuje, nechtěl Hulan říci s tím, že „vyšetřování je na začátku“.

Deník se pokusil získat vyjádření státního zástupce Bláhy, ten ale s poukazem na zaneprázdněnost neodpověděl.

Při listopadovém odhalení pamětní desky k 25. výročí pádu komunistického režimu vypískaly Zemana stovky lidí. Stalo se tak po sérii kontroverzních kroků - prezident mluvil velmi vulgárně v přímém přenosu Českého rozhlasu, na návštěvu totalitní Číny, známé represí proti politickým oponentům i velkou sociální nerovností, označil za příležitost učit se stabilizovat společnost, zlehčoval zákrok policistů na Národní třídě v roce 1989 (přehled zde).

Protest proti Zemanovi? Přijde vyšetřování

Nezvykle důkladné vyšetřování kvůli protestu proti prezidentovi zažila také Anežka Pallová z penzionu Modřín v krkonošské Velké Úpě. Její podnik odmítl v roce 2013 obsloužit prezidenta Zemana kvůli nesouhlasu majitelů s jeho názory.

Nejprve se na penzion zaměřily úřední kontroly všeho druhu, pak policie Pallovou a jejího muže prověřovala, zda „nepodněcovali k nenávisti proti skupině osob“. V podniku totiž nabídli slevu voličům pravice.

„Loni si státní zástupkyně vyžádala seznam našich pravidelných hostů. Spousta si jich pak stěžovala, že je obvolávali policisté a ptali se, co jsme za lidi a jaké máme názory,“ řekla Pallová. Nakonec v únoru policie kauzu odložila.

Výročí 17. listopadu se tak stalo pro mnoho lidí demonstrací proti prezidentovi, což je v případě vzpomínky na pád komunistického režimu nebývalý jev. Protesty se v naprosté většině odehrály pokojně, tisíce lidí v ulicích Prahy nesly symbolické červené karty. Incident s vajíčky se odehrál na menším shromáždění na Albertově, vajíčka házeli jednotlivci.

Účastníci protestu vytýkali prezidentovi na transparentech náklonnost k Rusku, vztah k alkoholu či zmíněnou vulgaritu v rozhlase. Osobní strážci bránili prezidenta před létajícími předměty rozevřenými deštníky. Zeman nazval vrhače předmětů zbabělci.

Policie při shromáždění nikoho nezadržela. Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 2, pod kterou Albertov spadá, obdrželo tři trestní oznámení, která si na průběh pietní akce stěžovala. Zastupitelství je postoupilo k prověření policii.

Ta konstatovala, že vrhači se dopustili maximálně přestupků proti občanskému soužití, za něž lze uložit pokutu a případně i zákaz pobytu. Věc proto putovala k posouzení na radnici. Úředníci z odboru správních agend městské části pak rozhodli, že házení vajec nebylo ani přestupkem. Později ale magistrát nařídil Praze 2, aby házení vajec na prezidenta jako přestupek posoudila.

Když v roce 2009 tehdejší vedení ČSSD na mítinku v Praze zasáhly desítky vržených vajec, vyvázli vrhači jen s pokutou za přestupek.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue