Extremisté zapálili Řízkárně čtyři auta, majitel v ní zůstává nepřetržitě

  • 799
Vladimír Krulec říká, že proti němu anarchisté vedou válku. Jeho pražské restauraci Řízkárna shořela čtyři auta za tři měsíce. Upozorňuje i na další sabotáže, hrozby, útoky na internetu, nátlakové akce. K útoku na rozvážkové vozy se přihlásila anarchistická organizace Síť revolučních buněk. Tvrdí, že bojuje proti „kapitalistickému svinstvu“.

„My už jsme hodně otrlí. Když nám tu zítra chytne auto, tak už nás to ani nepřekvapí,“ říká Krulec. On sám už v Řízkárně zůstává kvůli různým útokům rok prakticky non-stop. „Izoloval jsem se. Za přítelkyní nejezdím, dceři vysvětluji, aby byla obezřetná,“ dodává s tím, že se tak stalo po facebookových útocích právě na dceru a jeho další přátele.

Majitel Řízkárny připomíná, že trpí i personál. „Už mi tu lidé i brečeli. Ono se není co divit, auto nehasíte každý den. Tady to lidé zažili už čtyřikrát,“ vysvětluje. Zaměstnanci podle něj trpí i nenásilnými akcemi, jakými jsou například útoky na internetu, které proti Řízkárně anarchisté vedou.

Poslední požár 26. června podle něj ohrozil také padesát hostů hostelu, který k Řízkárně patří. Hrozilo totiž, že se oheň rozšíří z auta na budovu, u které stálo. Stopy po ohni jsou stále patrné.

Škody jdou podle Krulce do milionů. Nejedná se jen o shořelá auta. „Přišli jsme například o řadu svateb. Když někdo něco takového pořádá, tak si samozřejmě hledá reference na internetu. Když si najde, co se u nás děje, tak to vzdá,“ vysvětluje. Připomíná, že jim někdo ohlásil bombu na silvestra, nebo tvrdil, že tu mají jed v jídle či pití. „Pomocí elektronických petic dosáhli toho, že jsme tu měli celou řadu kontrol,“ dodává.

Spor o vyplacení mezd

První akce, o kterých média informovala, byly nenásilné. Aktivisté tvrdí, že Krulec nevyplatil bývalým zaměstnancům mzdu nebo jejich část. V ulicích Prahy se tak objevily letáky, Mostecká Solidární Síť a Solis Praha uspořádaly akce, kdy aktivisté obsadili volná místa v restauraci či jindy s transparenty vyzývali k vyplacení dlužných částek. (více na webu Mostecké solidární sítě zde)

Další akcí byl průvod Prahou či happening přímo před Řízkárnou. Ten už se uskutečnil v době, kdy shořela první auta. S těmito útoky však však aktivisté Solis nesouhlasí. „Od žhářských útoků se distancujeme, ostatně jako velká část levicové scény v Praze,“ řekl v květnu MF DNES jeden z aktivistů Pražské solidární sítě (Solis), který si nepřál být jmenován.

Krulec na přímý dotaz uvedl, že nikomu z bývalých zaměstnanců nic nedluží. Pokud někoho propustil, pak pro porušení pracovních povinností a vše podle „regulí státu.“

Útoky nepovažuje ani za mstu někoho ze zaměstnanců, i když na počátku kauzy podle něj byla bývalá pracovnice, která byla aktivní v Mostecké solidární síti. Podle něj rozsah a způsob neodpovídá tomu, že by se jednalo o práci nespokojeného jednotlivce. Zvažovali i to, zda útočníky neposlala konkurence, ale nakonec přiznává, že netuší, kdo konkrétně protivníci jsou.

Útoky vyšetřuje pražská policie. Její mluvčí Tomáš Hulan ale uvedl, že vyšetřování stále pokračuje. Z tohoto důvodu nechce policie případ komentovat.  

Auta jsme zapálili, aby nesloužila k vykořisťování pracujících

Ke žhářským útokům se hlásí Síť revolučních buněk, k tomu poslednímu konkrétně buňka N95. „Auta a další vybavení restaurace si Vladimír Krulec pořídil díky nezaplacené práci svých zaměstnanců. Sabotáž je způsob jak auta vyřadit z provozu, aby už nemohla sloužit k dalšímu vykořisťování a okrádání pracujících,“ uvedla na webu. 

Tradičně pod zprávami o útocích následuje pasáž, že „sabotáž je prostředek obrany i útoku. Je jednou z metod, ke které přistupují rozhněvaní proletáři v boji proti kapitalistickému svinstvu.“

V březnu se k útoku hned na dvě auta přihlásila buňka Kuchaři benzinového hněvu. „Připravili jsme Krulcovi toto ranní menu, aby ochutnal stravu, kterou servírují rozhněvaní proletáři vykořisťovatelům a jejich poskokům. Chudina oškubávaná kapitalisty nemůže vařit z luxusních ingrediencí. K přípravě pokrmu ale bohatě postačila směs benzinu a motorového oleje nalitá na kola vozů,“ stojí ve zprávě na webu. 

Majitel Řízkárny mluví o čtyřech útocích. První byl neúspěšný, hořící kolo vozu se mu podařilo uhasit. Poté už přišel o dvě auta, v květnu o další a poslední útok se uskutečnil v červnu. „Je to vždy v noci nebo brzy ráno,“ říká.

Krulec není jediným, komu shořelo auto. Cílem útoků Sítě revolučních buněk jsou v poslední době i policejní auta. Je to reakce na akce policie proti anarchistům z poslední doby. Jednou zapálené auto hasili policisté v Praze, dvě auta hořela v červenci v Mostě. (více o útoku zde)

Žhářský útok provedli extremisté z revolučních buněk podle svého webu i na obchod společnosti DD Technik v Praze loni v květnu. Podle útočníků se jedná o společnost, která „bohatne z prodeje kamer a jiných nástrojů šmírování“.