Mezi Jabloncem a Libercem už zase jezdí tramvaje. Zatím bez lidí

  • 6
Cinkání už je zase slyšet v serpentinách mezi Vratislavicemi a Jabloncem nad Nisou. Tramvaj se sem po roce a čtvrt vrací po rozsáhlé rekonstrukci trati, ale prozatím bez cestujících. Ostrý provoz s lidmi začíná v pátek ráno.

Trať doznala řady změn, z nichž ale jen minimum lidé poznají. Vyměnily se čtyři kilometry kolejnic, část elektrické troleje, mobiliář. Mezi ty nejviditelnější změny patří nová multifunkční čekárna na konečné v Jablonci, která v sobě pojímá bezbariérové toalety a kiosek s občerstvením.

Cestujícím neunikne ani obří nová opěrná zeď mezi zastávkami Měnírna a Brandl, která stavitele pořádně potrápila.

„Panovaly tam jiné geologické podmínky, než jaké naznačil průzkum. Museli jsme kvůli tomu stavbu přeprojektovat, neboť nás místo soudržného skalnatého svahu čekala jen podivná navážka,“ naznačil Tomáš Hlaváček, ředitel sdružení firem, které stavbu prováděly.

„Od začátku 20. století se tam vykládalo uhlí. Jeho zbytky se vždycky vymetly na druhou stranu, takže se tam za desítky let nashromáždily tuny uhelného mouru,“ doplnil František Pešek, jablonecký a krajský zastupitel.

Na dalších místech naopak stavbaře překvapila skála tam, kde ji nečekali. „V podstatě jsme na ni naráželi tam, kde zakreslena nebyla a naopak tam, kde jsme ji čekali, byla navážka,“ zavzpomínal na perné zážitky s tvrdou libereckou žulou dopravně – technický ředitel dopravního podniku Ludvík Lavička. „Naše bagry ji bouraly dnem i nocí, aby se vše stihlo,“ dodal Hlaváček.

Ke zpoždění přispěli také zloději kovů

Právě kvůli podobným problémům se termín otevření trati několikrát posouval z původního dubna až na půlku července. Přispěli k tomu i zloději kovů, kteří rozebrali vše kovové, co se dalo.

„Zničili dvě signalizační skříně a kompletně rozebrali dvacet kilometrů optických kabelů. Opravit to nešlo, museli jsme natáhnout kompletně nový kabel,“ posteskl si Lavička. Zloději způsobili škodu téměř tři miliony korun.

Zdržení způsobila i rekonstrukce plynovodu v Jablonci nad Nisou, která se křížila s opravou trati.

„Panovala kolem toho spousta otazníků, jestli se vůbec tramvaj do Jablonce vrátí. Chvílemi to vypadalo, že už tam nikdy nepřijede, a když se k tomu rozbil montážní vůz s kolejovým adaptérem, trochu jsme znervózněli,“ komentoval komplikace při rekonstrukci ředitel dopravního podniku Luboš Wejnar. „Vše se ale nakonec stihlo i za cenu menšího posunutí termínů.“

Opravy během výluky se dotkly i dalších úseků. V prostoru zastávky Kyselka byla vybudována nová výhybna, která nahrazuje původní výhybnu Proseč – škola. Ta byla snesena a zastávky byly posunuty blíže k mostu přes Nisu.

Zprovozněním trati se ruší výlukové autobusy, které zajížděly na jablonecké autobusové nádraží. Pravidelní cestující mezi oběma městy tak opět musejí vystoupit na konečně v Tyršových sadech a cesta do centra se jim protáhne. To opět oživilo myšlenku, že by se trať natáhla hlouběji do centra Jablonce. Jak naznačil náměstek jabloneckého primátora Lukáš Pleticha, první kroky k prodloužení trati již byly učiněny.

Tramvaj až na autobusové nádraží

„Výluka měla pozitivní efekt, že prodloužila linku až na autobusák. Ukázalo se, že toto spojení má smysl. Byl to pro nás impuls, abychom zadali studii na prodloužení trati a jistě to nebude trvat dlouho a tramvají se svezeme až do středu Jablonce,“ prozradil náměstek. Následovat podle něj bude územně - technická studie, v září o prodloužení trati rozhodne jablonecké zastupitelstvo.

Stávající tramvajová trať by se pak měla natáhnout o dalších 700 metrů. Připomeňme, že tramvaj už kdysi do centra zajížděla. Před padesáti lety se provoz mezi rychnovským nádražím, Jabloncem, Kokonínem a konečnou v Janově nad Nisou u hotelu Praha navždy zastavil. Šlo o čistě politické rozhodnutí – tramvaj tehdejší vedení města považovalo za přežitek.