Sedmnáctihodinový maraton skončil. Eurozóna se dohodla s Řeckem

  • 1130
Úmorné jednání o záchraně Řecka je po sedmnácti hodinách a probdělé noci u konce. Lídři zemí eurozóny hlásí, že dosáhli dohody na podmínkách reforem, za které země dostane desítky miliard eur. Největším bodem sváru byla privatizace.

„Program ESM pro Řecko s hlubokými reformami a finanční podporou,“ stručně na twitteru popsal předseda jednání členských zemí Donald Tusk jednomyslnou shodu 19 zemí eurozóny. Podrobnosti zatím nejsou známy.

Nalezením dohody ukončili státníci jednání, které začalo v neděli ve čtyři hodiny odpoledne a trvalo celou noc. Během ní už prosakovaly zprávy, že Řekové „kapitulovali“ a přistoupili i na zpřísněné návrhy. Dohoda zahrnuje přísné zvyšování daní, úpravu penzijního systému, škrty výdajů na obranu nebo privatizaci majetku. (viz tabulka na konci textu) 

Jednání se táhla zejména proto, že ministři financí po řecké straně chtěli záruky. Například že schválí klíčové daňové a penzijní zákony už do středy, zaváží se konzultovat budoucí změny těchto zákonů s evropskými institucemi a vytvoří nezávislý fond, ve kterém zprivatizují majetek. Tyto požadavky do svého draftu zapracovali už představitelé euroskupiny (kteří jednali v sobotu a v neděli) a summit se potom podle čtyřstránkového dokumentu řídil. Zdá se, že Řekové by nové reformy měli schválit během příštího týdne.

Dlouhá jednání byla několikrát přerušena a na soukromé schůzky čím dál častěji mířila čtveřice Tsipras - Tusk - Merkelová - Hollande. Ti se postupně shodli na všem podstatném a jedinými spornými body byly v posledních hodinách role MMF v záchranném projektu a množství majetku řecké vlády, který je k dispozici k privatizaci. Před devátou hodinou ráno podle vyjádření premiérů delegace překonaly i tyto rozpory.

Šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem potvrdil, že krátkodobě by se záruky za pomoc Řecku mohly týkat všech zemí EU, tedy i Česka. Za půjčky ze záchranného fondu EFSM ručí všechny státy evropské osmadvacítky v poměru, který odpovídá jejich příspěvku do evropského rozpočtu. Česko by tak ručilo za 1,13 procenta výše případné půjčky, půjčovat přímo nic nebude.

Novým záchranným programem se bude zabývat Evropský stabilizační mechanismus. Musejí ji také potvrdit parlamenty některých členských zemí eurozóny, zásadní je přitom podpora v Řecku.

Nový návrh řeckých reforem

Návrh reforem z minulého týdne. Verze, na které se v noci dohodli lídři eurozóny, se může v detailech lišit.

ŠKRTY

  • rozpočet bude vytvářet primární přebytek (vláda vybere na daních více peněz, než utratí). Letos má být primární rozpočtový přebytek ve výši jednoho procenta HDP, v roce 2016 dvě procenta, v roce 2017 tři procenta a v roce 2018 3,5 procenta.
  • Snížení výdajů na obranu: letos o 100 milionů eur, v roce 2016 o 200 milionů.

DANĚ

  • DPH 23 procent: restaurace, výrobci občerstvení,
  • DPH 13 procent: základní potraviny, ubytování, energie,  voda,
  • DPH 6 procent: léky, knihy, vstupenky do divadel.
  • Konec slevy DPH pro řecké ostrovy s výjimkou nejodlehlejších.
  • Daň z příjmů firem vzroste z 26 na 28 procent, zemědělci mají přijít o daňové výhody a subvence na palivo.
  • Vyšší zdanění lodní dopravy
  • Větší zdanění luxusního zboží. Z 10 na 13 procent. Luxusem budou nově například rekreační lodě delší než pět metrů.

PENZE

    • Letos úspory čtvrt až půl procenta HDP, v roce 2016 a letech následujících to pak má být vždy jedno procento HDP.
  • Penalizace předčasného odchodu do důchodu 16procentním snížením za každý rok. Do roku 2022 má dosáhnout věk pro odchod do důchodu 67 let nebo nejméně 62 let při dodržení pravidla 40 plně odpracovaných let. Výjimky budou mít lidé vykonávající zvláště náročné profese a matky, které se starají o handicapované děti.

STÁT

  • Platy úředníků by měly mít do roku 2019 sestupnou tendenci, odměňování má být v souladu se "znalostmi, výkonem a odpovědností" pracovníků. Výhody jako je placené volno či cestovní náhrady mají odpovídat evropským normám.
  • Privatizace například provozovatele rozvodných sítí, regionální letiště nebo přístavů Pireus a Soluň.
  • Do konce měsíce představit plány boje s korupcí.
  • Zlepšení výběru daní. Přísnější stíhání daňových úniků, boj s pašováním paliva.
,