Naprogramovaná Tour? Porady v autobuse týmu Sky trvají až půl hodiny

  • 53
La Pierre-Saint-Martin (Od našeho zpravodaje) - Týmy mají vše precizně naplánované a jejich jezdci své role jasně určené. Mění se snad etapy Tour v počítačový program? Ne, tak daleko rozhodně nejsme. Naštěstí. Protože člověk, i ten na kole, je stále tvorem omylným a nevyzpytatelným. Improvizace bývá nezbytná.

Tři mechanici stáje Sky vynesou před týmový autobus na startu 10. etapy v Tarbes devět kol svých jezdců a postaví se k nim coby „stráž“. Kolem je chumel diváků, stát se může cokoliv.

Uvnitř, za neprůhlednými skly autobusu, mezitím probíhá porada. Devět cyklistů naslouchá. Hlavní slovo mají sportovní ředitelé Nicolas Portal a Servais Knaven.

Manažer týmu, sir David Brailsford, už nezasahuje, ale tento britský milovník všemožných porad si své jistě řekl předtím, při interním rozboru se sportovními řediteli a snad i s lídrem týmu Chrisem Froomem.

Hlavní porada pak bývá dlouhá nejméně čtvrt a někdy až půl hodiny. Pravda, před týmovou časovkou Nicolas Portal tvrdil: „Dnes ji uděláme rychlou, na pět minut.“ Jenže stejně těch minut zase bylo 25.

„Tolik informací se prostě do pěti minut narvat nedá,“ reagoval Leopold König. „Navrch nám ještě 10 minut promítali trať na plátně.“

Není divu. Právě tým Sky se snaží dotáhnout plánování úkolů pro své jezdce k absolutní dokonalosti.

Team Sky s Leopoldem Königem a lídrem Tour de France Chrisem Froomem na trati týmové časovky.

Detailním rozpisem práce jednotlivých domestiků se proslavilo už Armstrongovo US Postal. Později obdobnou strategii aplikoval tým HTC Highroad na sprinterské etapy se svými tehdejšími esy Markem Cavendishem či André Greipelem.

Bývalý jezdec HTC František Raboň vzpomíná: „Řeklo se třeba: Raboň a Grabsch pojedou na špici prvních 180 kilometrů a zařídí tempo, aby už 10 kilometrů před cílem nebyl žádný únik. A poslední čtyři kilometry pak měli ostatní naši jezdci sprinterský vláček rozepsaný na metry.“

Sky i další stáje nyní takovou taktiku převádějí za pomoci wattmetrů a dalších moderních technologií do všech etap.

„Dnes už je cyklistika příliš profesionální a točí se v ní tolik peněz, že se na náhodu prostě jezdit nedá,“ soudí Raboň.

König: Máme jen plán A, žádný plán B

Ale zpět do autobusu Sky. Prezentace etapy je experty týmu připravena na počítači, cyklistům ji promítají na velké plátno. U profilu dne jsou vždy vyznačeny „zářezy“, určující rozdělení funkcí pro jednotlivé jezdce a úseky, za které budou v čele pelotonu zodpovědní.

Plány jsou pro veřejnost pochopitelně tajné, ale Leopold König nám poodhaluje, jak zněl takový rozpis například pro 4. etapu Tour, vedoucí po kostkách.

Tehdy od sportovních ředitelů slyšeli v kostce toto:

„Prvních 100 kilometrů do prvního úseku pavé budou tahat špici König, Porte a Poels, a pokud se na tomto úseku peloton nerozdělí, zůstanou na špici až do 170. kilometru. Před druhým úsekem pavé je vystřídají Kennaugh a Roche. Hlavní pasáže kostek před Froomem odjedou Stannard, Rowe a Thomas. A ve finiši se o něj postará Thomas.“

V etapách, vrcholících na prudkých stěnách, jakou byla Mur-de-Bretagne, šlo v koncovce doslova o metrové rozpisy. Právě tam na Königa připadl úsek 3 000 až 1 600 metrů před cílem. „Taková práce stojí spoustu sil. Pak jsem jen svěsil nohy a v klidu došlapal.“

Tehdy zaskakoval na špici rovněž za Richieho Porta. „Toho dne se zrovna Richie necítil dost silný. Zato na Mur de Huy to bylo s námi naopak, tak pomohl on. Takhle to děláme. Máme jen plán A, žádný plán B. Ale operativně ho musíme podle dění v závodě měnit.“

Když je potřeba improvizovat, rozhoduje takzvaný kapitán na silnici, vybíraný z řad jezdců. Tím byl v týmu Sky určen Luke Rowe. „Ale je ještě dost mladý, tak za něj občas rozhoduje Nico Roche, ten je zkušený a z nás asi největší stratég,“ říká König. „A samozřejmě do toho mluví přes vysílačky i sportovní ředitelé. Luke něco řekne, ale finální rozhodnutí dělají spíš ředitelé a Nico.“

V autě těsně před pelotonem

Šéf Brailsford ani v průběhu etap do těchto debat nevstupuje. A lídr Froome spíše jezdce jen povzbuzuje. Také se však minulý týden při nervózních koncovkách rovinatých etap muž ve žlutém dovedl ozvat: „Leo, potřebujeme tě tady, přijeď co nejdřív.“ A ač měl mít König toho dne už mít odpracováno, na zádi balíku se sebral a prokličkoval mezi stovkou cyklistů, aby byl k ruce svému lídrovi.

„Za deset dní Tour jsem tu našlapal na špici víc kilometrů než za celý život,“ zasměje se český cyklista.

Vzápětí dá najevo i svůj údiv: „Občas tam bylo vpředu namačkáno na úzké silnici pět silných týmů se svými vláčky a ti, kteří je táhli, ještě zrychlovali. Dívali jsme se s klukama po sobě a říkali si: Proč to vlastně děláme, stejně se do nejbližší zatáčky všech devět lidí z týmu za sebou nevejde, promíchá se to a budeme celý ten vláček tvořit odznova.“

Plánování Sky je médii nejvíce propíráno. Šéfové stáje o něm sami rádi hovoří. „Občas to zdůrazňují na můj vkus až moc,“ říká Raboň. „Ale inovativní jsou hodně, to rozhodně.“

Ovšem také další přední týmy dělají vše možné, aby minimalizovali riziko a navýšily své šance. „Naši sportovní ředitelé si projeli v předstihu všechny etapy, máme perfektně zmapovaný terén,“ říká Roman Kreuziger, v Tinkoff-Saxo pomocník Alberta Contadora.

Navíc zhruba 20 minut před pelotonem jede při závodě další týmové auto týmu Tinkoff-Saxo a hlásí jezdcům aktuální informace: Pozor, tady vás čeká boční vítr. Tady je nová silnice a tady hodně diváků v trati. „Také my máme podrobně rozdělené úkoly, v jakém pořadí budeme tahat Albertovi (Contadorovi),“ ujistí Kreuziger a vzpomíná na svá mladá léta na Tour: „Od té doby se plánování velice zdokonalilo.“

Cyklistický peloton v šesté etapě Tour de France

Peloton na trase letošní Tour

Ryze intuitivní útoky, ač je čas od času předváděl také Contador, jsou vymírajícím druhem.

Přesto i ty stále k vidění jsou. A stále mají i precizní programy týmů své „lidské“ vady. Navíc plány jedněch narážejí do plánů druhých.

Což ovšem nebyl úterní případ. Na prvním pyrenejském dojezdu Tour fungoval pouze program Sky.

A ten byl nastavený na mód DRTIVÉ VÍTĚZSTVÍ.

Podívejte se, co čeká cyklisty v 11. etapě:


Grand Tour v roce 2024

4. - 26. května Giro d´Italia
29. června - 21. července Tour de France
17. srpna - 8. září Vuelta a Espaňa