Ale tohle je civilní letadlo... Nové video ukazuje rebely u trosek MH17

Australská média zveřejnila dosud neznámé video pořízené bezprostředně po pádu boeingu MH17 na východě Ukrajiny. Záznam zachycuje nejspíše proruské separatisty, kteří prohrabují dýmající trosky. Muži jsou zjevně překvapení, že se nejedná o vojenské letadlo a snaží se z místa odvézt černé skřínky.

Na záznamu zveřejněném zpravodajským webem news.com.au je vidět zmatení mužů, kteří se zprvu zřejmě domnívali, že jde o ukrajinskou stíhačku.

„Říkali, že ten suchoj sestřelil civilní letadlo a naši pak sestřelili tu stíhačku,“ říká na videu jeden z mužů v maskáčích, kterého australský web označuje za povstaleckého velitele. „Ale kde je ten suchoj? Tohle je civilní letadlo,“ odpovídá mu jeden z hlasů v pozadí.

Rekonstrukce katastrofy

Ruský výrobce protiletadlových raket Buk-M1, z nichž jedna zřejmě před rokem zničila malajsijský dopravní letoun nad Donbasem, navrhuje provést rekonstrukci zásahu letadla v pozemních podmínkách na jedné z testovacích ruských střelnic.

Oznámila to v pátek ruská tisková agentura TASS s odvoláním na prohlášení ruského zbrojního koncernu Almaz-Antej. Ten navrhuje uspořádat experiment, při němž by u vyřazeného boeingu umístěného na zemi explodovala hlavice protiletadlové střely Buk-M1, umístěná vedle trupu.

Firma údajně hodlá pokus provést na vlastní náklady, ochotna je i přizvat "nezávislé zahraniční odborníky" a zástupce velkých světových leteckých společností.

Ze zprávy TASS vyplývá, že s pomocí rekonstrukce chce Rusko vyvrátit podezření, že byla raketa odpálena z povstaleckého území.  Raketu podle firmy vypálili z vesnice Zaroščanské, kterou v osudné době držela ukrajinská armáda.

"Výzkumy ukazují, že poškození malajsijského letounu vylučuje střet s raketou, vypálenou z obce Snižne," citovala agentura TASS z prohlášení Almaz-Antej. "Této verzi odporuje charakteristika rozptylu střepin rakety Buk-M1," dodává firma.

Argumenty výrobce raket Buk popírají nejen tvrzení většiny západních odborníků, kteří označují za viníky separatisty, ale je v rozporu i se základní vyšetřovací verzí ruských expertů. Ti totiž s odvoláním na svědky tvrdí, že malajsijský letoun nezasáhla raketa Buk, ale raketa typu vzduch-vzduch odpálená z ukrajinského vojenského letadla.

Povstalecká agentura DAN v pátek přinesla zprávu, že se přihlásili další svědkové loňské katastrofy. Vypovídají údajně, že v době pádu malajsijského stroje slyšeli motory ještě dalšího letounu, který v okolí operoval.

Velitel celou dobu mluví do telefonu a ujišťuje, že je na místě nehody. Muži procházejí mezi těly obětí a rozházenou bagáží a snaží se zorientovat, o jaký stroj se jedná a komu patří. Velitel dává chvíli na to příkaz prohledat kufry a osobní věci cestujících.  

„Tady jsou dokumenty, to nám řekne, čí to letadlo je,“ ozve se z davu. „Nějaká stevardka, není to Ruska,“ dodává muž, který se přehraboval v jednom zavazadlu. 

„Jsou to cizinci. Malajsijci,“ dodává. „Civilisti. Dopr****,“ odpovídá velitel a dává pokyny, aby se začala hledat černá skříňka. Ta se zanedlouho objeví a muži to hned hlásí veliteli. „Vezmi ji do našeho auta a hledej druhou. Měly by být dvě,“ pokračuje pohotově velitel.

Skupinu mužů v armádním oblečení „obtěžují“ při rabování trosek civilisté, kteří se na místo rychle seběhli. Velitel se snaží udržet akci v tajnosti a nelíbí se mu, že si jeho muži místo nehody filmují. „Nefilmuj tady,“ říká velitel amatérskému kameramanovi. Ten ho ujišťuje, že obličeje na záznamu nebudou. „Hoši, stejně se mi to nelíbí. Ještě to unikne na internet,“ dodává velitel.

Svět si připomíná přesně rok od tragédie

Boeing se zřítil přesně před rokem u vesnice Hrabove v Doněcké oblasti na území ovládaném proruskými separatisty. Na palubě bylo celkem 298 lidí, z toho 193 Nizozemců. Neštěstí nikdo nepřežil. Z připravované zprávy nizozemských vyšetřovatelů vyplývá, že letoun na trase Amsterodam-Kuala Lumpur sestřelili povstalci raketou země-vzduch. Rebelové a Moskva připisují vinu ukrajinským ozbrojeným silám.

Výročí tragédie si připomíná Ukrajina, Austrálie i Nizozemsko. Obyvatelé vsi Hrabove na východě Ukrajiny, u které se boeing zřítil, uspořádali k místu katastrofy procesí. Vzpomínková akce, zorganizovaná místními vůdci a proruskými separatisty, zahrnuje odhalení pamětního kamene v polích, kde se letoun zřítil.

V Doněcku lidé k uctění památky mrtvých vypustili do vzduchu 298 balónků. Na vzpomínkové akce dorazil i šéf doněckých vzbouřenců Alexandr Zacharčenko.

V Nizozemsku se stovky pozůstalých po obětech katastrofy shromáždily v konferenčním centru nedaleko Utrechtu. Při pietní ceremonii, kterou zorganizovali sami pozůstalí, se přečetla jména všech 298 obětí. Vzpomínkové akce se zúčastnil také premiér Mark Rutte. Státní vlajky na nizozemských vládních budovách vlály na půl žerdi.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko obvinil z odpovědnosti za tragédii nejvyšší ruské vedení. „Vysoce vyspělá zbraň, která sestřelila letadlo, se mohla do rukou teroristů dostat jedině z Ruska. To se nemohlo stát bez účasti, bez přímého rozkazu z nejvyššího politického a vedení sousedního státu,“ prohlásil v anglicky proneseném projevu k výročí tragédie. Připomněl, že mezi oběťmi bylo i 80 dětí, a zopakoval přísahu, že viníci neuniknou trestu.

Australský premiér Tony Abbott mezitím v Canbeře při odhalení pamětní desky 38 australským obětem odsoudil „barbarství“ činu, spáchaného během konfliktu proruských separatistů a ukrajinských vládních sil.

Britská vláda se vyslovila pro zřízení mezinárodního tribunálu, který by viníky potrestal. „Usilujeme o spravedlnost pro 298 nevinných lidí, kteří přišli o život,“ prohlásil šéf britské diplomacie Philip Hammond, jehož země je stálým členem Rady bezpečnosti OSN. „Všechny snahy podkopat tento proces zbavuje oběti práva na spravedlnost a neměly by se tolerovat,“ dodal. Mezi oběťmi byla i desítka Britů.

Návrh na zřízení tribunálu odmítá Rusko, které v Radě bezpečnosti OSN disponuje právem veta. Ruský prezident Vladimir Putin návrh ve čtvrtečním telefonátu nizozemskému premiérovi kritizoval jako „kontraproduktivní“ a „předčasný“, neboť ještě neskončilo vyšetřování, které by - jak zdůraznil - mělo být objektivní a nestranné.

Zpráva nizozemských vyšetřovatelů má být zveřejněna v říjnu, má se však věnovat příčinám katastrofy, a nikoliv viníkům. Na palubě letadla na letu MH17 se kromě Nizozemců nacházeli rovněž občané Malajsie, Belgie, Kanady, Indonésie, Německa, Nového Zélandu a Filipín.

Ještě týdny po pádu letouny byly trosky na poli na východě Ukrajiny:

9. září 2014

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue