Řecko očekává stávku i reforemy. V dohodu s EU nevěřím, řekl Tsipras | foto: AP

Řecko začalo jednat o reformách. Dohodě s EU nevěřím, řekl Tsipras

  • 623
Stávka odborů, schvalování reforem a změny ve vládě. Řecko ve středu svádí další den boje proti hrozícímu bankrotu. Premiér Alexis Tsipras prohlásil, že nevěří v dohodu s eurozónou, ale podepsal ji jen aby zabránil ekonomické katastrofě ve své zemi.

Řecko balancující na hraně bankrotu ve středu prožívá masivní stávku odborové centrály řeckých státních zaměstnanců ADEDY. Zavřené zůstaly všechny úřady a nevyjely ani některé linky městské hromadné dopravy.

Záchranný program

Záchranný program pro Řecko ve výši až 86 miliard eur, který byl předmětem jednání v Bruselu, nemusí stačit. Země potřebuje mnohem větší snížení dluhu ze strany Evropské unie. Vyplývá to ze studie Mezinárodního měnového fondu, do které měla možnost nahlédnout agentura Reuters.

Řecký parlament krátce po poledni začal projednávat návrhy prvních reforem požadovaných mezinárodními věřiteli, aby země mohla mít přístup k již třetímu balíku záchranné pomoci. Mezi reformami je mimo jiné zvýšení daně z přidané hodnoty, rozšíření daně za luxus či zvýšení odvodů pro podnikatele. Hlasování o přijetí reforem se uskuteční v nočních hodinách. Premiér Alexis Tsipras by pak měl zároveň ohlásit změny ve vládě. Ty se podle všeho budou týkat kritiků dohody s eurozónou.

Vládní levicová strana Syriza zastoupená 149 poslanci v 300členném parlamentu se nemůže spoléhat na nejméně tři desítky svých zástupců, kteří tvrdé reformy odmítají. Vzhledem k tomu, že změny nechce podpořit ani tucet zákonodárců z koaliční strany Nezávislí Řekové, nebude mít vláda sama dostatečnou podporu pro přijetí podmínek věřitelů. Jedinou záchranou pro ni je stovka hlasů tří opozičních proevropských stran.

Tsipras musí už od pondělí dohodu s eurozónou hájit před svými straníky i veřejností. V rozhovoru pro řeckou státní televizi ERT prohlásil, že v dohodu nevěří a podepsal ji prý kvůli tomu, aby se jeho země vyhnula katastrofě. „Beru plnou zodpovědnost za chyby, které jsem učinil, a za to, že jsem se podepsal pod dokument, kterému nevěřím,“ prohlásil. Dodal však, že je jeho povinností zajistit, aby Řecko i nadále zůstalo v eurozóně.

Neodstoupím, tvrdí Tsipras

Mnozí volají po Tsiprasově rezignaci. Řecký premiér však z boje utíkat nehodlá. „Neuteču před svou zodpovědností. Mám zodpovědnost zajistit, aby banky nezkrachovaly a lidé neztratili své úspory,“ dodal.

Premiér má podle něj povinnost bojovat, říkat nepříjemnou pravdu a dělat těžká rozhodnutí. „Nejhorší věcí, kterou by kapitán mohl udělat, když řídí loď v bouři, by bylo opustit kormidlo,“ prohlásil.

Průzkum

Podle středečního průzkumu agentury Kapa Research pro deník To Vima se 51,5 procent Řeků domnívá, že dohoda uzavřená s eurozónou je pozitivní. Celkem 72 procent respondentů pak uvedlo, že nebyla jiná alternativa, než se s věřiteli dohodnout, 70,1 procent jich pak prohlásilo, že by parlament dohodu měl schválit. Průzkum rovněž ukázal, že 58,8 procent respondentů nahlíží pozitivně na premiéra Tsiprase, který dohodu v Bruselu dojednal.

Tsipras se podle agentury Reuters vyjádřil rovněž k řeckým bankám, které jsou již od 29. června uzavřené a maximální denní výběr z bankomatu je povolen 60 eur (asi 1600 korun) na jeden účet. „Otevření bank závisí na schválení dohody, ke kterému by mělo dojít do měsíce,“ uvedl s tím, že dohoda musí být ratifikována všemi stranami. Banky podle něj potřebují na rekapitalizaci deset až 15 miliard eur.

Za současnou situaci v Řecku nese podle někdejšího předsedy Evropské komise Romana Prodiho spoluvinu také Německo. „Řecká vláda učinila tisíce chyb, o tom není pochyb. Byla ale připravena o rozhodovací moc. A to do budoucna zanechá hluboké stopy,“ řekl Prodi.

Prodi také vyslovil obavu, že v případě návratu Řecka k drachmě hrozí rozštěpení Evropy. Proto by podle něj měly unijní instituce získat větší vliv. Tak by se Evropská komise nejen v řecké otázce, ale i v mezinárodní politice uplynulých let nestala pouhým divákem, uvedl. Pokud unie nepřistoupí k další politické integraci, hrozí Evropě podle Prodiho, že se stane jen kolonií Spojených států a Číny.

Eurozóna se dohodla s Řeckem, ohlásila Merkelová:

13. července 2015

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video