Merkelová rozplakala palestinskou dívku, pak ji neobratně konejšila

  • 512
Vlnu rozporuplných reakcí vyvolalo setkání německé kancléřky Angely Merkelové se studenty severoněmeckého gymnázia. Během diskuze dohnala nejmocnější žena světa k slzám palestinskou dívku, jejíž rodině hrozí deportace. Neobratný pokus německé kancléřky dívku utěšit byl podle mnohých příliš tvrdý.

Emotivní scéna se odehrála v severoněmeckém přístavním městě Rostock, kde se Merkelová setkala se studenty v rámci kampaně s názvem „Dobrý život v Německu“.

Mladá Palestinka jí vyprávěla o strastech německého azylového řízení i o strachu, že její rodina bude vyhoštěna zpět do uprchlického tábora v Libanonu. „Mám cíle jako každý jiný, chci studovat jako ostatní. Je nepříjemné dívat se, jak si mí přátelé užívají života, když já nemůžu,“ řekla také dívka jménem Reem.

Merkelová dívce sice vyjádřila účast, upozornila ji ale na německé zákony, které prý platí stejně pro všechny uprchlíky. „Rozumím tomu a musím říct, že politika je někdy tvrdá,“ řekla Merkelová.

Dívce řekla, že patří k „tisícům a tisícům“ uprchlíků, kterým Německo není schopno pomoci. Německo podle ní nemůže přijmout všechny běžence, a někteří se proto budou muset vrátit domů. V tu chvíli dívka propukla v pláč. Merkelová svoji přednášku přerušila a vzlykající dívku objala.

Poněkud neobratná komunikace kancléřky s mladou uprchlicí vyvolala řadu kritických reakcí v německých médiích i na sociálních sítích. Kancléřku obviňovaly především z nedostatku empatie. Na twitteru se dokonce objevil hashtag #merkelstreichelt (volně přeloženo „pohlazení od Merkelové“) v reakci na údajně necitlivé a odtažité konejšivé pohlazení po zádech, které se dívce od kancléřky dostalo.

Předsedkyně frakce Zelených v německém Spolkovém sněmu Katrin Göringová-Eckardtová například uvedla, že „chyby vlády v azylové politiky nelze jen tak vyřešit hlazením“. Objevily se ovšem i hlasy, které reakci Merkelové označily za profesionální a ocenily, že se nesnažila citlivému tématu vyhnout.

Počet uprchlíků přijíždějících do Německa se zvyšuje každý měsíc. Během tohoto roku se číslo žadatelů o azyl vyšplhalo už na 450 000. To je dvakrát tolik než za celý rok 2014. Uprchlická krize se tak v zemi stala jedním z nejdiskutovanějších témat.

„Jen za poslední týden jsme měli více než pět tisíc nově příchozích uprchlíků. Většinu z nich pašeráci jenom vysadili u silnice a my jim teď musíme zajistit ubytování,“ řekl bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video