Hrad podepsal s církví příslib k předání budov. Protiústavní, namítá Vlk

  • 68
Prezident Miloš Zeman a pražský arcibiskup Dominik Duka ve čtvrtek na Pražském hradě podepsali memorandum o převedení Jiřského kláštera a Nového proboštství církvi. Podmínkou dohody je, že obě památky budou do pěti let opravené a církev se vzdá nároků na další budovy v areálu Hradu. Podmínky memoranda tvrdě zkritizoval kardinál Miloslav Vlk.

„Uspořádání vlastnických a užívacích práv by mělo být podle memoranda do 31. ledna 2016 takové, že Metropolitní kapitule bude vydán objekt Nového proboštství a Náboženské matici objekt kláštera sv. Jiří,“ uvedlo v tiskové zprávě pražské arcibiskupství. To současně naznačilo, jaké plány s budovami má.

„Nové proboštství se stane sídlem Metropolitní kapituly u sv. Víta a zároveň sídlem církevního soudu. Jeho prostory budou využívány také ke kulturním a vzdělávacím akcím. Svatojiřský klášter by měl být využíván podobně, jako tomu bylo v minulosti. Plánuje se tedy, že by v něm vzniklo muzeum církevních památek se vztahem ke katedrále sv. Víta,“ představil plány pražského arcibiskupství mluvčí Aleš Pištora.

„Bazilika sv. Jiří a kostel Všech svatých budou užívány církví k liturgickým účelům, Mladotův dům bude nadále užíván Metropolitní kapitulou v rámci již existující výpůjčky a budova Starého proboštství bude kapitulou užívána do té doby, než své sídlo přesune do Nového proboštství,“ stojí dále v textu.

Je to protiústavní, sepsul dohodu kardinál Vlk

Duka také vyjádřil podporu tomu, aby noví majitelé učinili závazek, že objekty Jiřského kláštera a Nového proboštství do pěti let od nabytí zrekonstruují. Dnes jsou podle něj ve velmi neutěšeném stavu. Pražský arcibiskup také podpořil to, že se původní vlastníci církevního majetku vzdají svých restitučních nároků k ostatním objektům na Pražském hradě.

Právě to ostře zkritizoval kardinál Vlk. „Já mám na mysli to, že zákon o restitucích nestanoví žádné takové podmínky, jako že nabyvatel musí objekt opravit, nebo že nesmí žádat další objekt, na který má ze zákona právo. Takové podmínky jsou protizákonné, protiústavní a hrubě porušují demokratické principy,“ napsal ČTK.

Jednání o majetkovém vyrovnání s katolickou církví se na Hradě vedla několik let. Některé žádosti o navrácení budov Kancelář prezidenta republiky odmítla s vysvětlením, že změna vlastníka by mohla ohrozit bezpečnost hlavy státu. Církev původně usilovala například o Mladotův dům, Staré proboštství, šest domů ve Vikářské ulici a jeden dům u Zlaté uličky.

Navracení nemovitostí na Hradě církvi v minulosti opakovaně kritizoval současný premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který požadoval vynětí areálu Pražského hradu z církevních restitucí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video