Návštěvníci v novém safari uvidí dvě lví smečky.

Návštěvníci v novém safari uvidí dvě lví smečky. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Otevřelo se lví safari ve Dvoře Králové. Splněný sen exředitele Vágnera

  • 1
První lví safari ve střední a východní Evropě otevřela v neděli po obědě zoologická zahrada ve Dvoře Králové nad Labem. Návštěvníci mohou mezi šelmami projíždět po půlkilometrové cestě vlastními automobily nebo ve vyhlídkovém Afrika Trucku.

V bedlivě střeženém výběhu se střídají dvě skupiny celkem sedmi lvů, které chovatelé nedávno přivezli z Holandska a Anglie. S nápadem vybudovat lví safari přišel už před desítkami let slavný ředitel Josef Vágner.

Areál s novým pavilonem lvů za 18 milionů korun vznikl nedaleko nástupiště safaribusů. Nedělnímu ostrému startu předcházel zhruba měsíční testovací provoz. Během něj si zvířata zvykala na nové prostředí i automobily.

Pracovníci zoo se pokusili čtyři samice spojit s trojicí „anglických“ samců a vytvořit jednu smečku, to jim však na první pokus nevyšlo. „Zhruba po týdnu začaly mezi nimi šarvátky a jedna samice byla pokousaná. Musíme počkat, až se vyléčí a pak je budeme spojovat znovu,“ sdělil ředitel zoo Přemysl Rabas.

Dvorská zahrada chová také dvojčata lvů berberských Napoleona a Barta. Ty zatím návštěvníci uvidí pouze v expozici pavilonu. „Do budoucna chceme získat mladé samice a vytvořit s nimi druhou smečku, která by měla být zároveň chovná,“ dodal Rabas. Lidé by tak jednou mohli v safari vidět také lví mláďata. Samci, kteří přicestovali z Velké Británie, jsou vykastrovaní.

Mezi lvy neotvírat okénka a zamknout dveře

Lví safari provázejí velká bezpečnostní opatření, areál zdálky připomíná věznici. Kolem plochy s rozlohou 16 tisíc metrů čtverečných vede téměř čtyři metry vysoký plot a v několika úrovních elektrický ohradník. Vozy se dovnitř dostanou přes dvě elektronicky ovládané brány, které pracovníci zoo obsluhují z řídící věže. Okna aut musejí být zavřená, dveře zamčené a uvnitř nesmějí být psi.

V areálu je zásahové a technické vozidlo pro případ, že automobil bude mít technickou poruchu nebo návštěvníci dostanou náhlé zdravotní potíže. „Pokud by lidé nechali otevřená okna a lev je napadnul, ostraha je připravená v takovémto krajním případě zvíře i zastřelit,“ upozornil zástupce ředitele zoo Jaroslav Hyjánek.

K vidění je i vrak letadla

Otevřením lvího safari se naplnila další idea někdejšího ředitele Josefa Vágnera. Už od roku 2011 mohou návštěvníci do afrického safari vlastními vozidly, což byl také Vágnerův nápad.

„Jsem z toho nadšená, táta měl vždycky ve svých vizích lví safari. Plánoval, že systémem příkopů vznikne jeden velký výběh, ve kterém lidé uvidí volně se pohybující zebry, lvy a žirafy. Lví safari mělo být sice trochu jinde, ale jsem šťastná, že k tomu došlo,“ uvedla dcera legendárního ředitele Lenka Vágnerová.

Návštěva lvího safari je v ceně klasického safari, jehož je součástí, tedy 195 korun za automobil. Mezi šelmy jezdí také speciální Afrika Trucky s vyhlídkovými přívěsy za příplatek 60 korun na osobu ke vstupence do zoo. Kromě lvů zde lidé uvidí i „havarované“ letadlo. Má imitovat atmosféru afrického národního parku Serengeti, kde v minulosti často docházelo k leteckým tragédiím.

Šelmy mohou vidět také pěší návštěvníci. K novému pavilonu lvů, kde jsou v prosklené expozici dva lvi berberští, vede zpevněná cesta. Krále zvířat je možné pozorovat rovněž z nové dobrodružné vyhlídky, ta má podobu lanového hradu.

Lví safari je hlavní novinkou letošní sezony. Zoologická zahrada si od ní slibuje další zvýšení návštěvnosti. V loňském roce na prohlídku přišlo 464 tisíc lidí, letos chce zoo pokořit půlmilionovou hranici.

Do lvího safari jsme se podívali ještě před otevřením

17. června 2015